DiscoverEU

Eiropas Savienības (ES) iniciatīva “DiscoverEU” ik gadu pilngadību sasniegušiem eiropiešiem sniedz iespēju bez maksas ceļot pa Eiropu, palīdzot izprast Eiropas daudzveidību, iepazīt Eiropas kultūras bagātību un iegūt jaunus draugus.

2023. gada rudens pieteikšanās kārta norisināsinājās no 2023. gada 4. līdz 18. oktobra plkst. 13.00 pēc Latvijas laika. No Latvijas šo iespēju saņēma 155 jaunieši, kuri varēs ar vilcienu izbaudīt neaizmirstamu ceļojumu pa Eiropu.

2024. gada pirmā pieteikšanās kārta sāksies jau aprīlī – Eiropas Jaunatnes nedēļas laikā!

Iepriekšējā – 2023. gada pavasara kārtā no Latvijas dalībai iniciatīvā pieteicās 879 jaunieši, bet biļeti saņēma 152. Kopumā 2023. gadā mobilo ceļojuma biļeti un iespēju apceļot Eiropu divās kārtās varēs izmantot ap 70 000 Eiropas jauniešu.

 • “DiscoverEU” ir Eiropas Savienības iniciatīva, kas jauniešiem dod iespēju atklāt Eiropu un iemācīties daudz jauna. Ceļojot galvenokārt ar vilcienu (vai ar citu transporta veidu, ja dzīvo salās vai nomaļā reģionā), jaunieši var baudīt pārvietošanās brīvību, labāk izprast Eiropas daudzveidību, iepazīt Eiropas kultūras bagātību, iegūt jaunus draugus un arī - iepazīt pašam sevi, neformāli gūstot dzīves pieredzi un paplašinot savu redzesloku.

 • Jaunieši var pieteikties divās konkursa kārtās, kuras tiek rīkotas katru gadu. Eiropas Savienība atlasītajiem dalībniekiem piešķir ceļošanas karti.

 • Iniciatīva “DiscoverEU” ir atvērta tikai 18 gadus veciem jauniešiem. Tas nozīmē, ka 2023. gada rudens kārtā var piedalīties jaunieši, kas ir dzimuši laikā no laikā no 2005. gada 1. janvāra (ieskaitot) līdz 2005. gada 31. decembrim (ieskaitot).

 • Lai varētu piedalīties iniciatīvā "DiscoverEU", noteiktajā pieteikumu iesniegšanas periodā Eiropas Jaunatnes portālā ir jāiesniedz savs “DiscoverEU” ceļošanas kartes pieteikums.

  2023. gada rudens pieteikšanās periods sāksies trešdien, 2023. gada 4. oktobra plkst. 13.00 (pēc Latvijas laika) un ilgs līdz trešdienai, 2023. gada 18. oktobra plkst. 13.00 (pēc Latvijas laika)

  Ja jaunietis vēlas ceļot grupā un būt šīs grupas vadītājs, pieteikums ir jāiesniedz pirmajam un pēc tam visiem savas grupas dalībniekiem jāiedod sava pieteikuma kods. Grupas dalībnieki izmanto kodu, lai tiešsaistē pievienotos konkrētajai grupai. Lai iepriekš minētajā pieteikšanās periodā grupu atlasītu, visiem grupas dalībniekiem jābūt 18 - 19 gadus veciem, jāiesniedz savi dati un jāizpilda “DiscoverEU” atbilstības kritēriji (sk. noteikumu A.2). Jebkurš grupas dalībnieks pieteikties drīkst tikai vienreiz. Ja tiks iesniegti vairāki pieteikumi, Eiropas Jaunatnes portālā tiks reģistrēts un atlases procedūrā ņemts vērā tikai pirmais no tiem. Visi pārējie pieteikumi (ceļošanai individuāli vai grupā) netiks ņemti vērā. 

 • Dalībai inicatīvā "DiscoverEU" var pieteikties, ja dalībnieks atbilst šādiem kritērijiem:

  • dzimis laikā no 2005. gada 1. janvāra (ieskaitot) līdz 2005. gada 31. decembrim (ieskaitot);
  • tiešsaistes pieteikuma veidlapā pareizi norādīts personas apliecības (ID kartes), pases vai uzturēšanās atļaujas numurs. 
  • ir pilsonis vai pastāvīgais iedzīvotājs* kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm, tai skaitā to aizjūras zemēs un teritorijās (AZT), vai programmas “Erasmus+” asociētā trešā valstī (Islandē, Lihtenšteinā, Ziemeļmaķedonijā, Norvēģijā, Serbijā vai Turcijā).

  Dalībai iniciatīvā "DiscoverEU" var pieteikties arī 18 gadīgi jaunieši no Ukrainas, ja tiem ir uzturēšanās atļauja kādā no iepriekš minētajām valstu grupām.

  Dalībnieki tiek atlasīti, izmantojot tiešsaistes reģistrācijas rīku Eiropas Jaunatnes portālā. Dalībniekiem jāatbild uz pieciem konkursa jautājumiem (ar atbilžu variantiem) un vienu papildjautājumu. Ņemot vērā dalībnieku atbildes uz konkursa jautājumiem un papildjautājumu, Eiropas Komisija izveidos pieteikuma iesniedzēju reitingu, ņemot vērā arī dalībnieka pilsonību, jo katrai valstij ir noteiktas dalībnieku kvotas, kopā divos raundos atlasot gandrīz 70 000 jauniešu. Ja iepriekš noteikto kvotu pārsniegs vairāki vienādu punktu skaitu saņēmuši pieteikumi (ceļošanai individuāli vai grupās), tad Eiropas Komisija izmantos galēju līdzekli: piemēros rindas kārtības principu, lai noteiktu, kam pienākas pēdējās vietas. No tiem Latvijas dalībniekiem, kas būs pareizi atbildējuši uz konkursa jautājumiem un kuru atbilde uz papildjautājumu ir vistuvāk pareizajai atbildei, konkursa pirmajā kārtā tiks atlasīti vismaz 155 jaunieši. 

  Jaunieši ar īpašām vajadzībām (piemēram, personas ar kustību traucējumiem vai redzes problēmām) varēs saņemt papildu atbalstu.

  Pēc atlases visi grupas dalībnieki e-pastā saņems rezultātus ar īpašu “DiscoverEU” kandidatūras koda kopiju. Kodu nedrīkst atklāt (piemēram, sociālajos tīkos). Lai noskaidrotu sava pieteikuma statusu, jaunietis ir aicināts skatīt Eiropas Jaunatnes portālu. Visi pieteikuma iesniedzēji saņems paziņojumu par dalību.  Ja jaunietis netiks atlasīts, tad viņš tiks iekļauts rezerves sarakstā, un iespējams uzrunāts vēlākā posmā, ja citi atlasītie dalībnieki izlems atsaukt savu pieteikumu.

 • Īpaši tiek aicināti pieteikties jaunieši ar īpašām vajadzībām.

  Jaunieši ar īpašām vajadzībām (piemēram, personas ar kustību traucējumiem vai redzes problēmām) varēs saņemt papildu atbalstu.

 • Lai pieteiktos, jauniešiem jābūt gataviem:

  • tiešsaistes pieteikuma veidlapā norādīt personas apliecības vai pases numuru;
  • ceļot no 1 dienas līdz 1 mēnesim, laikā no 2024. gada 1. marta līdz 2025. gada 31. maijam;
  • ceļojumu sākt vienā no 27 ES dalībvalstīm, 6 programmas “Erasmus+” asociētajām trešajām valstīm vai 13 ES aizjūras zemēm un teritorijām (AZT);
  • kļūt par "DiscoverEU" vēstnesi.

  Eiropas Komisija vēlas, lai dalībnieki pastāstītu par savu ceļojumu, un mudina viņus dalīties ar pieredzi un piedzīvojumiem. Tāpēc visi atlasītie dalībnieki kļūst par “DiscoverEU” vēstnešiem; viņi ir aicināti pastāstīt par savu ceļošanas pieredzi sociālajos medijos (Facebook, Twitter, Instagram) vai sniegt prezentāciju savā skolā vai vietējā kopienā. Tāpat dalībnieki ir aicināti pievienoties #DiscoverEU oficiālajai Facebook grupai.

 • Eiropas Jaunatnes portālā var atrast informāciju par dažādām Eiropas Savienības finansētām iniciatīvām un programmām kā “Erasmus+”, “Eiropas Solidaritātes korpuss”, DiscoverEU, "Erasmus+" virtuālo apmaiņu un daudzām citām iespējām.

  Eiropas Jaunatnes portāls piedāvā informāciju un iespējas jauniešiem, kuri dzīvo, mācās un strādā Eiropā. Tas galvenokārt uzrunā jauniešus, bet arī citas ieinteresētās puses, kuras darbojas jaunatnes jomā.

  Eiropas Jaunatnes portāls ir Eiropas Savienības iniciatīva, kura saturu nodrošina Eiropas Komisija un informācijas tīkls Eurodesk. Portāls aptver 34 valstis un tas ir pieejams 28 valodās. 

 • Iniciatīvā “DiscoverEU” jaunieši ir aicināti ceļot galvenokārt ar vilcienu. No Latvijas jaunieši varēs braukt ar autobusu. Tāpat, jauniešiem ir iespēja izvēlēties vienu no 7 zaļajiem maršrutiem, apceļojot Eiropas zaļākās un ilgtspējīgākās pilsētas,  11 kultūras maršrutiem, 8 digitālajiem maršrutiem vai 9 jaunā Eiropas “Bauhaus” maršrutiem, atklājot Eiropas pārsteidzošās ainavas un pilsētas, vienlaikus iepazīstot jaunā Eiropas “Bauhaus” projektus.

 • SAMANTA ZLAUGOTNE (Latvija)

  Samanta bija viena no “DiscoverEU” 44 Latvijas jauniešiem, kura bez maksas ceļoja pa Eiropu pirmajā reizē, kad notika “DiscoverEU”.  Ar “DiscoverEU” atbalstu Samanta apceļoja septiņas Eiropas valstis; viņa bija Prāgā (Čehijā), Venēcijā (Itālijā), Amsterdamā (Nīderlandē), Kopenhāgenā (Dānijā), Oslo (Norvēģijā), Stokholmā (Zviedrijā) un Tallinā (Igaunijā).

  Pārsvarā apskatīju pilsētas un vecpilsētas. Skatījos objektus, kuri bija bez maksas, jo mans ceļošanas budžets bija ļoti mazs. Kopumā brauciens bija izdevies. Iemācījos plānot maršrutu, orientēties transportu sarakstos, uzlaboju angļu valodas prasmes un iemācījos dažus vārdus svešvalodās, plānot savas finanses, kļuvu patstāvīgāka un drošāka. Protams, ieguvu arī jaunus draugus, kuri arī bija no šī projekta. Noteikti iesaku citiem jauniešiem izmantot šo iespēju.

   

  NEŽA MUSARA (Slovēnija)

  Izpētīt Eiropu un izaicinājums kļūt neatkarīgākam Slovēnijas ceļotāja Neža Musāra savu DiscoverEU ceļojumu uztvēra kā iespēju izaicināt sevi.

  Man ir Aspergera sindroms, tāpēc es gribēju izjust, kā tas ir ceļot vienai pašai - pieņemt savus lēmumus. Ja ir kādas problēmas, tev ir tās jārisina. Tu nevari vienkārši piezvanīt mammai - tev pašai jāizdomā risinājums. Es vienmēr esmu gribējusi ceļot pa Eiropu, jo nāku no ģimenes, kas nav tik daudz ceļojusi. DiscoverEU šķita ideāla iespēja sākt. Tagad es esmu atvērtāka sarunām ar jauniem cilvēkiem, jo ​​zinu, ka, ja kaut kas noies greizi, es varu atrisināt lietas pati. Es sapratu, ka neatkarīgi no tā, vai es būtu 2000 kilometru attālumā no mājām, cilvēku un viņu laipnības dēļ es jutos kā mājās, lai kur arī atrastos. Pašlaik es jūtos eiropeiskāka nekā agrāk. Vienkārši piesakies. Tev nav ko zaudēt, bet tik daudz ko iegūt. Ceļo un izbaudi savu mūža lielāko pieredzi.

   
  VENICE CORNET (Francija)
   
  Būdama mūzikas studente, franču ceļotāja Venisa Korneta vēlējās izmantot savu DiscoverEU caurlaidi, lai apmeklētu dažas no ikoniskajām vietām Eiropas mūzikas vēsturē.
   
  Es dzirdēju, ka Mocarts Prāgā bija iestudējis vienu no savām pirmajām operām - Donu Džovanni. Es devos un apmeklēju operas namu. Viņiem bija dažas viņa skulptūras, kā arī daži viņa šedevri. Es tur klausījos čehu mūziku un Vācijā - vācu mūziku. Tur bija puisis no Lietuvas, kurš man pastāstīja visu par tradicionālo lietuviešu mūziku. Dziesmas bija jaukas. Mēs satikām dažas meitenes no Polijas un sapratām, ka mums patīk viena un tā pati mūzika un seriāli. Viņi bija tādi paši kā es. Tur kaut kas mūs saistīja - tas, ka mēs visi bijām eiropieši. Mēs patiešām jutāmies kā kopiena. Kad es devos mājās, es redzēju, ka viens no ceļotājiem, kurus es satiku ceļojuma laikā, apmeklēja Parīzi kopā ar citiem cilvēkiem no DiscoverEU Facebook grupas. Viņi jautāja, vai kāds vietējais varētu ar viņiem doties ekskursijā. Es pieteicos! 
   
   
   
  JOEL BALDWIN (Lielbritānija)
   
  Daudziem ceļotājiem DiscoverEU ir kas vairāk par kultūras vai ģeogrāfisku atklājumu ceļojumu - tas ir arī sevis atklāšanas ceļojums. Tas noteikti attiecās uz britu ceļotāju Džoelu Boldvinu, kurš, saskaroties ar iespēju pēc dažiem mēnešiem doties uz universitāti, nolēma pieteikties caurlaidei, lai attīstītu savu pārliecību un kļūtu neatkarīgāks. Ceļojot pa 6 valstīm, Džoels atklāja, ka ceļojumā apgūtās prasmes atvieglo pāreju uz universitāti.
   
  Es domāju, ka tā būtu laba iespēja pirms došanās uz universitāti. Tas man bija ļoti apgaismojoši. DiscoverEU pieredze man deva lielāku ticību savām sociālajām prasmēm. Cilvēkiem patīk dzirdēt manus stāstus - tas ir lielisks sarunas sākums. Es tagad vēlos doties uz Indiju, kas atrodas vēl tālāk. Bez DiscoverEU man nebūtu pat drosmes par to domāt. Nebaidies satikt cilvēkus, runāt ar cilvēkiem un noteikti dodies savā DiscoverEU ceļojumā.
   

  Iepazīsti citas iniciatīvas "DiscoverEU" dalībnieku atsauksmes.

  Tāpat uzzini Latvijas ceļotāju atziņas pieredzes stāstu materiālā "DiscoverEU ceļotāju pieredzes stāstu žurnāls 2023".

 • Vai drīkstu piedalīties, ja iepriekš jau esmu ceļojis ar “DiscoverEU” ceļošanas karti kāda agrāka pieteikumu iesniegšanas perioda ietvaros?

  Jaunieši, kas ar “DiscoverEU” ceļošanas karti ceļojuši kāda iepriekšēja pieteikumu iesniegšanas perioda ietvaros, nevar no jauna izvirzīt savu kandidatūru. Ja viņi tā rīkosies, problēma tiks atklāta pieteikuma iesniegšanas posmā. Ja kādā iniciatīvas īstenošanas posmā Eiropas Komisija vai tās darbuzņēmējs, kuru tā pilnvarojusi gādāt par ceļojuma rezervācijām, konstatēs pieteikumus no jauniešiem, kas saņēmuši “DiscoverEU” ceļošanas karti kādā agrākā pieteikumu iesniegšanas periodā, viņi tiks diskvalificēti. 

   

  Kāpēc iniciatīva ir pieejama vienīgi 18 gadus veciem jauniešiem?

  Veidojot šo iniciatīvu, Eiropas Parlaments izvēlējās pievērsties šī vecuma jauniešiem, jo 18 gadu sasniegšana iezīmē pāreju uz pieaugušo dzīvi un Eiropas pilsonību.

  Tomēr 2021. gada pieteikumu iesniegšanas kārtā bija paredzēts izņēmums. Tā kā abi 2020. gadā paredzētie kandidēšanas periodi bija jāanulē Covid-19 pandēmijas dēļ, jaunieši, kuri bija tiesīgi pieteikties šajos divos periodos, izņēmuma kārtā var pieteikties 2021. gadā pat tad, ja viņi tagad ir vecāki par 18 gadiem. Runa ir par jauniešiem, kuri ir dzimuši laikā no 2001. gada

   

  Vai mani var pavadīt radinieks vai draugs arī tad, ja viņš ir vecāks par 18 gadiem?

  Jā, ar noteikumu, ka šī persona savu ceļojumu rezervē un tā izmaksas sedz saviem spēkiem. Tomēr iesakām nerezervēt biļetes un naktsmājas, pirms esat saņēmis savu “DiscoverEU” ceļošanas biļeti.

   

  Vai tiks dota priekšroka kādiem konkrētiem transporta uzņēmumiem?

  Nē. Darbuzņēmējs, kurš veiks rezervācijas, var izvēlēties jebkuru sabiedriskā transporta veidu, jebkuru uzņēmumu vai pakalpojumu sniedzēju (izņemot privātas automašīnas un nofraktētus autobusus).

   

  Pieteikšanās brīdī gaidu savu jauno pasi vai personas apliecību. Kā rīkoties?

  Pieteikšanās brīdī vari izmantot savu pašreizējo pasi vai personas apliecību pat tad, ja tās derīguma termiņš ir beidzies. Tomēr, ja tevi atlasīs, tev ir jābūt personu apliecinošam dokumentam (pase vai valsts personas apliecība), kurš ir derīgs brīdī, kad aizpildi rezervācijas veidlapu savas ceļošanas kartes pieprasīšanas nolūkā, jo darbuzņēmējs ir ieviesis ID pārbaudes procesu. Tev būs vajadzīgs derīgs personu apliecinošs dokuments arī tam, lai varētu ceļot pa Eiropu. Tev nekas nav jādara, ja tavs personu apliecinošais dokuments ir atjaunots laikā starp identitātes pārbaudes procesu un tavu ceļojumu. 

   

  Kas tiek sagaidīts no manis kā “DiscoverEU” dalībnieka?

  Eiropas Komisija vēlas, lai dalībnieki pastāstītu par savu ceļojumu, un mudina viņus dalīties ar pieredzi un piedzīvojumiem. Tāpēc visi atlasītie dalībnieki kļūst par “DiscoverEU” sūtņiem; viņi ir aicināti pastāstīt par savu ceļošanas pieredzi sociālajos medijos (Facebook, Twitter, Instagram) vai sniegt prezentāciju savā skolā vai vietējā kopienā. Tāpat dalībnieki ir aicināti pievienoties #DiscoverEU oficiālajai Facebook grupai.

   

  Kā varu zināt, ka man piešķirta “DiscoverEU” ceļošanas karte vai ka esmu iekļauts rezerves sarakstā?

  Pēc atlases visi grupas dalībnieki pa e-pastu saņems rezultātus. Saglabā savas “DiscoverEU” kandidatūras koda kopiju. Nekādā gadījumā neatklāj šo kodu nevienam citam (piemēram, sociālajos tīkos); šajā ziņā vienīgais izņēmums ir Eiropas Komisijas pilnvarotais darbuzņēmējs. Lai noskaidrotu sava pieteikuma statusu, skati Eiropas Jaunatnes portālu. No 2022. gada 6. janvāra visi pieteikuma iesniedzēji saņems paziņojumu. Ja tevi neatlasīs, tad tu tiksi iekļauts rezerves sarakstā. Iespējams, ka ar tevi sazināsies vēlākā posmā, ja citi atlasītie dalībnieki izlems atsaukt savu pieteikumu.

   

  Vai varu ceļot viens pats? Vai varu ceļot kopā ar draugu grupu?

  Dalībnieki var ceļot vai nu vienatnē, vai grupā, kurā ir ne vairāk par pieciem cilvēkiem. Savā pieteikuma veidlapā vari norādīt, kuram variantam dod priekšroku. Ja izlemsi ceļot kopā ar grupu, tad grupai ir jāieceļ tās vadītājs, pirms iesniedz pieteikumu. Grupas vadītājs aizpilda pieteikuma veidlapu un atbild uz viktorīnas jautājumiem, kā arī uz papildjautājumu. Viņš/viņa pieteikuma iesniegšanas brīdī saņems kodu, kurš viņam/viņai pēc tam ir jāpaziņo grupas locekļiem (ne vairāk par četriem), lai viņi varētu reģistrēties. Pamatojoties uz grupas vadītāja sniegto kodu, pārējie grupas locekļi varēs reģistrēties tiešsaistē un norādīt savus personas datus. Lai reģistrētos, visiem grupas dalībniekiem jānoklikšķina uz pogas “Nosūtīt”.

   

  Kas notiek tad, ja esmu norādījis, ka gribu ceļot vienatnē, bet vēlāk pārdomāju un kopā ar saviem draugiem vēlos izveidot grupu?

  Visi dalībnieki ir potenciālie grupas vadītāji. Pat tad, ja pieteikuma veidlapā esi norādījis, ka gribi ceļot vienatnē, tu kā dalībnieks vari grupai pievienot līdz pat četriem draugiem, kuri izpildījuši “DiscoverEU” atbilstības kritērijus. Lai draugi varētu pievienoties tavam pieteikumam, tev būs viņiem jāiedod pieteikuma kods, kuru saņemsi pa e-pastu. Viņiem būs pieteikšanās perioda laikā jāiesniedz pieteikums un jāizpilda atbilstības kritērijus (sk. noteikumu A.2).

   

  Kas notiek tad, ja esmu atlasīts, bet vairs negribu piedalīties?

  Tev tikai jānosūta e-pasta vēstule, kas satur tavu pieteikuma kodu, darbuzņēmējam, kuru Eiropas Komisija izraudzījusi ceļošanas karšu rezervēšanai. Tev tas ir jāizdara pirms tava ceļojuma rezervēšanas, kas tiek veikta, aizpildot rezervācijas veidlapu. Tavu ceļošanas karti atdos kādam, kas iekļauts rezerves sarakstā. Darbuzņēmēja e-pasta adresi tev paziņos, ja tevi atlasīs.

   

  Vai ceļošanas karte var tikt nodota citai personai?

  Nē. Ceļošanas karte būs ar tavu vārdu, un tā nekādā gadījumā nav nododama kādam citam. Vārdu un uzvārdu uz kartes mainīt nevar.

   

  Eiropas Jaunatnes portālā vari iepazīties ar visiem biežāk uzdotajiem jautājumiem par iniciatīvu "DiscoverEU".

Dalīties
“Eiropas Solidaritātes korpuss”“Erasmus+”“Eurodesk”Jaunatnes politikas valsts programma“PROTI un DARI 2.0”“eTwinning”“Digitālā darba ar jaunatni sistēmas attīstība pašvaldībās”
Translate »