Mācīšanās kokteilis igauņu garā

Ja būtu bijusi vēlme uzlaist gaisā lielu skaitu jaunatnes darbinieku, apmācītāju un nacionālo aģentūru pārstāvju, to varēja realizēt novembra vidū Tallinā, kur visi kā viens bija sapulcējušies uz ikgadējo pasākumu Tool Fair 2011, kurā dalībnieki apsprieda metodes un mācību iespējas, dalījās pieredzē un tā tālāk. Starp 136 dalībniekiem varēja sastapt Salto EuroMED, SALTO Tools for Learning grupu pārstāvjus un arī trīs Latvijas aktīvistus – Santu, Aleksandru un Vladislavu.

Pēc piecu stundu brauciena esam nokļuvuši valstī, kurā atrodama 2011. gada Eiropas kultūras galvaspilsēta Tallina, naudas vienība ir eiro, iedzīvotāju skaits ir 1,3 miljoni un sasveicinoties saka: tere!

Precīzi kā Šveices pulksteņi
Latvieši bieži izmanto stereotipu, ka igauņi ir lēni, bet vienīgais lēnais visā šajā pasākumā bija tikai internets. Par nepatiku dienvidniekiem, visi pasākumi, darbnīcas un pat vakara izklaides pasākumi sākās laikā un arī beidzās laikā. Pat ēdienreizes, kuru pagatavošanai tika iesaistīta vietējā pavāru skola, bija laikā un vietā, turklāt nekā no tradicionālā igauniskā ēdiena te nebija atrodams.

Ar prieku varēja noskatīties, kā igauņi izmanto vietējos resursus: līdz ar pieminētās pavāru skolas audzēkņiem pasākumā bija iesaistīti jaunieši (jaunie DJ, dejotāji, mākslinieki), mūziķi  – jaunais dziedātājs Iiris atklāšanas pasākumā un beidzamā laika kulta grupa Ewert and The Two Dragons –, kā arī izmantotas telpas Lauluvaljak, kas katram igaunim asociējas ar dziesmoto revolūciju un ikčetrgades Dziesmusvētkiem.

LipDub brauc uz Igauniju
Starp smieklu, garlaicības, dzīvo bibliotēku un citām metodēm no Latvijas uz Igauniju tika aizvesta LipDub videometode (pirmais LipDub video tika izveidots 2010. gadā jauniešu apmaiņas Creative Effects’ Workshop laikā Jauncaunē), kas izraisīja krāsainu emociju gammu. Jaunatnes darbinieki un treneri, Nacionālo aģentūru pārstāvji un brīvprātīgie iejutās dažādās lomās, lai pusotrā stundā uztaisītu jautru video par to, kas noticis Tool Fair trijās dienās.

Uztaisi savu Ilvesu
Kā jau Skype dzimtene, igauņi gandrīz vai ar spiešanu lika visiem katru dienu ielogoties savā profilā toolfair.eu lapā un uzrakstīt vērtējumu notikušajām darbnīcām, ierakstīt ieteikumus metodes uzlabošanai vai izteikt komplimentus par debešķīgo mācīšanās procesu. Daudziem šī sadaļa izrādījās kā īstas zobu sāpes, jo starptautiskie pasākumi ir vieta, kur aktīvie projektu, papīru, plānotāju un cita veida modernie cilvēki var atpūsties no virtuālās pasaules un acu bojāšanas. Bet līdz ar interneta vietni bija sarūpēta papīra formāta grāmatiņa, kur varēja gan iegūt informāciju par Igaunijas vēsturi, gan uzzināt, kā uztaisīt origami lāci, bet radošuma pārbaudē bija jāuzzīmē savs Tomass Hendriks Ilvess (savienojot skaitļus no 1 līdz 238, varēja ieraudzīt prezidentu). Īsts pārbaudījums treneriem, kam robežas un taisnas līnijas nav pa prātam.
(Santa)

Atklāšana Rīku Tirgu
Mūs aizveda uz viesnīcu ar taksometru, iekārtojāmies numuriņos un pulcējāmies dziesmu laukā (igauniski – Lauluvaljak), kur notika pasākuma atklāšana. Vakars sākās lielā telpā ar vadītāju no Itālijas, kas nemaz nekautrējas no sava specifiskā akcenta. Pie apaļiem galdiem viesi, gards ēdiens un izklaides. Uz skatuves jauniešu grupa. Tās soliste bija Īrisa, jauna un talantīga izpildītāja, kurai pirmais albums pašlaik top. Starp dziesmām Īrisa runāja par savu mācīšanos un pieredzi. Godīgi sakot, pēc performances es nevarēju noklausīties Igaunijas Nacionālās aģentūras direktores uzrunu, jo steidzos noķert solisti, lai dabūtu autogrāfu. :)

Spožs un radošs pasākuma sākums, bet vēl priekšā trīs dienas – pilnas ar idejām, pieredzi, cilvēkiem un emocijām.

Lauluvaljak

Tool Fair notika Dziesmusvētku estrādē, igauniski – Lauluvaljak. Šī celtne būvēta 1959. gadā Igauņu dziesmu festivālam. Skatuve var uzņemt 15 000 dziedātāju. Šī ir kultūrvēsturiska vieta, kur notiek festivāli, lieli koncerti, izrādes... Un tagad arī jaunatnes darba pasākumi!

Kad es uzzināju, ka pasākums notiks te, man tas šķita dīvaini. Atceros, kā izskatījās Lauluvaljak, kad tur 2006. gadā pulcējās 78 000 Metallica fanu, un līdz pat pašai atklāšanai man (un, kā izrādījās, arī citiem) bija dažādas domas. Dziesmusvētku estrādē? Būsim virsdrēbēs? Vai nebūs par aukstu tur tusēt? Vai nebūs tumši vakaros? Tikai tuvojoties skatuvei, sapratu, ka Lauluvaljak nav tikai estrāde un laukums skatītājiem, bet arī administrācijas ēka ar semināru telpām, kur arī notika Tool Fair  aktivitātes.

Smiekli kā rīks
Pjērs nosauca savu darbnīcu Rire et Insertion (smejies un iekļauj) – intriģējoši. Viņš teica, ka smiekli ir labākā terapija, lai novērstu dusmas, konfliktus un dažādas negatīvas attieksmes. Pjērs organizē sesijas jauniešiem, kam šo emociju ir pārpārēm.

Lai kaut ko tādu vadītu, ir jābūt Pjēram – neglītam, bet sakoptam vīrietim, rozā kreklā, milzīgām brillēm un briesmīgu franču akcentu, kas pārvērš runu mīklās. Dalībnieki bija diezgan skeptiski, bet, jau skatoties uz Pjēru, gribējās smaidīt. Viņš paskaidroja: ja cilvēks piespiež sevi smieties, pēc desmit minūtēm viņš jutīsies laimīgs un smiesies nepiespiesti. Tikai jāiesāk, un ķermenī iebūvētie mehānismi izdarīs pārējo. Izpildot ļoti vienkāršus vingrinājumus, sākot no atkārtošanas hi-hi-ho-ho līdz iztēlošanai, ka rokās ir smiešanās šeikeris, es izjutu ķermeņa atgriezenisko saiti, līdz sāka sāpēt pat vēders! :)


Viņš atklāja, ka ir divi veidi, kad smejas viņa nodarbībās. Pirmais – rāda ar pirkstu un smejas par citiem jauniešiem, tā teikt negatīvie smiekli. Taču ar katru nodarbību tas mainās: jaunieši jau smejas kopā bez izsmiešanas objekta. Un tie ir tā saucamie pozitīvie smiekli. Cik es varu spriest, viņš panāk attieksmju attīstību, vienkārši liekot jauniešiem smieties!
Es ļoti ticu, ka humors un joki palīdz atrast kopīgu valodu, bet izrādās – vienkārši smiekli bez iemesla var būt vēl spēcīgāks rīks, lai atraisītos.

Vieta ņemt un dot
Tool Fair ir pasākums, kur jauniešu neformālās izglītības darbinieki apspriež un dalās ar labām praksēm. Galvenā doma: paši dalībnieki piesaka sesijas, no kurām tiek veidota programma. Rīki un metodes, kas neiekļaujas strukturētā programmā, joprojām var būt pamanīti Open Space sesijā, – grāmatas, spēles, interneta resursi un citas lietas, kas var palīdzēt darbā ar jauniešiem. Bija raibs daudzums resursu un grāmatu, taču gribu uzteikt tikai dažus. Viena ir Youthpass pokera kartes, kas ļauj jauniešiem spēles veidā saprast, kas ir kompetence, kādas var būt zināšanas, prasmes un attieksmes (un ne vienmēr pozitīvas attieksmes). Cits ir SALTO tīmekļa vietnes partneru meklēšanas rīks OTLAS, kur organizācijas un jauniešu grupas var meklēt partnerus dažādiem projektiem, ko piedāvā Jaunatne darbībā. Arī Latvijas inovācijas bija pārstāvētas ar RED organizācijas rokasgrāmatu ABC par EBD, taču tā ir pelnījusi atsevišķu rakstu.


Ekskursija
Katrā pasākumā pienāk brīdis, kad ir jau daudz padarīts, daudz vēl palicis, bet gribas paņemt pauzi un pārgremot notikušo vai vienkārši mainīt darbības veidu. Un, ja mēs esam divas dienas iegrimuši starptautiskā pieredzē, kas būtu labāks par pievēršanos tam, kas ir tepat uz vietas, – Tallinai! Devāmies ekskursijā pa Tallinu, kur gidi un eksperti bija mūsu Igaunijas kolēģi. Kultūras izzināšanai parasti rāda senas vietas, muzejus, pieminekļus, lai saprastu, ar ko bija darīšana mūsu senčiem. Bet, strādājot ar cilvēkiem, it īpaši jauniešiem, mēs nedrīkstam aizmirst par kultūru, ar kuru viņi un mēs saskaramies katru dienu. Divstāvu autobusos devāmies nevis uz veco pilsētu, bet pa kluso rajonu Lasnamae, kas līdzinās Rīgas Zolitūdei. Pa ceļam igauņu kolēģi stāstīja mums par ne tik seno vēsturi, kas saistās ar Tallinu un tās iedzīvotājiem, par skolām un darbu, par dažādu izcelsmju cilvēkiem un viņu ikdienu Tallinā.
Man kā jaunatnes darbiniekam šī ekskursija bija noderīgāka par stāstiem un mītiem no senas vēstures.

Neatkarības diena

Tā sanāca, ka vismaz trīs latviešu pilsoņi Neatkarības dienā bija tālu no dzimtenes un svinēja to Tool Fair. Izrādās, ārzemēs diezgan maz cilvēku nojauš, kas tā ir par dienu un kāpēc Latvija svin neatkarību. Es vienmēr esmu teicis, ka jāmīl mazas valstis, tāpēc 18. novembrī staigāju, piespraudis pie krūtīm uzrakstu: Hug a Latvian – it’s 18.11.! Man nav vajadzīgi uzmanības apliecinājumi, bet šoreiz tas bija ar mērķi izglītot. Cilvēkiem, kas mani apskāva, stāstīju, ka mana valsts pirms gadiem šajā dienā ieguva neatkarību. Daudziem tas bija liels pārsteigums.

– Vai jūsu valstī šodien ir lielas svinības?
– Protams, ir! Ir gaismas šovs pilsētas mērogā un grandioza uguņošana! Bet es esmu Igaunijā, mēģinu augt kā jaunatnes darbinieks un treneris... Laikam mīlu savu darbu.
Dienas gaitā ieguvu 18 apskāvienus no ToolFair dalībniekiem.
(Aleksandrs)

4 atziņas, ko Santa paņems līdzi
1.Brīvie brīži jāizmanto kā mācīšanās laiks. Domas par spoku trenera ieviešanu, kas izmanto kafijas pauzes un citus neformālos brīžus, lai neuzkrītoši dotu uzdevumus.
2.Garlaicību var izmantot mācīšanās procesam. Neko nedari, bet viss notiek.
3. Geocachings kā metode noder, lai aktivizētu jauniešu interesi par dažādām industriālām vietām, vēsturiskiem objektiem un līdzdalību.
4.Garlaicīgas pasēdēšanas atsvaidzina zīmējumi ar komentāriem, kas top minūtes laikā, attēlojot sarunas tematu un formu.
5.Human library jeb dzīvā bibliotēka palīdz dzīvot neparastiem stāstiem.   

4 atziņas, ko atklāja Aleksandrs
1. Spānijā nodarbinātības birojs atrod cilvēkiem vietas nevalstiskās organizācijās un sedz viņiem algu.
2. Cilvēks var darīt visu, ko grib... Tikai – ja viņš zina, ko grib.
3. Pilsētas ielas var būt bīstama vai radoša vide. Tas atkarīgs no perspektīvas.
4. Cilvēki nogurst, kad viņiem visu laiku prasa: ko tu iemācījies? Cilvēkiem patīk, ja viņus intervē. Jāintervē cilvēki par viņu mācīšanos!

Resursu lāde:
1.       Oficiālā TooL Fair adrese: http://www.toolfair.eu
2.       TooL Fair zīmējumos: www.drawingmedia.blogspot.com
3.       Metožu krātuve: http://www.salto-youth.net/tools/toolbox/
4.       Organizāciju meklēšanas vietne: http://www.salto-youth.net/tools/otlas-partner-finding/
5.       Kultūras galvaspilsētas iespējas: www.tallinn2011.ee/eng

Ja Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras mājaslapā un publikācijā norādīta saite uz citu iestāžu vai privātpersonu mājaslapām, kontiem vai vietnēm, par attiecīgajos informācijas resursos ievietoto informāciju Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra neatbild.