Mēs visi esam vienā laivā

Iedomājieties skatu – esot Ventas krastā, jūs pēkšņi ieraugāt, ka pie apvāršņa iznirst vairākas lielas laivas, ar vairāk kā desmit airiem un lielām burām, un kokgriezumiem rotātu laivas priekšgalu. Jums šķiet, ka tiek uzņemta kāda filma? Nē! Tas ir starptautisks jauniešu apmaiņas projekts, kurš 2006. gada vasarā norisinājās Kurzemē!

No 2006. gada 31.jūlija līdz 14.augustam 37 jaunieši un jaunatnes darbiniekiem no 7 Eiropas valstīm devās izmēģinājuma braucienā ar 2 jaunbūvētām vikingu laivām. Tas bija jau 3 pasākums plašā projektā „Eiro – vikings”. Projekta idejas autors ir Kristofs no Vācijas apvienības „Alte Schule” un Heike no Gēras jaunatnes nodaļas. Projekta pamatideja ir ar vikingu laivām apceļot Eiropu pa kādreizējiem 9. un 10. gadsimta vikingu ceļiem, tikai atšķirībā no vikingiem darīt to mierīgā ceļā, iepazīstots gan valstis pa kurām burājam, gan arī tos cilvēkus ar kuriem kopā burājam. Šajā gadā pirmā tikšanās notika aprīlī Dānijas pilsētā Roskildē, kur notika sagatavošana šīs vasaras braucienam, kā arī burāšanas un airēšanas apmācība 2 pārstāvjiem no katras dalībvalsts. Augusta sākumā notika brauciens no Vismāras (Vācijā) līdz Volīnai (Polijā). Nākošajā gadā tiek plānots ceļot tālāk gar Baltijas jūras krastiem. Tad pa upēm cauri Baltkrievijai un Ukrainai sasniegt Melno jūru, Vidusjūru, gar Francijas krastiem atgriezties uz ziemeļiem Dānijā un Norvēģijā. Kopumā Kristofs cer, ka projektā piedalīsies 1500 jaunieši no vairāk kā 30 valstīm. Ar šo projektu tiks demonstrēta Eiropas valstu jauniešu vienotība, dota iespēja jauniešiem iepazīties ar dažādu valstu kultūrām, kopīgo un atšķirīgo vēsturē un politikā, diskutēt par jauniešu problēmām visā Eiropā. Kopīga burāšana dod iespēju iepazīt vienam otru darbībā un arī saprast to, cik nepieciešams ir katra komandas biedra atbalsts, jo projekta lozungs ir „Mēs visi esam vienā laivā”un tā nav domāta tikai laiva, kurā burājam, bet visa Eiropa kopumā.

Pirmajā izmēģinājuma braucienā piedalījās arī 5 pārstāvji no Latvijas un jāsaka, ka tas patiešām bija liels piedzīvojums. Laivas ar kurām ceļojām bija nelielas (14 – 15 metri). Uz katras no tām bija kapteinis, palīgs un komanda, kuru veidoja projekta dalībnieki. Viena no laivām bija aprīkota arī ar motoru, lai varētu pārvietoties bezvēja laikā un drošības nolūkos mums sekoja arī „mātes” laiva, uz kuras nepieciešamības gadījumā varētu izvietoties visi ceļojuma dalībnieki. Jūra katru dienu bija citāda – izbaudījām gan sauli, gan vēju, gan lietu un aukstumu. Pa sauszemi mums sekoja „zemes” komanda, kas pārveda teltis, virtuvi, personīgās mantas un pārtiku. Parasti pa dienu burājām un nakti pavadījām jūras krastā milzīgā teltī, tomēr bija arī tādas dienas, kad lielā vēja dēļ burāt nedrīkstējām, tad laiku pavadījām lietderīgi - apmeklējot dažādas ar vikingiem saistītas vietas (apmetni Menzīnā un brīvdabas muzeju Ukranenland Torgelovā), spēlējām dažādu tautu spēles, tika gatavotas nacionālās vakariņas, un daudz laika pavadījām nākošā gada projekta plānošanai. Visu ceļojuma laiku par mums ļoti interesējās arī vācu mediji – prese, radio, televīzija. Viskuplāk apmeklētais bija pavadīšanas pasākums Vismārā, kurā piedalījās arī Vismāras birģermeistare, žurnālisti un vienkārši skatītāji. Tālāk mūsu ceļam nebija tik viegli izsekot, jo laika apstākļi bieži vien mainīja plānus un tā arī plānoto galamērķi Gdaņsku nesasniedzām, tomēr apmierināti bija visi, jo projekta organizatoriem ir skaidras tās problēmas, kurām jāpievērš uzmanība, bet dalībnieki ir ļoti labi iepazinuši viens otru.

Pašlaik projektā ir iesaistījušās Vācija, Beļģija, Islande, Polija, Lietuva, Igaunija, Dānija, Čehija un Latvija. Latvijā projekta partneri ir Saldus Bērnu un jaunatnes centrs. Mūsu uzdevums ir izplānot nākošā gada braucienu gar Latvijas karstiem un sameklēt šim braucienam arī finansiālo atbalstu. Līdz šim projekts saņēmis atbalstu no Eiropas Savienības programmas „Jaunatne” un ticis iesniegts kā 5.akcijas pasākums. Projektam ir izveidota arī savas mājas lapa, kas lasāma angļu un vācu valodās, bet, ja kādam ir interese iesaistīties šādā projektā var kontaktēties ar projekta koordinatori Latvijā – r.muraseva@saldus.lv


Projekta dalībniece Rudīte