Daugavpils novada jaunieši projektā iepazīst lietderīga laika pavadīšanas iespējas

Paveiktie un novadīti pirmie pasākumi un darbi saskaņā ar projekta "Jauniešu lietderīgā brīvā laika pavadīšanas iespēju pilnveidošana un popularizēšana Daugavpils novadā” plānu.

Vasaras sākums sakrita ar LR Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras atbalstītā projekta “Jauniešu lietderīgā brīvā laika pavadīšanas iespēju pilnveidošana un popularizēšana Daugavpils novadā” pasākumu plāna aktīvo daļu. Atgādināsim, ka šo projektu realizē Daugavpils novada dome sadarbībā ar Naujenes jaunatnes iniciatīvas un sporta centra (NJISC) bērnu interešu klubu „Naujene”. Projekta mērķis ir pilnveidot Naujenes jaunatnes iniciatīvas un sporta centra apmeklētājiem brīvā laika pavadīšanas iespējas, paplašinot centra darbību, kas ļaus apgūt jaunas iemaņas un prasmes un sekmēt jauniešu sadarbības iespējas.

Jau pirmajās brīvdienās (30.05.15.) Naujenes pagasta jaunieši ar lielu vēlmi piedalījās sakopšanas talkā. Talkas laikā ar jauniešu spēkiem ir sakopta centra teritorija un centra telpas, lai sagatavotu tās remontdarbiem un labiekārtošanas darbiem. Jaunieši iznesa ārā nevajadzīgās un vecās mēbeles, iztīrīja telpas, izmazgāja grīdu. Apkārtējā teritorijā jaunieši labiekārtoja puķu dobes un celiņus. Tika izrakti vecie koki un krūmi, lai viņu vietā iestādītu jaunus.

Jūnija pirmajā nedēļā (01.06.15. – 07.06.15.) notika „Tūrisma nedēļa”. Lai gan laika apstākļi jūnija sākumā bija ļoti slikti, „Tūrisma nedēļas” pasākumu laikā daba bija ļoti laipna pret jauniešiem. Spīdēja saule un bija ļoti silti. 3. jūnijā jaunieši piedalījās pārgājienā uz Dabas parku „Daugavas loki” (Naujenes pagasts, Slutišķu ciems). Pārgājiena laikā jaunieši nogāja gandrīz 10 kilometrus. Atpūtas vietā jaunieši paši gatavoja sev ēdienu uz ugunskura, spēlēja volejbolu, atpūtās telšu pilsētiņā. Paši drosmīgie pat peldējās upē. Viss tūrisma inventārs bija iegādāts par projekta līdzekļiem – teltis, guļammaisi, piepūšamie matrači, katls ēdienu pagatavošanai. Brīvajā laikā jaunieši pastaigājas pa „Markovas taku”, kur uzzināja vai atcerējās sava dzimtā novada vēsturiskos datus. Pasākuma beigās bija redzams, ka jauniešiem ir labs garastāvoklis un visu šo laiku viņi pavadīja lietderīgi ar lielu prieku.

Šajā nedēļā jaunieši apmeklēja arī Naujenes novadpētniecības muzeju. Šo dienu jaunieši nosauca kā „Kultūrmantojuma diena”. Muzejā jauniešiem stāstīja par novada un pagasta vēsturi, par to dabu, svarīgiem notikumiem, pagasta slaveniem cilvēkiem. Jaunieši izmēģināja savus spēkus muzeja multimediju centrā, kur uz interaktīva ekrāna un hologrāfiskā kuba bija piedāvāta jauniešiem dabas spēle, enciklopēdija par Naujenes pagasta dzīvniekiem, kā arī filmas par vēsturi un novadpētniecību. Ļoti iepatikās jauniešiem franču mākslinieces Valentīnas Zeiles izstāde. Māksliniece ir dzimusi un dzīvojusi Naujenes pagastā. 
Šīs nedēļas pasākumos piedalījās ap 20 jauniešu. 

Jūnija otrajā nedēļā (08.06.15. – 14.06.15.) notika „Zaļā nedēļa”. Šo nedēļu jaunieši nosauca par „Apzaļumošanas un labiekārtošanas nedēļu”. Nedēļas laikā ir sakopta un labiekārtota jauniešu centra apkārtējā teritorija. Ir uzlikti soliņi un iestādīti koku stādi, kuri arī ir iegādāti par projekta līdzekļiem.
„Zaļās nedēļas” pasākumos biji iesaistīti ap 25 jaunieši. 

Jūnija pēdējā nedēļā (29.06.15. – 05.07.15) notika „Mākslas nedēļa”. Tās ietvaros tika īstenota centra sienu apgleznošana un telpu dekorēšana. 
Ar Naujenes mākslas skolas pedagoga Māra Suseja vadību projekta dalībnieki uz jaunā jauniešu centra sienām iemiesoja savas idejas, izmantojot modernu grafiku GRAFITI. Visi strādāja ar entuziasmu, lielu vēlmi un interesi.
Mākslas nedēļās ietvaros jauniešiem bija iespēja, piedalīties dažādās radošās darbnīcās. Jaunieši varēja izvēlēties radošo darbnīcu pēc savām interesēm. Nedēļas ietvaros jaunieši varēja:
-    apgūt stikla apgleznošanas un papje-maše tehniku;
-    iepazīties ar tehnoloģiju „darbs ar audumu”; jaunieši mēģināja „iedot otru dzīvi” veciem priekšmetiem (avīzes, plastmasas pudeles, produktu iepakojumi, kartona kārbas un citiem);
-    pastrādāt ar dabas materiāliem. 
Viss nepieciešamais darbam „Mākslas nedēļā” ir iegādāts par projekta līdzekļiem – papīrs, kartons, kancelejas preces, dažāda veida krāsas (dekupāžas krāsas, grafiti krāsas, krāsas telpu noformēšanai un citi), karstās līmes komplekti, šķēres, otiņas un daudz kas cits. 
„Mākslās nedēļā” piedalījās ap 15-20 jauniešu. 

Jūlijā (20.07. – 02.08.) notika dažādi sporta pasākumi. 21.jūlijā Kraujas ciemā sporta laukumā notika draudzīgas sacensības starp Daugavpils novada Naujenes pagasta un kaimiņpagastu jauniešiem un ASV bruņoto spēku virspavēlniecības dalībniekiem, kuri piedalījās Naujenes pagastā ar civilmilitārās sadarbības projektu. Sacensības dalībnieki cīnījās divos sporta veidos – futbols un strītbols. Futbolā uzvaru izcīnīja Naujenes pagastu un kaimiņpagastu jauniešu komanda, taču strītbolā – ASV bruņoto spēku virspavēlniecības dalībnieki. Sporta sacensībās cīnījās ap 20 dalībnieku.

27. un 28. jūlijā Daugavpils novada jaunieši piedalījās ūdens pārgājienā pa Daugavu. Pārgājiens aizritēja ar devīzi „Ar sauli, sportu un dzīves prieku sirdī!”. Kopumā pārgājienā piedalījās 25 dalībnieki. Pārgājiens notika vienā no skaistākajiem Latgales reģiona dabas parkiem - teritorijā „Daugavas loki”. Dalībnieki startēja no Krāslavas. Pārgājiena galapunkts bija Slutišķu ciems (Naujenes pagasts). Pārgājiena garums - 22 kilometri.
Pārgājiena laikā jauniešiem bija iespēja iepazīties ar sava novada skaisto dabu – zaļajiem mežiem, stāvkrastiem, senlaiku ciematiem un citām dabas ainavām. Jauniešiem bija iespēja nodemonstrēt savas iemaņas un prasmes smaiļošanā, izdzīvošanā brīvā dabā un pārsteigt visus ar savām kulinārijas spējām. 

Neskatoties uz to, ka ūdens ceļš bija garš un daži jaunieši piedalījās pārgājienā pirmo reizi, galapunktā visiem dalībniekiem bija labs garastāvoklis un vēlme piedzīvojumiem.
Galapunktā jaunieši sagatavoja naktsmītni – izvietoja telšu pilsētiņu, gatavoja ēdienus, trenējās piedāvātajās sporta aktivitātēs, spēlēja volejbolu un badmintonu.  Naktī jauniešiem bija tusiņš pie ugunskura ar ģitāru, dziesmām un mēmo šovu. No rīta jaunieši paši organizēja un gatavoja brokastis. Citi jaunieši, kuri nebija aizņemti ar brokastu pagatavošanu, noskrēja krosu. Visi pārgājiena dalībnieki satīrīja teritoriju, savāca mantas un ar cerību satikties nākamgad devās mājas.
„Sporta nedēļas” pasākumam sporta inventāru (bumbas, badmintonu komplekti, volejbola tīkli, lecamauklas un citu inventāru) iegādājas par projekta līdzekļiem.

Nākamajā rakstā mēs pastāstīsim par citām aktivitātēm, kuras īstenotas saskaņā ar projekta plānu. 

Projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2015.gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.