Jauniešu apmaiņas dalībnieki pastāstīja savus stāstus fotogrāfijās

No šī gada 27. jūnija līdz 5. jūlijam Rīgā norisinājās starptautiskais jauniešu apmaiņas projekts “Tell your story through the picture", (tulk. „Pastāsti savu stāstu, izmantojot attēlu") projekta Nr.LV-11-E107-2013-R3, kuru īsteno nodibinājums „Baltijas Reģionālais fonds” Eiropas Savienības programmas „Jaunatne darbībā" ietvaros.

Jauniešu apmaiņā piedalījās 25 jaunieši un 5 grupu līderi no piecām valstīm – Latvijas, Lietuvas, Rumānijas, Itālijas un Horvātijas. Projekta mērķis bija aktualizēt un veicināt pārdomas par jauniešu bezdarbu Eiropas sabiedrībā un pašu jauniešu vidū. Tā kā fotogrāfija ir ļoti spēcīgs masu saziņas līdzeklis, kam ir liela loma reklāmās, žurnālistikā, cilvēku dzīves atklāsmē, dalībnieki izmantoja fotogrāfiju kā instrumentu, lai parādītu jauniešu bezdarba problēmas nozīmīgumu no pieciem dažādiem skatpunktiem. Ar fotogrāfiju palīdzību cilvēki tika informēti par jauniešu bezdarbu un multikulturālismu, kā arī tika veicināts starpkultūru dialogs. 

Projekta pirmajās dienās jaunieši radošā vidē, soli pa solim, izmantojot dažādas interesantas spēles un fotogrāfijas, iepazinās viens ar otru un projekta mērķiem, pat atklāja sevī jaunas īpašības. Izmantojot saulaino laiku, Grīziņkalnā stiprināja komandas garu un dalījās informācijā par ES programmu piedāvātajām iespējām, par Eiropas brīvprātīgo darbu, treniņu kursiem un jauniešu apmaiņas projektiem, kā arī finansējuma piesaisti jaunajā programmā „Erasmus+”.  Salīdzināja jauno programmu „Erasmus+” un „Jaunatne darbībā” kopējās un atšķirīgās iezīmes, ES jauniešu politiku, kā arī to, kāda ir viņu loma Eiropas tagadnes un nākotnes veidošanā.

Pēc savstarpējās iepazīšanās jaunieši grupu darbos un diskusijās apmainījās ar pieredzi par dažādu valstu kultūru īpatnībām, atšķirīgo un kopējo tajās, dažādiem stereotipiem un aizspriedumiem, sabiedrībā pastāvošo dažādo grupu diskrimināciju, diskutēja par diskriminācijas cēloņiem un integrētas sabiedrības izveidi. Dalībnieki nacionālajās grupās prezentēja jauniešu bezdarba situāciju viņu valstīs. Lomu spēlēs, pat ar teatrāliem uzvedumiem, jaunieši attēloja mūsdienu situāciju darba tirgū, par to kā jūtas jaunietis – bezdarbnieks, kādas ir jaunietim pieejamās iespējas , meklējot darbu ES. Dalījās pieredzē par dažādiem fotografēšanas un fotogrāfiju pēcapstrādes trikiem.  Vizītes laikā fotki.lv birojā varēja iepazīt fotogrāfiju attīstīšanu no tās pirmsākumiem līdz mūsdienām, kā arī uzzināt citas noderīgas lietas. Dalībvalstu kultūras iepazīšana turpinājās katrā vakarā zem kādas no valstu zvaigznēm, kuru laikā katras valsts pārstāvji iepazīstināja ar viņu tradicionālajiem ēdieniem un dzērieniem, dejām, dziesmām, rotaļām un pat dažām interaktīvām sacensībām, kurās tika pārbaudītas citu dalībnieku zināšanas par konkrēto valsti. 

Projektā jaunieši paveica lielas lietas – sākot no mājas darba veidošanas un prezentēšanas, situācijas apzināšanas un izpētes, patstāvīgas pieredzes apmaiņas un citu kultūru iepazīšanas, savas radošo spēju un uzņēmīguma gara attīstīšanas, grupu darba, diskusiju, „prāta vētru”, praktisko uzdevumu veikšanas, neatsveramas pieredzes gūšanas foto sērijas idejas, plāna, lomu sadalījuma, foto kompozīcijas un visu tai nepieciešamo rekvizītu izveidē, fotogrāfiju uzņemšanas dažādās Rīgas vietās, foto atlases un apstrādes, izstādes noformējuma izveides, – līdz pat projekta noslēgumam – izstādes „EYE ON YOU (TH)”  atklāšanai. 

Iepazīstoties ar jauniešu apmaiņas rezultātu, projekta noslēgumāJauniešu studijā „BaMbuss”, Brīvības gatvē 204, Rīgā  notika foto izstādes „EYE ON YOU (TH)” pirmās ekspozīcijas atklāšana. Izstāde ir aplūkojama arī projekta blogā (www.picturestoryinriga.blogspot.com), Facebook lapā (www.facebook.com/tellyourstorythroughthepicture ). Fotosērijas būs apskatāmas arī projekta partneru valstīs veidotajās izstādēs, kas tiks atklātas līdz šī gada beigām. Tās tiks izvietotas organizāciju un/vai to sadarbības partneru iestādēs. Informācija par izstāžu atklāšanu tiks ievietota partneru organizāciju mājaslapās un projekta Facebook lapā.

 

Informāciju sagatavoja Līga Siliņa
brf.jaunatne[at]gmail.com