Eiropas Brīvprātīgais darbs 2.lapaspuse

Jau aizsākām Eiropas Brīvprātīgā darba (EBD) lapaspuses. Šodien nododam Jūsu lasīšanai nākamo stāstu, kā jaunietim veicies viņa EBD laikā Latvijā. Eiropas Brīvprātīgais darbs ir iespēja jauniešiem vecumā no 18-30 gadiem, doties uz kādu no pasaules valstīm, lai veiktu brīvprātīgo darbu kādā uzņēmējorganizācijā, no 2 līdz 12 mēnešiem. Programma „Jaunatne darbībā” sedz visus ar uzturēšanos saistītos izdevumus, valodu kursus un kabatas naudu, kā arī sedz 90% no ceļa izdevumiem.

Savukārt, ja Tevi ir ieinteresējusi iespēja izmantot EBD iespēju, tad nāc uz diskusiju par to 24.11.2012. plkst.12.00 Liepājas Jauno Vanagu birojā Klaipēdas ielā 96a (ieeja no jūras puses), vai zvani pa tel.28452124.

Rodžera stāsts, kurš savu darbu Bērnu un jauniešu biedrībā „Liepājas Jaunie Vanagi” beigs decembrī.

Cik ilgi tu veici savu EBD?
Mans EBD ir 6 mēnešus.

Kāpēc tu izvēlējies Latviju sava EBD veikšanai?
Izvēlējos Latviju, jo tā ir maza valsts tuvu Baltijas jūrai, ar diezgan atšķirīgu kultūru no Barselonas.

Tavs EBD mērķis?
Mans EBD mērķis ir vērsts uz neformālo izglītību darbā ar bērniem. Šāda veida prasmes var apgūt dažādi, bet visefektīvākais veids ir sadarbojoties ar citiem līderiem šajā sfērā.

Ko tu darīji sava EBD laikā?
Man ir bijušas daudz jaunas pieredzes, kas man ir palīdzējušas pieaugt. Esmu apskatījis savu darbu no dažādiem skatpunktiem un iemācījies daudz jauna, kas man noderēs nākotnē. Lai nu kā, man ir bijusi iespēja izjust citu kultūru un iegūt jaunus resursus personiskajai pieredzei.

Es varētu teikt, ka galvenokārt sava EBD laikā esmu eksperimentējis ar daudz jautrām, laba garastāvokļa un plānotām aktivitātēm.

Ko tu sagaidīji no sava EBD?
Tas, ko es sagaidīju no sava EBD bija jautrība, darbs un sadarbība ar dažādiem cilvēkiem, paskatīties uz lietām no dažādiem skatpunktiem, iemācīties citu valodu, strādāt ar bērniem. Varu teikt, ka tas viss bija atkarīgs vienīgi no manas attieksmes un es sasniedzu šos mērķus.  

Kas bija tas, ko tu gribēji īstenot sava EBD laikā? Vai tev tas izdevās?
Viens no vissvarīgākajiem mērķiem, ko es vēlējos darīt Latvijā, bija darbs ar bērniem. Mans personīgais projekts bija par šo tēmu, tādēļ es to īstenoju pilnībā.

Kas palika nepadarīts, ko tu vēl gribēji izdarīt?
Mans EBD projekts ir tik īss, tikai 6 mēneši!  Es gribētu turpināt savu projektu, mācīties valodu un katru dienu iepazīt ko jaunu, kā es daru šeit visu laiku. Es vēlētos pavadīt Latvijā vairāk laika. Man šeit ļoti patīk!

Ko tu iemācījies sava EBD laikā? (gan darbā, gan sev personīgi)
Es iemācījos galvenokārt par Austrumeiropas kultūru, Baltijas valstīm un precīzi par Latviju. Es iemācījos dzīvot kopā ar citiem ārzemju brīvprātīgajiem, iemācījos dažādas ēdienu receptes. Satiku vienu neticami lielisku pavāru, kas man iemācīja pagatavot dažādas maltītes. Iemācījos dažādi paskatīties uz lietām un tās visas redzēt jautrā veidā. Piemēram, manā mājā, kad kāds piezvana pie durvīm, mēs smejamies. No otras puses, es priecājos spēlēties un vadīt bērnu aktivitātes. Arī esmu iemācījies plānot un strādāt komandā. Man ir palaimējies strādāt organizācijā, kas mani uzņēma ar atplestām rokām un ļoti pretimnākoši. Bet man vēl jāpiebilst, ka šis EBD mācoties - darot ir viens no maniem mīļākajiem veidiem, kā mācīties. Ne tikai tu uzzini lietas, bet tu tās liec praksē katru mirkli!

3 lietas, kuras tev paliks atmiņā visspilgtāk no tava EBD?
Viena no vislabākajām lietām - es atcerēšos sava EBD  pirmo nedēļu Liepājā: jaunu, jautru cilvēku satikšana katru dienu, organizācijas sagaidīšanas pasākums un galvenais - es saskatīju tur tikai labu garastāvokli. Vēl kāds iespaids, ko atsaucu atmiņā, ir apbrīnojamā un fascinējošā daba, kas ir šeit: saulriets vasarā ir tik vēlu, viss ir zaļš, ziemā viss ir balts, visapkārt ir plašums un pilsēta ir starp vairākām ūdenstilpnēm un ezeru. Vislabākais ir tas, kā mēs sākām smieties par durvju zvanu, kad pirmoreiz to izdzirdējām. Mēs pēkšņi bijām no smiekliem uz grīdas, raudot, kamēr draugs, kurš zvanīja pie durvīm, arī smējās ar mums.

Ko tu ieguvi no EBD? Kāpēc iesaki citiem jauniešiem izmantot EBD iespēju?
Ja kāds gribētu darīt EBD, es domāju viņiem tas būtu jādara. Protams! Tas ir lieliski un forši: satikt jaunus cilvēkus, jaunas kultūras. Tev vajag tikai vienu lietu, lai to izdarītu - enerģiju!

Ko no iegūtā izmantosi turpmāk savā dzīvē?
Ne tikai mazie jociņi, kas tev liek smieties katru reizi, kad tos dzirdi, bet viss pamats, ko esmu iemācījies neformālā veidā: cilvēki var saprast viens otru bez kopīgas valodas, ka labi cilvēki ir visur, ja tu kaut ko nemeklē, tas arī pats neparādīsies. Varbūt tas viss ir tas, ko mēs saucam par pieaugšanu.

Kādas bija grūtības?
Mans pirmais pārbaudījums Latvijā bija valoda, jo es nezināju nevienu no Austrumeiropas valodām un es biju slēgti domājošs šajā jomā. Mācīties valodu ir bijusi lieliska iespēja atvērties. Nākamā problēma bija mana sliktā orientēšanās spēja šajā pilsētā. Es nevarēju iet nekur bez kartes.

Kā gāja ar latviešu valodas apguvi?
Manas valodas prasmes joprojām ir diezgan virspusējā līmenī un es pieļauju daudz kļūdu runājot, bet vismaz es varu komunicēt un kontaktēties dažādās situācijās. Bet, ziniet, Roma netika uzbūvēta vienā dienā, pagāja laiks, un tieši tāpēc arī es vēl esmu ceļā.

Lielākais atbalsts tava EBD laikā?
Kad esi iebraucējs svešā valstī, tev ir nepieciešams daudz vairāk atbalsta nekā tavā ikdienā esot savā valstī. Par laimi mana uzņēmējorganizācija "Liepājas Jaunie Vanagi" parūpējās par dažādām lietām un emocionāli atbalsta, kas man ir palīdzējis daudz vairā, nekā man šķita pirms tam. Tāpēc tagad, kad man ir iespēja, - vēlos pateikt lielu paldies viņiem par visu!

Kādas kultūru atšķirības visspilgtāk izjuti? Kas bija visdīvainākais un ko tu pieņēmi savai dzīvei, ko iepriekš nezināji? Ko nespēji pieņemt / saprast?
Es esmu no Barselonas, no ļoti lielas pilsētas ar daudz dažādām kultūras aktivitātēm un savstarpēji tuviem cilvēkiem. Varbūt viena no pirmajām lietām, ko es jutu, bija tā, ka es nevarēju izjust pilsētu, tā kā es izjūtu Barselonu. Tāpēc es sāku meklēt dažādas iespējas, kā pavadīt laiku Liepājā un kopumā Latvijā. Labums ir tāds, ka es atradu, kā izbaudīt savu laiku šeit. Varbūt viena neticama lieta, ko līdz šim es nespēju saprast, neskaitot visas vēstures problēmas, ir tas, kāpēc es nevaru komunicēt ar ikvienu valsts nacionālajā valodā, ko man tik ļoti patīk mācīties darīt.

Ko tu atcerēsies no Liepājas? Pastāsti kādu piedzīvojumu no Liepājas.
Viena no pirmajām reizēm, kad devos uz pludmali skriet, bija neticami saulaina diena, pludmale bija pilna ar cilvēkiem un ar dzīvību.  Es sāku skriet un ievēroju, ka zeme ir tik plakana - ar lielām un jaukām vējdzirnavām izdekorēta Liepājas ainava. Pēc brīža es gribēju doties atpakaļ mājās, kā parasti, es centos atrast savu karti, bet es ievēroju, ka esmu to aizmirsis mājās! Par laimi daži patīkami cilvēki man norādīja virzienu uz manu pludmales izeju. Viņi ļoti laipni un patīkami man paskaidroja ceļu uz mājām.

Kā pārdzīvoji Latvijas aukstumu?
Laikapstākļi te ir ļoti savādi. Rudenī ik palaikam līst, ziemā ir tik auksti - tā, ka ir jāskrien, bet pavasaris nes enerģiju īsajai, bet jaukajai vasarai.

Kāds ir latviešu ēdiens? Kādi ir latvieši?
Man garšo kartupeļi, kas ir labs iemesls, lai šeit dzīvotu. Man garšo labi pagatavota zivs un dārzeņi ar sieru vai arī dažādu veidu zupas. Šīs maltītes man dod pozitīvu enerģiju, labi pavadītu laiku latviešu kompānijā.

Vai tu gribētu kādreiz atgriezties Latvijā? Kāpēc?
Es mīlu Latviju: valodu, kultūru un viss iekšējais prieks to tur kopā. Mana ierašanās Liepājā nav brīva izvēle, tas ir mans liktenis.

Kas tev visvairāk pietrūks, atgriežoties Barselonā?
Man pietrūks ezers, koki, Rokkafejnīca, Fonteins, Liepājas Latviešu biedrības nams (es tur mācos dejot tautas dejas) un visas mazās lietas, kuras es tagad nespēju novērtēt, bet noteikti novērtēšu, kad atgriezīšos Barselonā.

Kas būs pirmais, ko tu izdarīsi, atgriežoties mājās?
Cieši apskaušu savus vecākus, kuri mani ir ļoti atbalstījuši, spēlēšos ar savu suni, kurš man ļoti pietrūkst, iešu kopā sauļoties un izrunāšos ar savu māsu, kas vienmēr mani ir mīlējusi un ļāvusi man iepazīt daudz jauna.

Ja tev būtu otra iespēja veikt EBD, vai tu to veiktu Latvijā vai citur? 

Ummm...........ja tas būtu iespējams es, labprāt, to darītu, dzīvojot Liepājas jūras krastā.

Ko tu gribi pateikt no sevis?
Es gribētu pateikt paldies tam apgaismotajam cilvēkam, kurš aizsāka visu šo lielo projektu, iespējams viņš tagad ir pensionārs ar mazu algu.  Paldies manai nosūtītājorganizācijai Barselonā – Esplac, konkrēti - Esplai Totikap, novēlot turpināt būvēt labāku pasauli. Un visbeidzot paldies visiem brīvprātīgajiem, kuri palīdz cilvēkiem bez samaksas, kas patiesi mīl to, ko dara un - Liepājas Jaunajiem Vanagiem saglabāt ilgus gadus šo ilūziju, kas piepilda manu sirdi.