Iniciatīva un sports

Noteikti tavi draugi vai tu pats ikdienā apmeklē kādas sporta nodarbības, aizraujies ar kādu sporta veidu un nemaz nenojaut, ka programmas „Jaunatne darbībā” ietvaros var īstenot jauniešu iniciatīvu projektu, izmantojot tādu metodi kā sports. Lūk, divi puiši stāsta par projektiem, kuros ļoti tieši iesaistīts sports!

Projekts „Būt aktīvam un veselīgam ir stilīgi”

Viss aizsākās netālajā 2006. gadā, kad tikko sāku mācības Rīgā. Es vēlējos jauniešiem parādīt, cik interesants un neparasts brīvā laika pavadīšanas veids ir velotriāls, ar ko pats biju nodarbojies jau septiņus gadus. Katru dienu braucot uz kopmītni, domāju, kā es, jaunietis no laukiem, varētu ieviest velotriālu Rīgā. Ideja bija, bet tās risinājumu neredzēju. Kādu dienu internetā atradu, kā sevi pierādīt un kā īstenot savu ideju. Šo iespēju man deva Jauniešu iniciatīva. Uzzināju par semināru, kurā arī tapa ideja, kā realizēt savu sapni. Tā aizsākās projekts „Būt aktīvam un veselīgam ir stilīgi”.

Projekta būtība: rosināt jauniešus pievērsties jaunām un netradicionālām brīvā laika pavadīšanas iespējām, tajā pašā laikā popularizēt un piedāvāt jauniešiem izmēģināt savus spēkus triālā, parkour, break dance, beat box, dance of street.

Sākumā idejas ģenerēju un attīstīju es, Pāvels; vēlāk piesaistījās daudz jaunu un radošo cilvēku, kā, piemēram, Kirils, Ainārs, Teiksma, Sveta, Ēriks, Renārs un citi aktīvi un progresīvi jaunieši, kas ne vien vēlas mainīt, bet arī maina mūsdienu jauniešu domāšanu. Kopumā mēs bijām 30 jaunie censoņi, kas šo projekti īstenoja. Man kā galvenajam organizatoram bija prieks vērot degsmi šajos jauniešos, darot šo darbu, jo atbalsts un atdeve bija acīm redzama!

Visas idejas, kā parasti, likās neiespējami realizēt. Bet tagad saprotu, ka iespējams ir viss, ja to dari ar nepārspīlētu pārliecību. Nav neatrisināmu problēmu, ir tikai atrunas, ka visu var atlikt vai nerisināt vispār. Tagad tādas lietas kā sponsoru piesaiste, pasākumu organizēšana, dalībnieku motivēšana man liekas kā piliens jūrā.

Ieteikums: nekad nesaki “Tas ir neiespējami!”, bet dari – un viss izdosies. Ļoti svarīgi ir apzināties un atgādināt sev un pārējiem par iespējām, ko dod „Jauniešu iniciatīva”: pierādīt sevi, izmēģināt sevi citā jomā, nebaidoties no kļūdām.

Pāvels,
projekta koordinators

Projekts „Life is good!”
Rakstot projektu par frisbija tēmu, talkā ņēmām frisbija komandu, kura kopā trenējas jau gadu. Aizpildījām projekta pieteikuma formu un caur Ikšķiles domi iesniedzām to programmā „Jaunatne darbībā“. Aptuveni pēc piecām nedēļām saņēmām vēstuli, ka projekts ir apstiprināts un piešķirts gandrīz viss pieprasītais finansējums, par ko bijām un esam ļoti priecīgi.

Pirmais projekta lielais pasākums notika 2007. gada 14. un 15. jūlijā Ikšķiles sporta laukumā. Uz pasākumu aicinājām Krievijas, Lietuvas, Igaunijas un, protams, arī Latvijas ultimate frisbija spēlētājus.

Decembrī un janvārī projekta autori aktīvi braukāja pa Latvijas skolām, stāstīja un rādīja, kas ir frisbijs. Par projekta līdzekļiem iegādātos šķīvīšus dāvināja skolām, lai tās var pievērsties šai spēlei sporta stundās. Devām arī pamatnoteikumus un vingrinājumus, parādījām filmu un atstājām skolā fotostāstu, kas aicina izmēģināt šķīvīša lidināšanu.

Realizējot projektu, ir gūta ļoti liela pieredze dažādās jomās: pasākumu organizēšanā, jaunu kontaktu iegūšanā, laika un budžeta plānošanā, dažādu sīku problēmu risināšanā. Ja jānosauc lielākā problēma, to ir grūti izdarīt: ja problēmas risina kā uzdevumus, viss ātri vien atrisinās pats no sevis – vajag tikai gribēt visu paveikt līdz galam pēc iespējas labākā kvalitātē un darīt.

Projekta realizācijas vidusdaļā varējām jau secināt, ka dalība Eiropas Savienībā paver ļoti plašas iespējas īstenot dažnedažādas idejas. Mēs esam ieguvuši jaunu mājaslapu www.frisbee.lv. Mums ir daudz frisbija šķīvīšu, ko dāvināt skolām, video un foto stāsts, esam spēruši nelielu soli frisbija popularizēšanā visā Latvijā, jo TV24 tika rādīts sižets par turnīru.

Ir arī ļoti pozitīva atgriezeniskā saite no apkārtējiem cilvēkiem, kas brīnījās un priecājās par labi noorganizētu pasākumu! Ja ir kāda vidusskola, kas vēlas uzzināt vairāk par frisbiju, droši var rakstīt uz teamlifeisgood@gmail.com, un mēs mēģināsim aizbraukt ciemos, pastāstīt un parādīt, kas ir frisbijs. Pārsteidzoši, –bet mums pat bija karsējmeitenes!!!

Jēkabs,
projekta koordinators