Tuvu debesīm

Ko??? Kas Tu galīgi traks esi palicis?
Tur taču tagad izmēģina kodolieročus, vai ne?
Tur taču tagad ir karš!
Kaut kas man teica, ka tur joprojām notiekot partizānu uzbrukumi!
Kur, kur??? Tas ir kaut kur Āfrikā, ja?

Tieši šādus un daudz līdzīgu jautājumu es saņēmu, ja kādam pastāstīju par savu ieceri doties veikt brīvprātīgo darbu Bosnijā un Hercegovinā. Tāpēc es arī vēlējos uzrakstīt šo rakstiņu. Iespējams, ka man pat izdodas mainīt kāda domas par šo apbrīnojamo valsti, kuru paspēju kaut nedaudz iepazīt 6 mēnešu laikā!

Pirmais, ko ieraudzīju, ielidojot Sarajevā, bija vakara krēslā grimstoša, majestātisku kalnu ieskauta pilsēta, kura mirkšķināja man ar savām logu gaismu acīm. Kalni, kalni un atkal kalni, cik tālu vien vari saredzēt...man, kā dzimušam un visu savu mūžu Latvijas piejūras zemienēs nodzīvojušam, šis pirmais iespaids šķita neaprakstāms! Kā vēlāk pats pārliecinājos, kalni ir tikai niecīga daļiņa no šīs valsts dabas bagātībām. Brīnumaini ūdenskritumi, debeszili ezeri un smaragdzaļas upes, brīžiem mierīgas, bet brīžiem trakojoši krāčainas...krasi atšķirīgs klimats, kas valsts ziemeļos ir ar mitru un lietainu klimatu, neskaitāmiem mežu ieskautiem ezeriem, bet dienvidos ar karstu un sausu klimatu, klintīm un tuksnešainiem laukiem. Izbraucot caur šo valsti, šķiet, ka esi gandrīz apbraucis apkārt pasaulei.

Bosnija ir kontrastu zeme (galu galā, šo valsti pārvalda 3 prezidenti) sākot ar dabas apstākļiem un beidzot ar kultūru dažādību. Šī valsts vienmēr ir bijusi dažādu impēriju strīdu objekts un tieši tāpēc šeit var sastapt tik daudz atšķirīgu tradīciju, kultūru un reliģiju. Sarajevu sauc arī par Eiropas Jeruzalemi, jo šajā pilsētā ir atrodami gandrīz visu pastāvošo reliģiju dievnami. Jau kopš seniem laikiem tie tur ir bijuši un nekad nav viens otram traucējuši, nekad nav izraisījuši naidu cilvēku starpā...Līdz iesaistās politika, kas reliģiju izmanto, kā cilvēku pakļaušanas ieroci. Karš Bosnijā ir ļoti spilgts šī skumjā fakta piemērs, kad serbu kaujinieki izvērsa agresiju pret Bosnijā dzīvojošajiem musulmaņiem! Lai gan es neesmu reliģiozs, dzīvodams Sarajevā, ar lielu interesi izlasīju Korānu, jo vēlējos to salīdzināt ar jau agrāk lasīto Bībeli. Vispārsteidzošākais ir tas, ka atšķirību starp šīm abām svētajām grāmatām nav gandrīz nemaz!!! Vienīgi islāma ticībā Jēzus nav Dieva dēls. Dīvaini, ka cilvēki ar tik līdzīgām ticībām viens otru tik ļoti ienīst!:(

„Laipni, atsaucīgi un viesmīlīgi cilvēki!” manuprāt. šis teikums Bosniju un Hercegovinu raksturo visprecīzāk!!! Jau Sarajevas lidostā pie pasu kontroles mani pārsteidza man domātais darbinieka sveiciens „čao” un acs piemiegšana. Šo 6 mēnešu laikā paspēju pierast pie tā, cik draudzīgi un atsaucīgi ir bosnieši pret jebkuru. Nav svarīgi, vai Tu esi viņa kaimiņš vai atvaļinājumu pavadīt atbraucis tūrists. Reizēm, sēžot kaut kur pilsētā, pie Tevis var vienkārši pienākt kāds, kuram tu esi iepaticies un sākt ar Tevi runāties...Ja vēlaties doties uz šo valsti BRĪDINU: tas mēdz notikt visai bieži J Šāda veidā es reizēm vienā dienā ieguvu 2 vai 3 jaunus paziņas un draugus!!!

Dzīvojot šajā valstī un pilsēta, mani visvairāk pārsteidza tas, ka pēc visām kara laikā pārdzīvotajām šausmām šie cilvēki ir spējuši saglabāt to viesmīlību, laipnību un dzīvesprieku, kas šai tautai ir tik ļoti raksturīgs. Esmu runājis ar ļoti daudziem par kara laikā pārdzīvoto...daudzi par mani jaunāki jaunieši atceras kara laika dzīvi un ikdienu, ikviens ir zaudējis kādu tuvinieku. Man grūti iedomāties, kas bijis jāpārdzīvo šiem cilvēkiem. Es tiešām apbrīnoju to drosmi un izturību, kas viņiem palīdzējusi izdzīvot par spīti visam!!!

Atgriežoties Latvijā, es paņēmu daļiņu šīs apbrīnojamās valsts sev līdzi...sirdī un savos zīmējumos, no kuriem esmu izveidojis izstādi, kura pašlaik apskatāma Liepājā un ceru, ka būs arī citās Latvijas pilsētās. Savos zīmējumos centos parādīt Bosniju tādu, kādu redzēju, piedzīvoju un sajutu. Pašlaik arī rakstu projektu, kura galvenais mērķis ir parādīt Eiropai un visai pasaulei ĪSTO Bosniju un Hercegovinu. Tiešām gribētos, lai šī „valsts sirds formā”, kā dzied kāds viņu vietējais mūziķis, spētu drīz atkal pacelties līdz pārējo Eiropas valstu līmenim un notīrīt no sava vārda nepareizu uzskatu putekļus! Zinu, ka visiem mums kopā ir pa spēkam palīdzēt šai tik daudz cietušajai, bet par spīti visam tik brīnumaini skaistajai valstij!!!

Edmons