Kontaktveidošanas seminārs CATCH! Nīderlandē

Man bija tā lieliskā iespēja piedalīties kontaktveidošanas seminārā ar nosaukumu CATCH! par jauniešu apmaiņas projektiem Nīderlandē. Šī semināra uzdevums bija atrast partneri no kādas citas valsts, ar kuru kopā realizēt jauniešu apmaiņu. Tā kā man un manai organizācijai bija ideja par jauniešu apmaiņu, bet nebija kontaktu ar citām organizācijām un partneru no citām valstīm, tad nodomāju, ka šis seminārs ir tieši tas, kas vajadzīgs – iespēja atrast partnerus!

Seminārā piedalījās 25 pārstāvji no jauniešu organizācijām, tika pārstāvētas tādas valstis kā Latvija, Igaunija, Somija, Zviedrija, Norvēģija, Anglija, Īrija, Beļģija, Nīderlande, Polija un Grieķija. Pirms semināra katram dalībniekam bija jāizpilda dažādi mājasdarbi: jāsagatavojas starptautiskam vakaram, kur katra valsts sevi prezentēja, jāaizpilda īpaša organizācijas profila forma, kā arī jāsagatavo materiāli par savu organizāciju – plakāti, izdales lapiņas, prezentācijas, bukleti utt., ko nu katrs var izdomāt.

Tālāk īsumā aprakstīšu to, kas vērtīgs bija nodarbībās un lekcijās, ko varēja iemācīties, kādu jaunu informāciju iegūt, kas bija noderīgs.

Interesants bija “organizāciju tirgus”, kur katrs dalībnieks par savu organizāciju iekārtoja stendu ar līdzpaņemtajiem materiāliem. Katrs darbojās individuāli, izlīmējot plakātus pie sienām un uz galdiem izliekot bukletus, informācijas lapiņas, CD, pildspalvas, pat konfektes ar savu organizācijas simboliku. Gala rezultātā tapa maza izstāde. Varējām iet pie visiem stendiem, lasīt informāciju, paņemt sev interesējošu bukletu vai lapiņu, aprunāties ar pārstāvjiem un beigās secināt, kura organizācija būtu man atbilstoša, ar kuru es vēlētos sadarboties.

Visa šī semināra tēma un būtība bija ap un par jūru, zivīm, zvejniekiem, jo nosaukums bija CATCH! (ķēriens). Nākamajā dienā radoši darbojāmies, katrs taisīja laivu vai kuģi no putuplasta un to arī izdekorēja. Pasākuma beigās laivas ielika mazā dīķītī. Un vēlreiz bija iespēja uzzināt par katru organizāciju, jo pie laivām tika piestiprināti jau iepriekš iesūtīti organizāciju apraksti. Vēlāk mēģinājām veidot kontaktus: uzmeklējām organizācijas pārstāvjus, aprunājāmies par sadarbību, par mērķiem, par jauniešu vecumu un interesēm, par varbūtējām apmaiņām. Dažiem gāja grūtāk, dažiem vieglāk. Daži atrada kontaktus jeb partnerus, daži ne, jo bija specifiskas vēlmes, atšķirīgi jauniešu vecumi, svarīgi arī, vai jauniešiem būtu kopīgas intereses, kā arī meiteņu un zēnu proporcijas grupā.

Notika arī lekcija par programmu “Jaunatne darbībā”, kurā stāstīja par Nīderlandes pieredzi un noteikumiem. Secinājums – visās valstīs prasības ir apmēram vienādas. Daudziem dalībniekiem pārsteigumu sagādāja Īrijas un Anglijas ļoti stingri noteikumi attiecībā uz jauniešu apmaiņām; tie ir jāzina un jāņem vērā, rīkojot apmaiņu ar šo valstu dalībniekiem.

Tālāk strādājām grupās ar iespējamajiem partneriem. Partneri vienojās par apmaiņas ideju, dalībnieku vecumu un daudzumu, apmaiņas norises laiku, veidojām programmu. Lai gan visu darījām patstāvīgi, varējām konsultēties arī ar treneriem. Tā bija laba iespēja iziet cauri visam apmaiņas projekta rakstīšanas procesam kopā ar potenciālajiem partneriem. Tiešām, kad visi partneri ir klātienē, katrs var izteikt savu viedokli, ideju, – domas raisās citādi, un, manuprāt, arī projekts ir kvalitatīvāks, jo pie idejas ir strādājuši visi partneri. Manā grupā secinājām, ka ļoti svarīgs ir brīvais laiks apmaiņas laikā, ka nevar būt nodarbība pēc nodarbības, – jauniešiem jādod iespēju arī nedarīt neko.J

Notika lekcijas par dažādām tēmām. Man interesantākās un noderīgākās likās par drošību, piemēram, lai jaunieši apmaiņas laikā pārmērīgi nelietotu alkoholu, jāuzmanās no iespējas, ka varētu tikt lietotas narkotikas, jāņem vērā dažādas reliģijas u.c.

Vēl šajā seminārā varēja gūt lielisku pieredzi un redzēt, kā šādus seminārus veidot interesantākus, ne tik oficiālus, piemēram, visur ietverot šo jūras un zivju tēmu ar attiecīgiem atribūtiem. Sapratu, ka treneriem un organizatoriem ir jābūt aktīviem, atraktīviem, lai viņi varētu piesaistīt pārējo uzmanību, dalīties pieredzē, interesanti rīkot neoficiālos vakarus, jo lielākās sarunas un īstie partneri tiek atrasti vakara tusiņos, kad var aprunāties brīvākā gaisotnē. Organizatori bija labi parūpējušies par visu. Paldies Jaunatnes starptautisko programmu aģentūrai par iespēju piedalīties CATCH!, jo man šis seminārs bija ļoti lietderīgs, uzzināju daudz jauna, dažādus sīkumiņus par apmaiņām, bet, galvenais, tika atrasti partneri un jau domāts par konkrētu apmaiņu!

Maija