Kā sasniegt robežas jeb jauniešu apmaiņas projekta radīšana

Kopš pati pirmo reizi apmeklēju “Erasmus+: Jaunatne darbībā” Jauniešu apmaiņas projektu, vienmēr līdzi gāja dzinulis pašai kādu dienu izveidot savu lielo projektu. Mazo projektiņu vadīšana, nepārtrauktu ideju rosīšanās prātā, radošu cilvēku satikšana, pieredzes uzkrāšana man palīdzēja ieraudzīt, ka pat nedaudz trakulīgas idejas kļūst reālas un ir īpaši vajadzīgas. Tā tapa mana pirmā jauniešu apmaiņa “Reach The Border”.

Kā dzima ideja?
Satiekoties līdzīgi domājošo bariņam ar mērķi radīt, domu vētras ceļā sapratām, ka vēlamies, lai projekts ir nopietns. Par ko lai ir šis projekts? Skatoties atpakaļ savā pieredzē un arī citos projektos, kur esam piedalījušies, vienots bija fakts, ka tieši ceļš sniedz izaicinājumu un liek visātrāk mācīties, tāpēc viens bija skaidrs – jāliek stopēt. Vārdu pa vārdam, buroties cauri noteikumiem, ko paredz “Erasmus+” programmu, kuras finansējumu bijām plānojuši izmantot, metot idejas kraujās, radās vīzija atklāt mūsu pašu Latvijas pierobežu jeb tālāko punktu, kur kartē varam tikt.

Kāpēc tieši robežas?
Tas kļuva par ietilpīgu simbolu visam, ko gribējām pateikt ikkatram jaunietim, kas meklē iespēju sevi atklāt un pierādīt. Robeža no vienas puses ir kartē esošā līnija, ko cilvēka prāts ir izdomājis un liek divām grupām justies kā svešiniekiem, dzīvojot kaimiņos. Latvijai ir gara jūras līnija, kas ģeogrāfiski norobežo sauszemi no ūdeņiem un dod pavisam citādus dzīves apstākļus un iespējas vietējiem iedzīvotājiem. Citas robežas ir iespējams šķērsot tikai ar īpašu atļauju, savukārt ES robežas var brīvi pārkāpt ikviens, pat nemanot, ka nonācis jaunā valstī. Bez visa šī robežas ir arī mūsu pašu prātos, kas iedala mūsu komforta zonu un veido bailes nokļūt svešumā, neplānotā situācijā, sarunā ar nepazīstamo vai mācoties sadzīvot jaunā grupā.
Līdz ar mēnesi garu darbu, slīpējot un attīstot, tapa projekts, kuram pēc pāris mēnešiem saņēmām zaļo gaismu. Ko tagad? Tagad no papīra beidzot varēja nest dzīvē. Lai gan pieredze bija uzkrāta, pašai dodoties ceļā un darbojoties organizācijā “Klubs “Māja””, tomēr gatavošanās process ļāva vēlreiz atklāt, cik neparedzama ir cilvēka daba un cik nozīmīgi, lai vienmēr būtu gatavs plāns B. Tomēr skaidrais uzdevums bija galvenā motivācija un arī iemesls, kas lika noticēt, ka galamērķis tiks sasniegts.

Kā norisinājās projekts?
Jauniešu apmaiņās laikā mēs dzīvojām skaistajā Siguldā Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un arī Baltkrievijas jaunieši. 10 dienu laikā mūsu mērķis bija saliedēties un iepazīties tik labi, lai jau pēc trīs dienām varētu sadalīties septiņās komandās, katrās pa trīs cilvēkiem, kas izvēlētos katrs pats savu ceļa maršrutu uz pierobežas zonu, lai to atklātu. Gūstot ieskatu pētniecības metodēs, apbruņojoties ar kamerām, diktafoniem, labu apģērbu, tika uzsākts ceļš uz blakus esošās šosejas, lai noķertu pirmo mašīnu vai autobusu, kas aizvestu tālāk ceļa plānā. Kopumā tika intervēti vietējie iedzīvotāji, nostopētas neskaitāmas mašīnas, uzņemtas bildes, filmēti video, pat fotografēts ar filmiņu, kur bilžu rezultāts redzams tikai pēc vairākām dienām, attīstot filmiņu. Tādējādi tika atklāts, ko nozīmē robeža dažādos Latvijas reģionos un ko tā nozīmē ne tikai dalībniekiem kā jaunajiem pētniekiem, bet arī pašiem iedzīvotājiem Daugavpilī/Zarasai, Elejā/Meitenē/Žagarai, Liepājā, Ventspilī, Kolkā/Rojā, Ainažos, Valkā/Valgā.
Šis pētījums bija kā atkārtots pierādījums cilvēku labestībai, gatavībai uzticēties, jo viņi piedāvāja ne tikai vietu savās automašīnās, bet bija gatavi arī veltīt laiku sarunām, lai dalītos iespaidos un atmiņās par dzīvi šajā reģionā, kā arī piedāvāja nakstmājas. Pēc trīs dienu ceļa dalībnieki atgriezās atpakaļ projekta norises vietā faktu, bilžu, video un iedvesmas pārpilni, jo liela daļa bija pārkāpuši paši sev pāri un izdarījuši neticamo, pat nenojaušot, ka spēj paši plānot savu ceļa maršrutu, laiku, orientēties kartē, vadīt intervijas, būt drosmīgiem.

Arī es pati vadītāja lomā ieguvu iespēju pārkāpt savām robežām un apgūt, kā tas ir vadīt projektu un sadarboties ar tik daudz jauniešiem reizē, kas iedvesmojas no vienas idejas un gatavi 10 dienas pavadīt kopā, lai šo ideju īstenotu. Gala rezultātu var apskatīt mājaslapā ReachTheBorder.eu, kur apkopojām visus mūsu materiālus – novērojumus, video, foto, stāstus. Arī jauniešu veidotajā blogu sadaļā var uzzināt vairāk par darba aizkulisēm.
Ceru, ka noķersi iedvesmu saviem projektiem. Arī trakas idejas ir pelnījušas tikt uzklausītas. Lai veicas!

 

Autors: Ruta Beināre, Klubs “Māja" - jaunatne vienotai Eiropai.