Go Beyond dalībnieku panākumi sociālu problēmu risināšanā

Jauniešu attīstības programmas Go Beyond 2015.gada dalībnieki oktobrī uzsāka darbu pie vairākiem sociālajiem izaicinājumiem, ar kuriem ikdienā saskaras mūsu līdzcilvēki Latvijā. Turpinot pagājušo dalībnieku iesāktos darbus, jaunieši sadarbībā ar Rimi Latvia, Statoil Fuel and Retail Latvia, Ikšķiles novada domi un Latvijas SOS Bērnu ciematu asociāciju šogad meklēja risinājumus sociālajai integrācijai un bezdarba mazināšanai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, jauniešu nodarbinātībai, kā arī prasmju attīstīšanai bērniem no sociālā riska vides.

Go Beyond ir jauniešu attīstības programma, kas izveidota ar mērķi nodrošināt Latvijas jauniešiem iespēju attīstīt savas profesionālās un sociālās prasmes. Pēc veiksmīgas iepriekšējo gadu pieredzes Go Beyond ceturtā iesaukuma dalībnieki kopā ar pieredzējušiem sadarbības partneriem no pašvaldībām, nevalstiskā sektora un biznesa vides turpina pētīt problēmas, ar kurām ikdienā saskaras mūsu līdzcilvēki.

12.februārī plkst. 17:00 Microsoft Latvia telpās (Zaļā ielā 1) Go Beyond programmas dalībnieki dalīsies ar savu pieredzi un piedāvātajiem risinājumiem ilgtermiņa uzlabojumiem Latvijas sabiedrībā.

Vairāk par programmu lasiet šeit, kā arī sekojiet ziņām Go Beyond Facebook lapā.

PAR SOCIĀLAJIEM PROJEKTIEM:

Nodarbinātības veicināšana cilvēkiem ar īpašām vajadzībām (sadarbībā ar Rimi Latvia)

Sadarbojoties ar sociāli atbildīgu uzņēmumu Rimi Latvia, Go Beyond dalībnieki jau otro gadu palīdz invalīdu integrēšanai darbā, dodot iespēju strādāt tiem cilvēkiem, kuri to vēlas un kuriem darbs ir vērtība, neskatoties uz cilvēku dažādību.

“Sarunās ar Rimi veikalu vadītajiem pārliecinājāmies, ka Rimi nodrošina draudzīgu, atbalstošu un motivējošu vidi saviem darbiniekiem. Nozīmīgākie faktori darbinieku izvēlē ir cilvēka motivācija strādāt,  veikt savu darbu kvalitatīvi un ar pilnu atdevi. Secinājām, ka trūkst nevis prasmes un zināšanas, bet savstarpēja komunikācija un vispārējās zināšanas par invaliditātes jautājumu,” stāsta Go Beyond dalībnieki.

Projekta gaitā jauniešu komanda izstrādāja vadlīnijas un informatīvu bukletu veikalu vadītājiem, lai uzlabotu vispārējo izpratni par cilvēku ar īpašām vajadzībām nodarbināšanu. Tāpat,  jaunieši arī palīdzēja uzsākt darba gaitas cilvēkiem ar invaliditāti, paralēli analizējot situāciju gan no darba devēja, gan ņēmēja skatpunkta. 

Brīvprātīgais darbs kopā ar Valmieras SOS Bērnu ciemata jauniešiem  (sadarbībā ar Latvijas SOS Bērnu ciematu asociāciju)

SOS bērnu ciemats piedāvā mājas bērniem un jauniešiem, kuri ir zaudējuši savu vecāku aprūpi. Ģimenē ir 5 līdz 6 bērni, kas piedzīvojuši dažādas emocionālas traumas. Lai arī SOS ģimenēs tiek nodrošinātas pamatvajadzības, viņiem trūkst atbildības sajūta un motivācija turpmākai sevis attīstīšanai. Jauniešiem bieži nav karjeras ideju un mērķu, īsti nav bijusi nepieciešamība meklēt darbu, tāpēc lielākajai daļai ar to saskarsme nav bijusi vispār.

Lai palīdzētu jauniešiem izprast savus talantus un pilnveidoties pastāvīgas dzīves uzsākšanai, jaunieši no Go Beyond organizēja kopīgas aktivitātes četrās sestdienās, lai caur izklaidēm attīstītu jauniešu stiprās puses un iedrošinātu viņus gribēt sasniegt vairāk. Projekta rezultātā ciematā izveidots improvizācijas teātra pulciņš jauniešu pašpārliecības attīstībai, īstenots seminārs par brīvprātīgo darbu, organizēts kopīgs pārgājiens un orientēšanās spēle pilsētā, kā arī izveidotas ciešas draudzības saites starp Go Beyond dalībniekiem un SOS ciemata jauniešiem.

Jauniešu bezdarbs: cēloņi un rīcības plāns (sadarbībā ar Statoil Fuel and Retail Latvia)

2013.gadā 23% jauniešu vecumā no 15 – 24 gadiem ir aktīvi darba meklētāji. Tajā pašā laikā darba devēji nespēj atrast sev piemērotus darbiniekus gados jaunu cilvēku vidū. Brīdī, kad jaunieši tiek pieņemti darbā, uzņēmumi saskaras ar tādām problēmām kā liela darbinieku mainība, disciplīnas un atbildības trūkums, ierobežotas prasmes lietot tehnoloģijas un sadarboties ar citām paaudzēm. Go Beyond jauniešu uzdevums sadarbībā ar Statoil Fuel and Retail Latvia bija definēt “nenodarbinātu jaunieti”, izprast viņa motivāciju un mērķus dažādos vecumos un sociālajos apstākļos, kā arī sniegt konkrētus piedāvājumus darba devējiem situācijas uzlabošanai. 

Lai sasniegtu šo mērķi, Go Beyond dalībnieki aptaujāja 321 jaunieti, un pēc iegūto rezultātu apkopošanas, definēja 7 konkrētus ieteikumus, kā piesaistīt jauniešus kā potenciālos darbiniekus. Ieteikumi bija balstīti uz to, kā jaunieši meklē darbu un kā uztver dažāda veida darba sludinājumus. 

Savukārt, lai veicinātu arī sociālā riska jauniešu iekļaušanos darba tirgū, Go Beyond dalībnieki palīdzēja 10 jauniešiem no SOS Jauniešu mājas Iecavā un no Mentor Latvija programmas uzlabot savas prasmes. Kopā ar Statoil Fuel and Retail Latvia pārstāvjiem tika organizētas izmēģinājuma darba intervijas un sniegta atgriezeniskā saite jauniešiem par viņu komunikācijas prasmēs, CV un motivācijas vēstulēm, Papildus dalībnieki organizēja mācību semināru, kurā piedalījās Latvijā zināmiem personālvadības lektoriem Anitai Gailei, Nataļjai Lācei un Mārtiņam Vecvanagam. 

 “Mēs cenšamies bezdarbu pārvērst darbā,” stāsta Go Beyond dalībniece Alise Krauja.

Cilvēku ar īpašām vajadzībām sociālā integrēšana Ikšķilē (sadarbībā ar Ikšķiles novada domi)

2011. gadā Latvijā bija reģistrēti 148 919 cilvēki ar fiziskiem vai garīgiem traucējumiem, liecina Labklājības ministrijas dati. Ikšķiles Veselības veicināšanas centrā (VVC) 2 reizes nedēļā tiek rīkotas tikšanās cilvēkiem ar īpašiem vajadzībām. To ilgums ir 3 stundas un to laikā dalībnieki, kuri sevi dēvē par “Sīpoliņiem”, piedalās vairākās darbnīcās un aktivitātēs. Kad 3 stundu ilgās sanākšanas ir beigušās, “Sīpoliņi” atgriežas savā ikdienā, kas vairumā gadījumu sastāv no četrām istabas sienām. 

Tuvāk saskaroties ar problēmu, Go Beyond dalībnieki apjauta, ka problēmas cēloņi lielākoties meklējami sabiedrībā. Proti, tās neinformētības dēļ radušies vairāki stereotipi un nepareizi pieņēmumi. Cilvēki ar īpašām vajadzībām nereti tiek uztverti par atšķirīgiem - tādēļ sliktākiem par pārējo sabiedrības daļu.

“Cik no jums ir problēma no rīta piecelties? Un cik no jums ir problēma no rīta apģērbties vai ieiet veikalā?” prasīja Raitis Pekuss, Go Beyond dalībnieks, piemetinot: “Pēc 15 minūtēm, vingrojot kopā ar “Sīpoliņiem”, mēs sapratām, ka problēma ir mūsu pašu uztverē.”

Kā vienu no pirmajiem risinājumiem, kuru Go Beyond komanda veica, bija audzināšanas stundu izstrāde un vadīšana Ikšķiles vidusskolā 3., 5. un 9. klašu skolēniem.  Audzināšanas stundas “Empātija un līdzjūtība pret līdzcilvēkiem, labo darbu veikšana” mērķis bija ietekmēt jauno Ikšķiles paaudzi.

Lai vecinātu skolēnu izpratni par cilvēku un viņu spēju dažādību, jaunieši noorganizēja divu sabiedrībā atpazīstamu un iedvesmojošu personu tikšanās ar Ikšķiles vidusskolas skolēniem. Skolēni varēja iepazīties ar paraolimpieša Aigara Apiņa iedvesmojošo stāstu un mūziķa, sportista Andra Priedīša dzīves gājumu. Stāsti lika skolēniem aizdomāties par to, ka cilvēki ar īpašām vajadzībām spēj izdarīt daudz un viņi ir pelnījuši lielāku cieņu un sapratni no sabiedrības puses, kā līdz šim to ir saņēmuši. 

Kopā ar VVC “Sīpoliņiem” Go Beyond jaunieši nolēma veidot teātra izrādi, iesaistot gan vietējos jauniešus, gan interešu pulciņus. Papildus jaunieši nolēma noorganizēt  “Sīpoliņu” tikšanos ar aktrisi Regīnu Devīti. Regīna kā cilvēks, kas Valmieras Drāmas teātrī darbojas kopš 1978. gada, spēja sniegt profesionālus ieteikumus teātra izrādes veidošanas procesam. Vēl jo vairāk, Regīna Devīte palīdzēja “Sīpoliņiem” gūt lielāku pašpārliecinātību par sevi gan plānotajā teātra izrādē, gan dzīvē.

 

PAR GO BEYOND

Jauniešu attīstības programma Go Beyond tika uzsākta 2011.gada jūnijā ar mērķi uzlabot jauniešu profesionālās un sociālās prasmes, konkurētspēju darba tirgū, kā arī popularizēt neformālo izglītību Latvijā. Go Beyond programma ilgst 10 mēnešus un sastāv no trīs daļām: četru dienu personīgās attīstības semināra, sociālajiem projektiem komandās un pēc tam sava individuālā projekta realizācijas. Visas programmas ietvaros jaunieši saņem atbalstu no personīgajiem un grupu personības attīstības treneriem, kā arī regulāri tiekas ar sabiedrībā zināmiem cilvēkiem atvērtajās vieslekcijās. 

Biedrību Go Beyond dibinātāji ir Kristiāna Pavlova, Ilze Vaičule, Raivis Kalniņš, Jānis Libeks, Claudio Rivera un biedrība JCI Latvia. Programmu atbalsta Rimi Latvia, Triniti, Ikšķiles novada dome,  Microsoft Latvia, Statoil Fuel and Retail Latvia, Swedbank, Workingday Latvia, Infomedia un citi.

Papildu informācija: 
Marta Kāle 
Go Beyond sabiedrisko attiecību vadītāja
Telefons: (+371) 26522446
E-pasts: marta[at]gobeyond.lv
Mājaslapa: www.gobeyond.lv