Zaļās skolas ciems

2500 km no Latvijas, aiz Lietuvas, Polijas, Slovākijas, Ungārijas un Rumānijas, ir ļoti interesanta valsts – Bulgārija. Daudziem tā saistās ar vīnu, vīnogām, rakiju. Bet vairāku cilvēku interesi raisīja, pirmām kārtām, neliels ciematiņš Kostilkovo netālu no Grieķijas robežas, kurā pastāvīgi dzīvo tikai 2 vai 3 cilvēki. Bet septembra otrajā pusē desmit dienu laikā ciemats uzņēma apmēram 50 cilvēkus no Grieķijas, Horvātijas, Igaunijas, Bosnijas un Hercegovinas, Bulgārijas un arī mūs no Latvijas īpašai programmai – starptautiskajai jauniešu apmaiņai par permakultūru!

Permakultūra (no angļu val. permanent culture – pastāvīga lauksaimniecība un kultūra)  ir savdabīga filozofija, domāšanas un plānošanas veids, ko pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados Austrālijā radījuši Bils Molisons un Deivids Holmgrens, pievēršoties dabas procesu pastiprinātai vērošanai, lai gūtās atziņas izmantotu lauksaimniecībā, arī sociālo jautājumu risināšanā. Tās galvenie mērķi ir mainīt attieksmi no dabas ekspluatēšanas uz sadarbību ar to un iegūt optimālu ražu ar vismazāko nelabvēlīgo ietekmi uz vidi, dabas un finanšu resursu un darba ieguldījumu.

Tā pirms pieciem gadiem daži bulgāri nolēma izveidot zaļo skolu, skolu par dabu, vidi un permakultūru. Tomēr skola šobrīd vairāk atgādina drupas un tai ir nepieciešama  palīdzība. Šim nolūkam tika organizēta jauniešu apmaiņa „Ziemeļi satiek Dienvidus Zaļās skolas ciematā”. Šī projekta laikā bija daudz praktisko nodarbību trīs tematiskajās grupās: zaļā celtniecība, dārzkopība un vietējais ēdiens. Katra diena mums iesākās ar praktiskajām aktivitātēm, kas ilga aptuveni četras stundas. Praktisko darbu laikā grupu dalībnieki mainījās ik pēc stundas, lai katrs dalībnieks būtu iesaistīts ikvienas tēmas nodarbībās.

Zaļās celtniecības darbos mēs mācījāmies, kā griestiem un sienām izmantot no māla un vecā apmetuma maisījuma gatavotu apmetumu, mēs uzbūvējām arī ārpustelpu nodarbībām paredzētu sienu no smilšu maisiem, dabīgām akmens plātnēm, salmu ķīpām, kas apmestas ar mālu, un uzzinājām, kā uzbūvēt pat veselu māju no salmu ķīpām vai māla.

Ēdienu gatavošanas nodarbību un dalībnieku ēdināšanas pamatā bija vegānismam raksturīgie principi par vegānu, zaļu jeb neapstrādātu ēdienu. Ja sākumā šķita, ka ēdīsim tikai nevārītus dārzeņus, tad vēlāk mēs uzzinājām pārsteidzošas receptes cepumiem, sieram, kūkām un daudziem citiem vegāniem ēdieniem, piemēram, mandeļu pienam!

Trešajā tematiskajā grupā varēja apgūt permakultūras principus dārzkopībā, kā ir iespējams izveidot mikroklimatu savā dārzā: kādus augus izmantot, lai atjaunotu augsni, kādus – lai aizsargātu augļu kokus no vēja, un kā uzkrāt ūdeni, mācījāmies veidot komposta kaudzi no mēsliem, siena un zaļās masas.

Pēc praktiskajām nodarbībām dalībniekiem bija pusdienu pārtraukums un atpūtas laiks, kas tika izmantots diendusai, grāmatu lasīšanai un pastaigām pa ciematu. Pēcpusdienā notika teorētiskās nodarbības, kurās tika risināti uzdevumi un iegūtas zināšanas, kā pārvaldīt teritoriju visefektīvākajā veidā, kādus augus stādīt katrā vietā. Dienas noslēgumā notika dažādu filmu par permakultūru un dalībvalstu prezentāciju demonstrēšana. Nedēļas nogalē mums bija kopīgs pārgājiens uz tuvējo upi, kā arī brauciens uz pilsētiņu, kur mēs nobaudījām vegānu ēdienu un apmeklējām vietējo vīna darītavu.

Šajā starptautiskajā jauniešu apmaiņā mēs ieguvām jaunas zināšanas un pieredzi, kā arī palīdzējām Zaļās skolas ciematam īstenot projektu. Mēs apmetām sienas, rakām, cēlām, rakām, lasījām augļus, stādījām un atkal rakām, spriedām, kā plānot un organizēt teritoriju, izveidojām topogrāfisko karti. Protams, skolai vēl joprojām nepieciešami uzlabošanas darbi, tomēr tika paveikts daudz. Un svarīgākais – mēs satikām satriecošus cilvēkus, ar kuriem tika pavadīts lielisks laiks gan strādājot, gan atpūšoties! (Starp citu, vai zinājāt: bosniešiem ir melnākais humors, kāds jebkad ir dzirdēts!)
 
Ja esi ieinteresēts piedalīties šādā projektā, meklē informāciju: greenschoolvillage.org

Sofija un Māris
Biedrības “Radi Vidi Pats” brīvprātīgie

Ja Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras mājaslapā un publikācijā norādīta saite uz citu iestāžu vai privātpersonu mājaslapām, kontiem vai vietnēm, par attiecīgajos informācijas resursos ievietoto informāciju Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra neatbild.