Rock & Ride @ Radi Vidi Pats

Ballīte, kustība, vide, entuziasms un kaut kas zaļš. Tādas bija manas pirmās nojausmas, izlasot manas biedrības Radi Vidi Pats jaunā EBD projekta nosaukumu. Pati nepiedalījos projekta rakstīšanā, tādēļ šķita ļoti interesanti atklāt, kas īsti slēpjas aiz, manuprāt, diezgan stilīgā nosaukuma.

Brīvprātīgie tika noburti

Rock & Ride bija īstermiņa projekts, kura ietvaros Samirs no Francijas un Antonello no Itālijas ieradās Liepājā, bet darbojās arī citās Latvijas vietās, precīzāk, festivālos – Give & Get, Laba Daba un Ezīšfests. Visiespaidīgākā pieredze brīvprātīgajiem bija, kad kopā ar projektu vadītāju Staņislavu Babinu viņi palīdzēja tapt radošo darbnīcu festivālam Give and Get, kas norisinājās jūlija beigās. Festivāla laikā mēs piedāvājām apmeklētājiem iesaistīties otrreizējās pārstrādes darbnīcās: taisīt tetrapaku maciņus, jostas no velosipēdu riepām, sapņu ķērājus no velosipēdu detaļām, audumu atgriezumiem, dziju galiem un dažādiem dabas materiāliem un žonglēšanas kociņus jeb flowestick no riepām. Give and Get vienmēr ir bijis īpašs festivāls, un tā principi saskan ar lielu daļu Radi Vidi Pats principu: dari pats, dari ilgtspējīgi un rūpējies par apkārtējo vidi. Jāpiemin, ka festivāla organizēšanā iesaistītie visu dara lielākoties brīvprātīgi, tā ir arī Radi Vidi Pats ikdiena. Jāatzīst, ka mūsu brīvprātīgie džeki patiešām tika noburti – ar lampiņām, spārēm un plīvojošiem audumiem rotātais mežs izskatījās pēc pasakas.

Labākās idejas dzimst naktīs

Kopā ar kolēģiem nereti aizdomājamies par to, kāds iespaids par Latviju veidojas tieši īslaicīgo projektu dalībniekiem. Lieki piebilst, ka Radi Vidi Pats nav tā standartizētākā organizācija – mūsu aktivitātes ir diezgan atšķirīgas, – mūsu „bāze”, pašapkalpošanās velo darbnīca un ofiss reāli atrodas pagrabā, mūsu biedri, draugi un atbalstītāji nereti ir traki ceļotāji, hipiji, mākslinieki un citas kolorītas personības. Senāk iesaistītie biedri viens otru sauc par vecām lapsām un dažādiem projektu veidiem mums ir dabīgi radušās arī interesantas iesaukas. Bieži vien labākās idejas dzimst naktīs, un nereti naktīs tās tiek arī realizētas. Un šādā vidē divus mēnešus nodzīvo cilvēki, kuri daudzos gadījumos par Latviju pirms tam neko nav zinājuši. Arī Rock & Ride gadījumā – pirmajās dienās no savas pagrabiņa darbnīcas mēs izceļam mūsu brīnumus – ērmriteņus, uzsēdinām uz tiem brīvprātīgos un kopā izvizināmies pa Liepājas nezināmajām vietām, jo projekta „Citāda Virtuve tavam CV” ietvaros mēs izstrādājam alternatīvus velo maršrutus. Drīz hipiju busiņā aizvedam viņus uz pasaku mežu un piedāvājam iespēju kļūt par daļiņu no tā burvības. Un, protams, mūsu valoda viņiem šķiet kaut kas, pieklājīgi izsakoties, eksotisks. Protams, ik pa mirklim mēs atgādinām, ka viņi redz un piedzīvo tikai mazu daļiņu no tā, kas Latvijā reāli notiek, bet tik un tā Samira un Antonello realitāte ir skaisti festivāli, ērmriteņi un materiālu kaudzes, kas netrenētai acij un prātam var šķist nekam nederīgas grabažas.

Un kas notiek pēc projekta?

Tagad brīvprātīgie ir atgriezušies mājās. Antonello plāno ceļojumu pa Eiropas festivāliem, kurā viņš varētu piepelnīties ar otrreizēji pārstrādu lietiņu tirgošanu. Samirs gatavs atgriezties studijās, daudz labāk zinot savas nu jau diezgan plašās robežas, piedzīvojis, pārdzīvojis un padzīvojies ļoti dažādās pieredzēs. Radi Vidi Pats, kārtējo reizi apguvuši jaunas mācības un nedaudz paaugušies, jau plāno jaunu pasakainu projektu nākamajam gadam, jo, lai arī katrs brīvprātīgais organizācijai ir pamatīgs darbs, atkal pierādījies, ka EBD ir divvirzienu attīstība, kurā iesaistīties ir ļoti vērtīgi.

Linda Ulāne, biedrība „Radi Vidi Pats”