"Erasmus+" iespējas Latvijā izmantojuši ap 100 000 cilvēku: programma Eiropā un Latvijā atzīmē 30. gadadienu

No 1998. gada Eiropas Savienības (ES) izglītības programmas "Erasmus+" iespējas Latvijā izmantojuši ap 100 000 cilvēku – ja visi "erasmusieši" dzīvotu vienuviet, programmā iesaistīto studentu, skolēnu, skolotāju, pasniedzēju un dažādu nozaru profesionāļu veidotā pilsēta būtu otrā lielākā Latvijā. Šogad visā Eiropā tiek atzīmēta Renesanses laika domātāja Roterdamas Erasma vārdā nosauktās programmas 30 gadu jubileja.

"Vienu no populārākajām Eiropas Savienības programmām pavisam droši var dēvēt arī par viseiropeiskāko – tā ir dzīvs apliecinājums Savienības moto "vienoti daudzveidībā". Eirobarometra aptaujās cilvēki visā Eiropā to bieži min kā pozitīvāko, ko devusi Eiropas Savienība – parasti vēl pirms tādām nopietnām lietām kā eiro vai kopīgās lauksaimniecības politikas," norāda Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka.

"Erasmus+" ir viena no vissekmīgākajām Eiropas Savienības programmām. Tā sākās 1987. gadā kā neliela augstākās izglītības studentu mobilitātes shēma. Pirmajā gadā tajā piedalījās tikai 3200 studentu, bet pēdējo 30 gadu laikā tā izvērtusies par programmu, no kuras gūst labumu gandrīz 300 000 augstākās izglītības studentu gadā. Vienlaikus programma ir paplašinājusies, sniedzot studiju un apmācības/prakses iespējas gan augstākās izglītības, gan profesionālās izglītības līmenī, kā arī studentu apmācības, jauniešu apmaiņas, brīvprātīgā darba un darbinieku apmaiņas iespējas visās izglītības jomās, mācībās un sportā.

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas rektors un "Erasmus+" vēstnesis Edmunds Teirumnieks uzsver programmas devumu mācību iestādes attīstībā: "Erasmus programma ir plašs iespēju lauks, ko apgūstot, var iegūt ne tikai sadarbības partnerus, bet arī izmantot viņu sasniegumus savas izglītības iestādes attīstībai, studiju un zinātnes modernizēšanai, kā arī sevis pilnveidošanai. Viedokļu un pieredzes apmaiņa ar kolēģiem ir devusi to, ka mēs kā izglītības iestāde strauji esam attīstījušies, uzlabojot gan studiju vidi, gan saturu."

Savukārt Jana Janaite, "Erasmus+" projektu koordinatore nodibinājumā "Baltijas Reģionālais fonds", Starptautiskās komunikācijas studente Biznesa augstskolā Turība, iesaka: "Kaut vienreiz, bet katram jaunietim ir jāizmēģina spert soli Erasmus pasaulē. Daudziem šis kļūst par kārtīgu ceļojumu, pilnu ar piedzīvojumiem un ieguvumiem."

Programmas ģeogrāfiskā darbības joma ir paplašinājusies no 11 valstīm 1987. gadā līdz 33 šobrīd (visas 28 ES dalībvalstis, kā arī Turcija, bijusī Dienvidslāvijas Maķedonijas Republika, Norvēģija, Islande un Lihtenšteina). Pat vairāk – kopš 2015. gada augstskolu mācībspēkiem un studentiem šī programma pieejama visā pasaulē. Pašreizējā programma "Erasmus+", kura darbojas no 2014. līdz 2020. gadam, un, kuras budžets ir 14,7 miljardi eiro, vairāk nekā 4 miljoniem cilvēku dod iespēju iegūt darba pieredzi vai arī strādāt brīvprātīgo darbu. Latvija "Erasmus+" programmā piedalās kopš 1998. gada, un šajā laikā tās ietvaros īstenoti projekti par 142,1 miljonu eiro.

 

Informāciju sagatavoja:
Kristīne Keiča, VIAA Komunikācijas un programmu publicitātes nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste, Tālr.: +371 67854760, e-pasts: kristine.keica@viaa.gov.lv
Marita Kroiča, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras Komunikācijas daļas vadītāja, Tālr.: +371 67356257, marita.kroica@jaunatne.gov.lv
Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā Preses un informācijas nodaļa, Tālruņi: 28665579; 67085421, kaspars.kreics@ec.europa.eu, seko tviterī: http://twitter.com/EiropasKomisija