Redzēt - dzirdēt

Rudens brīvdienās no 22. līdz 24. oktobrim tika rīkots viens no semināriem, 12. klases skolnieces Dairas Nākotnes kapitāla projekta „Videre – Audire” ietvaros. Projekta mērķis bija tas, lai jaunieši savu brīvo laiku netērētu veltīgi un pavadītu to bez dažādu atkarības vielu lietošanas. Tas tiešām izdevās, jo mūsu kopā pavadītais laiks bija pārpilns ar interesantām un radošām aktivitātēm.

Seminārs notika Augšlīgatnē, viesu mājā "Upmaļi". Daudziem ļoti patika šī vieta, jo bija mājīgi un diezgan klusi. Tā kā mēs bijām diezgan daudz jauniešu – kopā divi desmiti dalībnieku, jau pirmās dienas vakarā tika izveidots noteikumu "rullis", kas tika piestiprināts pie zāles sienas.

Mūsu otrā diena bija pārpildīta ar dažādām aktivitātēm. No rīta mums bija pat rīta rosme, lai sāktu dienu sprigani un pilnībā pamodušies. Tas bija jautri. Semināra laikā bieži mums pašiem vajadzēja pakustināt smadzenes, lai padarītu pārējo biedru laiku atraktīvāku. Dažos brīžos jutāmies nedaudz noguruši, jo laiks bija ļoti piepildīts un aktīvs. Spēlējām dažādas spēles un arī dziedājām. Atklājām dziedātāju talantus arī puišos, kuri ikdienā dzied ļoti reti.

Daudzi noteikti atcerēsies to stundiņu, kad visi sēdāmies pie galda un apgleznojām T-kreklus. Tēma bija tāda: "Kas/kāds tu būsi pēc gada?" Visi ļoti aizrāvās ar uzdevumu, un rezultātā tapušie mākslas darbi izskatās fantastiski un ir arī valkājami. Pēc tā tika veidota glezna, kuru mums visiem kopā vajadzēja izdomāt. Tā izdevās pasakaina, bet līdzi nevarējām ņemt, jo bija vēl gluži slapja, tāpēc atstājām to Upmaļu mājās nožūt, ar domu, ka vēlāk atvedīsim šo dāvanu skolai. Vakarā mums bija pirtiņa un noslēgumā popiela. Pēc tam vēl kopīgi pasēdējām un pārsmējāmies, jo viens no dalībniekiem - Andris apsēja vecu lakatiņu un tik dabiski tēloja padzīvojušu tanti Zuzi, ka mēs visi bijām līki no smiekliem un labi satrenējām savas vēdera presītes.

Šīs dienas bija unikālas un neaizmirstamas. Diezgan daudz mēs tikām iepazīstināti ar jauniešu iespējām un projektu veidošanu. Lielu izbrīnu radīja tas, ka lielākā daļa no visiem semināra dalībniekiem ir gatavi vēl izstrādāt kādu projektu. Katru nedēļu trešdienās mēs tiekamies Cēsu Pieaugušo izglītības centrā ar mērķi plānot un izstrādāt jauniešu iniciatīvu projektu. Pasākums izdevās. Trešdienas rītā negribēju doties prom, bet bija jābrauc. Fantastiskākais ir tas, ka mēs bijām tikai dažādi jaunieši un nemaz nestrīdējāmies. Tas noteikti tāpēc, ka katra sirdī ir labestīgums un izpratne. Ir forši, ja mēs varam iesaistīties šādos pasākumos un iegūt jaunus draugus. Lielu paldies var teikt šī projekta autorei Dairai un vadītājām.

Madara,
Cēsu pilsētas vakara vidusskolas 10. klases skolniece

Projekta atbalsta personas - Baibas komentārs
Daira mācījās Cēsu pilsētas vakara vidusskolas 10. klasē, kad viņai tika piedāvāta iespēja piedalīties Eiropas Brīvprātīgā darba īstermiņa projektā Velsā, Lielbritānijā. Visādi gāja projektā, jo nemaz nebija viegli sadzīvot ar ļoti dažādiem jauniešiem no piecām dažādām valstīm, kuriem stipri atšķirīga izpratne par to, ko nozīmē darbs un strādāt, kas ir garšīgs ēdiens u.c. Arī laika apstākļi bija baigi – trīs nedēļu laikā saule uzspīdēja pāris dienas, pārējo laiku lija un bija tiešām auksts. Atgriežoties no projekta, Daira saprata, ka ir ļoti daudz ko ieguvusi, un vēlas šo pieredzi nodot tālāk. Un tā pēc piedalīšanās ex-brīvprātīgo izvērtēšanas seminārā tapa Nākotnes kapitāla projekts „Videre – Audire” (redzēt – dzirdēt). Kā saka pati Daira, mācoties Cēsu pilsētas vakara vidusskolā, viņai bija apnicis dzirdēt, ka jaunieši, atgriežoties pēc brīvdienām, runā tikai par to, cik daudz un kā dzēruši.

Tāpēc Daira nolēma piedāvāt jauniešiem iespējas pozitīvi un lietderīgi pavadīt brīvo laiku desmit mēnešu laikā. Projekta ietvaros jauniešiem tika piedāvātas dažādas aktivitātes – zīda apgleznošana, grafiti nodarbības, gleznošana, T-kreklu apzīmēšana, talkošana, atkarīgo jauniešu rehabilitācijas centra apmeklēšana u.c., tai skaitā trīs dažādi semināri vasaras un rudens brīvlaikos, kas guva lielu atsaucību no jauniešu puses. Daira atzīst, ka ir liels gandarījums, redzot, ka jaunieši vakarskolā beidzot ir iekustējušies un vēlas aktīvi piedalīties dažādos pasākumos, kā arī paši tādus organizēt.
Izskatās, ka Dairas iesāktajam noteikti būs turpinājums – jauns jauniešu iniciatīvu projekts, pie kura idejām jaunieši jau uzsākuši darbu.

Sniega bumba, kas aizsākās ar Dairu, Cēsīs būdama pēc izmēra pavisam maza, ripo un ar katru dienu kļūst tikai lielāka, ieinteresējot arvien vairāk jauniešu, kas vēlas padarīt savu ikdienu krāsaināku.