Par vērtībām, stereotipiem un brīvprātīgo darbu

No 2011. gada 4. līdz 10. septembrim mazā, bet ļoti skaistā Latvijas pilsētiņā Ērberģē kopā sanāca 20 jauni un atraktīvi cilvēki.  Jaunatni no Latvijas, Lietuvas, Itālijas un Vācijas apvienoja projekts „Stand up 4 your values”, kas tika organizēts, pateicoties programmas „Jaunatne darbībā” atbalstam. Veselu nedēļu projekta dalībnieki diskutēja par vērtībām, dalījās ar pieredzi un pielietoja visas savas radošās spējas, izkrāsojot ikdienu klusā Zemgales nostūrī visās varavīksnes krāsās!

Tik līdz visi dalībnieki sanāca vienkopus, pirmajā plānā izvirzījās iepazīšanās. Iegaumēt savu jauno ārzemju draugu vārdus no pirmās reizes likās neiespējami! Taču bija nepieciešamas tikai pārītis atraktīvu spēļu, un visi vārdi jau bija zināmi… vēl dažas aktivitātes, un dalībnieki jau ne par ko negribēja šķirties viens no otra! Tālāk dienas kārtībā mūs gaidīja ievadseminārs par projekta rezultātiem, darba grafiku un pārējiem organizatoriskajiem jautājumiem, kur katrs dalībnieks varēja padalīties ar savām idejām, cerībām un bailēm.

Nākošajā rītā jaunieši pamodās jau kā saliedēta komanda, kas ir gatava jauniem izaicinājumiem. Diena bija negaidīti saulaina un ideāli piemērota darbam svaigā gaisā, tāpēc uzreiz pēc brokastīm jaunatne devās uz bērnudārzu, lai sāktu būvēt bērnu laukumu. Kamēr puiši nodarbojās ar mini-atrakciju instalēšanu, meitenes aktīvi piedalījās laukuma tīrīšanā. Bet, kad dalībnieki savā rīcībā saņēma krāsas, visi iesaistījās darbā ar neredzētu sparu, jo te varēja pilnā mērā izpaust savu fantāziju, jaucot krāsas un veidojot pašus neticamākos krāsu salikumus! Rezultātā katra bērnu laukuma daļa kļuva par unikālu, tostarp arī internacionālu dalībnieku šedevru, bet par šīs mākslas cienītājiem kļuva vietējie bērni, kuri steidzās izmēģināt jauno pilsētas atrakciju jau nākošajā dienā.

Trešā projekta dienā jaunieši tika iesaistīti aktivitātēs jau no agra rīta. Itāļu grupa sadarbībā ar vietējo latviešu komandu organizēja pasākumu „Pasaules kafejnīca” Mazsalves pamatskolā. 7.-9. klašu audzēkņi tika iesaistīti diskusijās par vērtībām un to nozīmi mūsu dzīvē, kā arī saņēma unikālu iespēju parunāt ar viņiem līdz šim neizdibināmas kultūras pārstāvjiem un uzzināt daudz jaunu un interesantu faktu par Itāliju.

Kamēr notika pasākums vietējā skolā, vācu grupa sagatavoja ne mazāk interesantu programmu turpmākajai dienai. Pēc nelielas projekta apspriešanas katrs dalībnieks  saņēma iespēju padalīties ar savām  prasmēm un iejusties līdera lomā, mācot citus dejām un pārējai meistarībai. Izrādījās, ka šis projekts apvienoja milzum daudz talantīgu un daudzpusīgu cilvēku, tāpēc pasākumu plāns ātri tika papildināts ar tādām radošām darbnīcām, kā „Dejas”, „Orientēšanās”, „Mūzika”, „Volejbols”, „Diskusija par iespējām”, „Īsu stāstu iestudēšana” utt.

Pēc trīs dienu labi padarīta darba jaunieši bija nopelnījuši sev mazu atvaļinājumu Rīgā. Vairākumam dalībnieku tā bija pirmā iepazīšanās ar Latvijas galvaspilsētu, taču neatkārtojamā arhitektūra un draudzīgie cilvēki radīja priekšnosacījumus stiprai, daudznacionālai draudzībai arī turpmāk.

Pēc nelielas atpūtas jaunatne ar jaunu sparu ķērās pie darba. Piektā apmaiņas diena atkal tika piepildīta ar radošajām darbnīcām, taču par galveno aktivitāti kļuva gatavošanās sociālās aprūpes centra „Mēmele” apmeklējumam.

Par pašu piesātinātāko projekta dienu kļuva piektdiena. Jau desmitos no rīta dalībnieki devās uz sociālās aprūpes centru „Mēmele”, lai iepriecinātu tā iemītniekus ar  pašu sastādītu koncertprogrammu. Jaunieši ar iedvesmu vēroja, kā centra iemītnieku acīs iedegas jautrības uguntiņas, bet drīzumā neizturēja un paši iesaistījās jautrās dejās kopā ar viņiem!

Vakarā – atkal koncerts, bet šoreiz programma ir mazliet plašāka, jo uzaicināti visi vietējie iedzīvotāji. Atkal numuru no starptautiskajiem vakariem, atkal skan mūzika, atkal dejas, bet gaitenī  visus interesentus gaida fotoizstāde par projekta spilgtākajiem momentiem.

Projekts virzās uz beigām, tuvojas atvadu laiks, taču darbs vēl turpinās. Ir pienācis laiks apkopot rezultātus, iespaidus un padalīties ar jaunām idejām turpmākajai sadarbībai, jo vēl tik daudz mēs varētu kopā izdarīt, tik daudz ko izstāstīt viens otram… Daudziem šis projekts kļuva tikai par pirmo pieturu šāda veida aktivitātēs, bet pēc dalībnieku degošajām acīm bija skaidrs, ka tas ir tikai sākums un mēs noteikti vēl tiksimies!

Anastasija