Trīs mēneši, ēdot makaronus

Jūnijs - mēs, deviņi brīvprātīgie no Francijas, Itālijas un Portugāles, atbraucām uz Latviju, lai piedalītos Eiropas Brīvprātīgā darba kustībā. Mūsu projekts bija saistīts ar 16. Eiropas Tautas festivāla organizēšanu Rēzeknē no 27. jūlija līdz 1. augustam. Šeit ieradāmies jūnija sākumā bez zināšanām par Latviju un Latvijas kultūru, bet ar lielām cerībām. Uzņēmējorganizācija Valodu un kultūras centrs “Pasaule mūsu mājās” viesmīlīgi uzņēma mūs.

Iebraukšanas apmācības, kuras organizēja JSPA, norisinājās atpūtas centrā „Plosti”. Šīs apmācības bija lieliska iespēja satikt citus brīvprātīgos no dažādiem EBD projektiem un arī pārdomāt savu personīgo projektu. Tā bija nedēļa ar spēlēm un jautrām aktivitātēm, dažādām apmācības metodēm un veidiem. Mēs iemācījāmies pārsteidzošu ponija deju, kuru mēs nekad neaizmirsīsim (ja jūs nekad neesat tikušies ar šo poniju, piedalieties EBD!). Mēs arī uzzinājām nedaudz vairāk par Latvijas kultūru, jo izbaudījām Latvijas ēdienus, pirtis un apmeklējām dažādas interesantas vietas.

Eiropas Brīvprātīgā darba projekts deva mums iespēju palīdzēt cilvēkiem Veco ļaužu sociālās aprūpes centrā un Dienas centrā. Daži brīvprātīgie pavadīja laiku ar veciem cilvēkiem dabā, pastaigās pa parku, bet citi organizēja dažādās aktivitātes invalīdiem, spēlēja ar viņiem spēlēs. Tas bija laiks, kad ikviens saprata un uzzināja daudz jauna  par sevi un citiem.

Jūnija beigās organizējām „Starpkultūru vakaru”, kur prezentējām savas valstis un tradicionālos ēdienus. Uz šo pasākumu atnāca daudz jauniešu, kopā mums bija jauki, spēlējām mūsu sagatavotās spēles. Vietējiem jauniešiem tā bija lieliska iespēja satikt cilvēkus no citām valstīm un uzzināt vairāk par EBD un programmu „Jaunatne darbībā”. Mēs ieguvām jaunus draugus un iepazinām Rēzeknes jauniešus. Vēlāk rīkojām divas „Starpkultūru rīta salnas”: vienu Vecoļaužusociālāsaprūpes centrā un otru Dienas centrā.

Jūlijs

Šā mēneša laikā mēs apmeklējām XXIV Vispārējos latviešu dziesmu un XIV deju svētkus Rīgā. Tā bija lieliska iespēja uzzināt vairāk par Latvijas tradīcijām, tērpiem un būt šī ievērojamā pasākuma skatītājiem. Jūlijā mums bija cītīgi jāpastrādā. Bijām atbildīgi par vairāku pasākumu organizēšanu pirms Eiropas tautu festivāla. 14 delegācijas no 14 dažādām valstīm atbrauca uz Rēzekni, lai kopā ar vietējo delegāciju piedalītos festivāla pasākumos. Kopumā Rēzeknē viesojās ap 600 ārzemju festivāla dalībnieku no Spānijas, Īrijas, Portugāles, Skotijas, Somijas, Vācijas, Dānijas, Lietuvas, Beļģijas, Grieķijas, Latvijas, Itālijas, Luksemburgas, Ungārijas un Francijas.

Gandrīz visi dalībnieki festivāla laikā gulēja skolās, tāpēc mēs un daži vietēji jaunieši piepūtām ļoti daudz matraču, lai visām delegācijām būtu komfortabli Rēzeknē. Mēs sagatavojām arī divas izstādes: vienu par Latgales reģionu un otru par iepriekšējiem Eiropas Tautu festivāliem.

Festivāla laikā delegācijas piedalījās sporta (futbola, basketbola, peldēšanas), tradicionālo ēdienu gatavošanas, dejošanā un ielas teātra sacensībās, arī foto un gleznošanas konkursos. Mēs organizējām viktorīnu par Eiropu, lai konkursa dalībnieki parādītu savas zināšanas par Eiropu. Viens no viktorīnas posmiem bija „treasure hunting” (dārgumu meklēšana), lai dalībnieki vairāk iepazītu pilsētas vidi. Vakaros bija atbraukušo delegāciju nacionālie un arī Latvijas vai Krievijas populāro mūzikas grupu un izpildītāju koncerti.

Katrs Eiropas brīvprātīgais kopā ar vienu vai diviem vietējiem jauniešiem bija atbildīgi par vienu delegāciju. Mēs koordinējām, informējām un palīdzējām kādai konkrētas valsts delegācijai katru festivāla dienu, lai nodrošinātu ikviena pasākuma – sacensību vai koncerta – kvalitatīvu norisi, kā arī lai dalībnieki justos droši. Mēs aicinājām arī dažus brīvprātīgos, kurus satikām EBD Iebraukšanas apmācības projekta sākumā, piedalīties ETF pasākumos un palīdzēt mums organizēšanā. Festivāla laikā visi dalībnieki bija apmierināti ar mūsu darbu un cerēja ieraudzīt mūs nākamajā 17. Eiropas Tautu festivālā Portugālē.

Augusts

Pēdējā projektā mēnesī Rēzeknē organizējām izstādi par EBD projektu, lai izplatītu informāciju par EBD un programmas „Jaunatne darbībā” iespējām vietējiem jauniešiem, lai dalītos ar projektā iegūto pieredzi ar vietējo sabiedrību. Mēs piedalījāmies TV raidījuma veidošanā par mūsu projektu, sniedzām intervijas par saviem iespaidiem.

Rakstot EBD gala atskaites, mēs vērtējām savu šāgada projektu – kādas iemaņas ieguvām, kādus mērķus sasniedzām, – un pārdomājām nākotnes plānus. Mēs uzzinājām daudz jauna par Latviju, Portugāli, Itāliju un Franciju, arī par citām valstīm, jo nu mums ir pulka draugu no dažādām pasaules vietām.

Kaut gan šeit mēs lieliski pavadījām laiku, mums bija daži grūti brīži. Dažreiz bija grūti strādāt kā vienai komandai: mums ir dažādi uzskati un domāšana, bija grūti saskarsmē ar angļu valodu, jo tā nav mūsu dzimtā valoda. Bija grūti ēst pastu (makaronus) katru dienu, bet, kad dzīvo kopā ar trim itāliešiem, nekas cits neatliek....

Mums bija nedaudz brīva laika, lai apceļotu Latviju un tās kaimiņvalstis. Bija interesanti iepazīt Baltijas valstis, uzzināt to vēsturi. Mēs ceļojām pa Latvijas reģioniem ar vairākiem autobusiem un vilcieniem un varējām izbaudīt Latvijas dabu, kura ir neaizmirstama – meži, ezeri un puķes!

Tā bija unikāla pieredze– mēs daudz ko iemācījāmies, uzlabojām savas iemaņas un prasmes, satikām ļoti daudz dažādu cilvēku. Mēs nekad neaizmirsīsim šos trīs mēnešus, ko pavadījām Rēzeknē. Ja jūs esat jauni, nepalaidiet garām šo iespēju piedalīties EBD!

Eiropas Tautu festivāla brīvprātīgie

Ko par Eiropas Tautu festivālu un EBD saka Džeremijs no Francijas?
Man Eiropas Brīvprātīgais darbs bija neplānots, es nejauši un pēdējā brīdī piekritu piedalīties EBD projektā.

Es nenožēloju, ka piekritu aizbraukt uz Latviju, jo satiku jaukus cilvēkus un piedalījos fantastiskā Eiropas Tautas festivāla organizēšanā. Uzlaboju angļu valodas zināšanas, iepazinu jaunu valsti un dažādas kultūras. Tas bija tiešām nozīmīgs manu zināšanu un iemaņu attīstības posms. Tagad man nedod mieru jautājums – kā rast iespēju aizbraukt uz ārzemēm vēlreiz un pastrādāt tur kādu laiku?