Noslēgušās „Creative art – urban craft” aktivitātes

Oktobra beigās „Serža Li mākslas sintēzes biedrība” un Daugavpils vācu biedrība „Erfolg” sadarbībā ar Vīrumā vācu biedrību (Igaunija) un ar programmas „Jaunatne darbībā” atbalstu Daugavpilī organizēja jauniešu apmaiņas projektu „Creative art- urban craft”.  Projekta dalībniekiem - 20 jauniešiem no Latvijas un Igaunijas - tika dota iespēja mācīties senos latviešu rokdarbus, tikties ar amatniekiem dažādās Latgales pilsētās, izmēģināt praksē Urban knitting (pilsētvides apadīšanu).

Kā stāsta projekta nosaukums „Radošā māksla – Pilsētas amatniecība“, galvenās projekta tēmas ir par amatniecību un mākslas radīšanu. Projekta dalībnieki sev bija sastādījuši interesantu programmu, kuras mērķis bija gūt ieskatu Latgales amatniecībā un iegūtās zināšanas un prasmes izmanot radošā veidā, veidojot mākslas objektus – apadītus kokus pilsētas parkā. Protams, šis projekts neiztika bez neformālām spelēm, dziesmām un dejām, kas palīdzēja nojaukt sociālās un kultūras barjeras, tādējādi radot draudzīgu, vienotu starpkultūru vidi.

Projekta aktivitāšu laikā jaunieši devās uz Daugavpils Māla mākslas centru, kur iepazinās ar Latgales keramiku, vēroja podnieka meistarklasi, mēģināja paši izveidot dažādus objektus no māla. Kā atzīst paši jaunieši, māls ir ļoti patīkams materiāls, taču ar to strādāt ir jāprot. Projekta dalībniekiem tika organizēta izglītojoša ekskursija pa Latgali, kuras laikā jaunieši apmeklēja klūgu pinēju studiju „Pūpoli” Valda Grebeža vadībā, kur amatnieks veica paraugdemonstrējumus klūgu sagatavošanā, apstrādē un pinumu izstrādē.

Dalībnieki apmeklēja Latgales Kultūrvēstures muzeju, Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centru, ādas apstrādes uzņēmumu „Apkalnmājas”. Andrupenes lauku sētā jaunieši iepazinās ar maizes cepšanu maizes krāsnī, iepazinās ar kalēju darbu un nogaršoja Latgales tradicionālos ēdienus.

Aleksandra Maijera senos mūzikas instrumentu darbnīcā jaunieši iepazinās ar ļoti dažādiem senajiem mūzikas instrumentiem, varēja paši pamēģināt tos spēlēt. Radošo darbnīcu laikā jaunieši mācījās adīt, tamborēt, šūt, filcēt. Visas šīs zināšanas jaunieši izmantoja, kopīgi veidojot galveno mākslas objektu – „apadītus kokus” Daugavpils Centrālajā parkā.

Urban knitting (Pilsētvides apadīšana) ir moderna tendence – savdabīga sieviešu atbilde vīriešu zīmētajiem grafiti. Visu projekta laiku jaunieši vakaros viens otram mācīja savu valodu, kopīgi dziedāja dziesmas un dejoja flešmobu.

Galvenie projekta mērķi tika sasniegti, jaunieši lieliski pavadīja laiku, sadraudzējās, iepazinās ar daudziem amatniecības veidiem, visi kopīgi „apadīja” kokus. Jaunieši cer pēc iespējas drīzāk atkal satikties citā jauniešu apmaiņas projektā – šoreiz jau Igaunijā.

Par projekta laikā piedzīvoto...
-Kas projekta laikā jūs visvairāk pārsteidza?
-Bija ļoti interesanti iepazīties ar igauņu jauniešiem, stereotips, ka igauņi ir lēnīgi – neapstiprinājās, es pat teiktu, ka daži no viņiem ir ļoti aktīvi.  Bija ļoti interesanti iepazīties ar igauņu valodu un kultūru – arī tagad skolā dziedam igauņu dziesmas.

-Ko jūs projekta laikā iemācījāties jaunu?
Projekta laikā tikāmies ar īstu keramiķi, varējām paši izveidot savus mākslas darbus no māla un paņemt tos par piemiņu uz mājām.  Bija ļoti interesanti apmeklēt radošo darbnīcu pie klūgu pinēja. Viņa darbnīca atrodas ļoti skaistā vietā pie ezera, igauņi redzēja, cik pie mums ir skaista daba.

-Kas no projekta jums visvairāk ir palicis prātā? 
Man visvairāk patika kopīgie vakari un naktis viesnīcā, kad visi kopīgi sēdējām – spēlējām dažādas spēles, sarunājāmies, dziedājām dziesmas. Kad igauņi brauca projām, bija ļoti skumji, visi raudāja. Ceru, ka nākošreiz mēs visi satiksimies Tallinā! 

Alise un Irīna


-Kādi ir Tavi personīgie ieguvumi no projekta?
-Man ļoti palika prātā ekskursijas pa Latgali, lai gan šeit dzīvoju visu savu dzīvi, nekur daudz ne esmu ceļojis, bet tad, kad Tu kaut kur aizbrauc un ieraugi, kā cilvēki dzīvo citur, ar kādām interesantām lietām nodarbojas, tas maina attieksmi pret savu dzīvesveidu, gribas izmēģināt darīt vairāk lietu. 
-Kuras no projekta aktivitātēm Tev patika vislabāk?
-Man visvairāk patika tā kopības sajūta, kad mēs visi kopā adījām, dziedājām, dejojām, vakaros spēlējām mafiju.  Ļoti patika pēdējā projekta diena, kad pabeidzām apadīt kokus, kopīgi dejojām flešmobu, ar mūziku staigājām un dejojām Daugavpils ielās, ar savu pozitīvismu un dzīvesprieku paceļot apkārtējiem garastāvokli.
-Esmu ieguvis jaunus draugus. Esmu iemācījies adīt, man tik ļoti iepatikās šī relaksējošā nodarbe, ka es pats sev gribu uzadīt šalli.

Valentīns


-Vai tas, ko Tu iemācījies projekta laikā, Tev noderēs arī turpmāk?
Man laikam visvairāk mainījās attieksme pret rokdarbiem. Kad Tu aizbrauc pie kāda  amatnieka un redzi, kā viņš ar savu roku darbu veido unikālus mākslas darbus, ka ar rokdarbiem vispār var nopelnīt, tad arī adatas gribu paņemt rokā un mēģināt adīt – nevis, kad Tev vienkārši iedod rokās un saka – adi. 

Vita

 
-Kādi ir Tavi ieguvumi no projekta?
-Šis projekts man deva iespēju iepazīties ar citas valsts kultūru un iedzīvotājiem, iegūt jaunus draugus, apadot kokus, padarīt krāsaināku apkārtējo vidi. Es iemācījos taisīt no māla dažādas figūriņas. Man šis projekts ļoti, ļoti patika. Gaidu citus, līdzīgus projektus!

Jūlija