ES māja aicina uz Lietuvas kino vakaru

ES māja sadarbībā ar Lietuvas vēstniecību ikvienu interesentu 14.novembrī aicina uz Lietuvas kino vakaru, kura ietvaros būs skatāma jaunās lietuviešu režisores Ģiedres Žicķītes dokumentālā filma „Kā mēs spēlējām revolūciju”. Seansa sākums pulksten 17:30.

„Lietuvas kino vakars ir lieliska iespēja iepazīt Lietuvas – mūsu kaimiņvalsts un Eiropas Savienības dalībvalsts – kino mākslu neformālā un izklaidējošā atmosfērā,” norāda ES mājas zināšanu, sarunu un mākslas istabu vadītāja Juta Šteinerte.

Jaunās lietuviešu režisores Ģiedres Žicķītes dokumentālā filma „Kā mēs spēlējām revolūciju” stāsta par leģendārās roka grupas „Antis“ gaitām 80.-to gadu vidū, un tā parāda, kā jauneklīga enerģija, drosme, stiprs, ass un trāpīgs vārds, dziesma pamodināja no sastinguma Lietuvu. Filma uzņemta 2011.gadā, un tā saņēmusi lielu kritiķu atzinību.

Filma būs skatāma lietuviešu valodā ar subtitriem latviešu valodā. Seansa sākums 14.novembrī 17:30 ES mājā, Aspazijas bulvārī 28. Šī pasākuma cikla ietvaros otrs Lietuvas kino mākslai veltītais pasākums notiks 12.decembrī. Pasākumi tiek organizēti ES mājas tematiskā mēneša ietvaros – novembrī un decembrī paša uzmanība tiek veltīta Eiropas Savienības vērtībām un ES dalībvalstu kultūras dažādībai.


Par filmu
1986. gads. Grupai „Antis” un tās līderim Aļģirdam Kaušpēdam radās ideja sarīkot „Roka maršu”, muzikālu pasākumu, kas dotu iespēju tajā laikā pagrīdē esošām lietuviešu roka grupām iziet dienas gaismā un iepazīstināt ar savu daiļradi plašāku sabiedrību. Pirmais „Roka maršs” tika sarīkots 1987. gadā. Tajā bez grupas „Antis” spēlēja arī grupas „Bix”, „Katedra” un Lietuvas panku tēvs Nerijus Pečūra ar grupu „Už Tėvynę”. Šis pasākums izraisīja apvērsumu ne tikai muzikālajā, bet arī politiskajā Lietuvas dzīvē. Tas kļuva par lietuviešu patriotisma katalizatoru. Nav brīnums, ka 1988. gadā „Roka maršs” atklāti atbalstīja Lietuvas Sajūža iniciatoru grupu un lietuviešu centienus atjaunot neatkarīgu valsti. „Roka marša” koncertu laikā visā Lietuvā skanēja Lietuvas himna, plīvoja tūkstoši Lietuvas karogu. Tauta modās.
Vēlāk bija Baltijas ceļš, Lietuvas neatkarības atjaunošana, traģiskie 1991. gada janvāra notikumi... Kopā ar „Roka maršiem”, grupu „Antis”, „Foje”, „Bix”, „Katedra”, Vītauta Kernaģa un daudzu citu izpildītāju dziesmām, kas bija kļuvušas par tautas himnām, šie notikumi uz mūžu ierakstīti mūsu tautas vēsturē, kļuvuši par neatraujamu lietuviešu tautiskās pašapziņas daļu.

Tā kā vietu skaits ir ierobežots, aicinām interesentus pieteikties jau iepriekš, rakstot uz e-pasta adresi esmaja[at]esmaja.lv vai zvanot pa tālruni 67085445.

Atgādinām, ka visi pasākumi ES mājā ir bezmaksas!

Papildu informācija:
Juta Šteinerte,
Eiropas Savienības mājas Zināšanu, sarunu un mākslas istabu vadītāja,
t.67085446,
e-pasts: juta.steinerte[at]esmaja.lv.