„Storytelling in Action”. Kā ar stāstiem mēs ietekmējam citus un sevi

26. jūnijā pieci jaunieši no Latvijas – Paula, Austra, Anastasija, Lauris un Mārtiņš devās jauniešu apmaiņas projektā uz Rumāniju, lai gūtu jaunus iespaidus par citām kultūrām un pieredzi stāstu stāstīšnā. Projekts apvienoja jauniešus no Latvijas, Čehijas, Bulgārijas, Portugāles un pašas Rumānijas.

Stāstu stāstīšana – nekas jau grūts tur nav, vai ne? Nē, tā ir māksla, ko mācījāmies nedēļas garumā, lai projekta beigās apciemotu Rumānijas bāreņu namu un pavadītu dienu rotaļās, un, protams, stāstu stāstīšanā.

Viss jau sākas ar iedvesmu, tāpēc pirms paša projekta katrai grupai bija uzdevums sagatavot savas valsts nacionālu stāstu un aktivitāti, ko prezentēt pārējiem dalībniekiem. Pēc vairākām saliedēšanās spēlēm un nacionālajiem vakariem tika izveidotas vairākas grupiņas, katrā pa vienam valsts pārstāvim, un īstais darbs varēja sākties!

Lieliskā komanda no Babel Education (projekta koordinējošā organizācija Rumānijā) deva pašu pamatu no kā atsperties.

Ievada aktivitāte -> Stāsts + aktivitāte -> kopīgā nobeiguma aktivitāte.

Jau pašā sākumā saskārāmies ar vairākām problēmām: ko stāstīt, kādu vēstījumu nodot un, protams, kādā valodā to pasniegt? Taču jaunieši ir apķērīgi un viss tika radoši atrisināts. Tika adaptēti jau gatavi stāsti, kā arī izdomāti pavisam jauni. Tēmas – no džungļiem līdz pat supervaroņiem. Aktivitātēs arī neviens nesēdēja malā.

Galvenās stāstos iekļautās morāles:
1) Supervaronis var būt arī bez īpašām spējām, pietiek ar spēcīgu gribasspēku un patiesu labsirdību.
2) Viss, kas tev ir vajadzīgs, tev jau ir.
3) Melot ir slikti.
4) Tu patiksi cilvēkiem, kāds tu esi, nevajag sevi ierobežot standartos.

Bija prieks redzēt jauniešus ne tikai no dažādām ģeogrāfiskām vietām, bet arī no atšķirīgiem sociāliem slāņiem.  Sadraudzējamies, laužot barjeras. Neapšaubāmi, ka apmaiņas projekti un neformālā izglītība palīdz jaunietim kļūt drošākam par sevi un savām spējām.

Projekta dalībnieku atziņas un vērtējumi:

Liels paldies jāsaka „Erasmus+”  un organizācijām kā „Klubs „Māja”””, kas dod iespēju jauniešiem redzēt pasauli mazliet citādāk, kā arī atklāt sevī jaunas prasmes. (Paula)

Es ieguvu jaunu pieredzi, jaunus draugus, un jaunas metodes, kā izstāstīt stāstu, lai klausītājam būtu interesantāk to uztvert! (Anastasija)

Mani izbrīna tas, ka ar cilvēkiem no citas pasaules malas man piedzīvotās nedēļas laikā ir daudz vairāk kopīga, nekā ar daudziem klases biedriem, ko pazīstu 10 gadus. (Lauris)

Šis projekts bija lielisks piedzīvojums nedēļas garumā, kur ieguvu jaunus draugus no dažādām valstīm, ar kuriem, cerams, turpināšu kontaktēties arī pēc pāris gadiem. Sapratu, ar ko vēlos saistīt savu nākotni, iepazinu vairāku valstu kultūru, cik nu tas ir iespējams nedēļas laikā un, līdz ar to arī vēlēšanos uzzināt vairāk par šīm valstīm, kā arī tur nokļūt, uzlaboju komunikācijas spējas citā valodā un redzēju, kā dzīvo cilvēki citur. (Austra)

Intereses gan vieno cilvēkus, gan šķir vienu no otra. (Mārtiņš)

 

Paula Ūdriņa, jaunatnes organizācija „Klubs „Māja” – jaunatne vienotai Eiropai”.