Atpakaļ uz skolu 2013

Latvijas Republikas Ārlietu ministrija, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā un Klubs “Māja” – jaunatne vienotai Eiropai aicina valsts amatpersonas un ES lietu ekspertus piedalīties ikgadējā akcijā "Atpakaļ uz skolu 2013" un atvēlēt laiku, lai dotos uz savu kādreizējo skolu vai kādu citu Latvijas skolu.

Akcijas mērķis ir veicināt jauniešu izpratni par Eiropas Savienību (ES), valsts amatpersonām un ES lietu ekspertiem ar jauniešiem pārrunājot dažādus ES kompetencē esošus jautājumus.

Akcija norisināsies no 7. līdz 10.maijam, tomēr vēlamies vērst uzmanību, ka uz skolām var doties jebkurā izdevīgā laikā sākot no 15.aprīļa līdz pat 10.maijam.

Akcija piedāvā visu līmeņu amatpersonām un ES ekspertiem uz vienu dienu kļūt par ES sūtņiem savās bijušajās vai sev tuvās skolās. „Atpakaļ uz skolu" piešķir Eiropai konkrētu veidolu un tuvina ES iestādes jaunajai paaudzei. Šis projekts sniedz skolēniem unikālu iespēju uzzināt par ES, klātienē izprašņājot cilvēkus, kuri ikdienā saskaras ar ES jautājumiem. Jauniešiem tas palīdz labāk izprast, kā ES darbojas, iepazīties ar dažādām ES politikas jomām un uzzināt par izglītības programmām, kurās viņi paši var piedalīties.

Akciju “Atpakaļ uz skolu” aizsāka Vācija savas prezidentūras laikā Eiropas Savienības Padomē 2007. gadā. Vācija aicināja savus pilsoņus, kuri strādā ES institūcijās, doties uz savām skolām, lai iepazīstinātu jauniešus ar darbu ES iestādēs un pašu ES. Tajā pat gadā šādu akciju realizēja arī Portugāle. Akcijas ietvaros toreizējais Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu apmeklēja savu skolu Lisabonā.

Latvijā akcija „Atpakaļ uz skolu” tiek rīkota kopš 2008.gada. 2008.gadā akciju rīkoja Eiropas Savienības informācijas aģentūra (ESIA). Akcijā piedalījās 119 valsts pārvaldes darbinieki un ES lietu eksperti. 2009.gadā akciju rīkoja Valsts kanceleja, un jau apmēram 200 dalībnieki devās skolu vizītēs. Kopš 2010.gada akciju rīko jauniešu nevalstiskā organizācija Klubs „Māja” – jaunatne vienotai Eiropai. Katru gadu akcijas dalībnieki apmeklē skolas visos reģionos, tādējādi veicinot jauniešu izglītošanu par ES jautājumiem visā Latvijā.

Katru gadu akcijai ir sava tematika, par ko amatpersonas un ES eksperti ir aicināti diskutēt ar jauniešiem. 2009.gadā akcija tika rīkota par godu Latvijas 5 gadiem ES. Akcijas mērķis bija atskatīties uz Latvijas piecu gadu pieredzi ES, novērtēt ieguvumus un izvirzīt jaunus uzdevumus. Bija pagājuši 20 gadi kopš demokrātiskām pārmaiņām Centrālajā un Austrumeiropā, 5 gadi kopš lielākās ES paplašināšanās un 2009.gadā Latvijā notika pirmās Eiropas Parlamenta vēlēšanas. 2010. gads bija Eiropas gads cīņai pret nabadzību un sociālo atstumtību un amatpersonas tika aicinātas diskutēt ar skolēniem par šo tēmu. 2011.gads bija Eiropas brīvprātīgā darba gads. Šajā gadā akcijas organizatori aicināja amatpersonas un ES lietu ekspertus pārrunāt ar skolu jauniešiem studiju, prakses un darba iespējas citās ES valstīs. Akcijai piepulcējās klāt Eiropas Brīvprātīgā darba gada labas gribas vēstnieki. Savukārt 2012.gadā skolu vizīšu laikā tika pārrunāti dažādi skolām un jauniešiem interesējoši jautājumi, kā, piemēram, jauniešu iespējas ES, Latvijas ārpolitikas prioritātes, Eiro ieviešanas process Latvijā un Rīga kā kultūras galvaspilsēta 2014.gadā. 2012.gada akcija atšķīrās no citu gadu akcijām ar to, ka jaunieši paši pieteica savu skolu akcijā un pieteikumā norādīja sev interesējošās tēmas. Arī šogad akcijai ir sava tematika. Rīkojot šī gada akciju, mēs vēlamies uzsvērt šādus gan ES, gan Latvijai aktuālus jautājumus:

    Eiropas pilsoņu gads 2013;
    Eiro ieviešana Latvijā 2014.gadā;
    Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014.gadā;
    Latvijas prezidentūra ES Padomē 2015.gadā;
    u.c..

Akciju atbalsta Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā un Latvijas Republikas Ārlietu ministrija. Akcijas norisi, sadarbību starp skolām un ekspertiem koordinē Klubs "Māja" – jaunatne vienotai Eiropai.
Informāciju meklē: http://www.klubsmaja.lv