Healthy body – wealthy soul!

No 2010. gada 27. marta līdz 5. aprīlim Rīgā norisinājās jauniešu apmaiņa par veselīgu dzīvesveidu un sportu "Healthy body – wealthy soul!", kurā piedalījās 32 jaunieši no Latvijas, Maltas, Beļģijas un Čehijas. Jaunieši dalījās pieredzē un zināšanās par veselīgu dzīvesveidu, bija arī iespēja noskaidrot, kādi ekonomiskie, sociālie, kultūras apstākļi ietekmē mūsu attieksmi pret veselību un sportu. Par ikdienas gaitām šajā projektā ir iespējams uzzināt mājaslapā ye2010.best.rtu.lv. Projekts tapa ar "Youth in action" programmas finansējumu, ko organizēja aktīvi jaunieši no studentu biedrības BEST Riga.

“Jauniešu apmaiņas projekta laikā piedalījāmies diskusijās un sportiskās aktivitātēs, mācījāmies cits no cita un uzkrājām pieredzi. Katru dienu sākām ar rīta rosmi. Paralēli visām aktivitātēm izveidojām kopīgu deju, kurā apvienojām visu dalībvalstu nacionālos dejas soļus,” stāsta galvenā organizatore Zane. Projekta mērķis bija pievērst Eiropas jauniešu uzmanību veselīga un sportiska dzīvesveida nozīmei ikdienā, noskaidrot, kāda pret to ir attieksme projektā pārstāvētajās Eiropas valstīs, veidot dalībnieku izpratni par veselīgu dzīvesveidu, kā arī veicināt šos faktorus.

Bija izvirzīti dažādi uzdevumi šā mērķa sasniegšanai: diskusijas par tematu, kur dalībniekiem bija iepriekš jāsagatavo savas valsts skatījums par šo jautājumu, jānoskaidro attieksme pret veselīgu dzīvesveidu valstī, pozitīvie un negatīvie aspekti saistībā ar veselīgu dzīvesveidu. Tāpat visas nedēļas garumā jaunieši piedāvāja savas idejas, kā veicināt pozitīvu attieksmi pret sportu. No nedēļas laikā gūtajām zināšanām, diskusijām un pētījumiem tika izstrādāta veselīgas diētas programma, ņemot vērā projekta laikā iegūtās zināšanas.

Katru rītu jaunieši veica nelielu rīta rosmi, pēc kuras jutās mundrāki. Un diena varēja veiksmīgi turpināties ar dažādām aktivitātēm: peldēšanu, dejošanu, jogu, volejbolu, futbolu un citām sportiskām aktivitātēm, kas mijās ar diskusijām, grupu darbu, lomu spēlēm, voršopiem, viktorīnām, nodarbībām par profesionālo sportu, veselīgu uzturu, veselīga dzīvesveida paradumiem dažādās valstīs u. tml.

Lai šīs 10 dienas dalībniekiem būtu patīkamākas, apmaiņa tika sākta ar saliedēšanās spēlēm un komandas veidošanu, kur jaunieši redzēja, ko nozīmē sadarboties un paļauties citam uz citu, lai sasniegtu kopējo mērķi. Izveidojām kopīgu deju, kurā visi piedalījās, gan mācot savas tautas nacionālo deju soļus, gan paši apgūstot citu tautu dejas. Šīs dejas video var noskatīties ye2010.best.rtu.lv. Apmaiņas projekta laikā tika gan iegūtas zināšanas par veselīgu dzīvesveidu, gan izmēģinātas praksē dažādas aktivitātes. Šajās desmit dienās dalībnieki uzlaboja savas komunikācijas spējas, pilnveidoja valodas zināšanas, spēju sadarboties, strādāt komandā, paļauties uz biedriem, izmēģināja līderības un citas prasmes. Vairāki jaunieši pēc projekta atzina, ka tiešām sākuši vairāk domāt par veselīgu dzīvesveidu un reāli īstenot dzīvē projektā iegūtās zināšanas. Piemēram, neliela sportošana no rīta ļauj justies mundrākam visu dienu, ir vairāk enerģijas. Un nemaz nav tik slikti uzturā lietot dārzeņus.

Apmaiņas projekta laikā daudzi dalībnieki iecienīja burkānus, kas tika ēsti kā uzkoda starp ēdienreizēm. Ir lietas, ko dalībnieki atceras ilgi, un šoreiz tie ir burkāni un tomātu sula, kā arī rīta cēliena saucieni.
Jaunieši projektā apguva arī senlatviešu tradicionālās pirtī iešanas paražas, par kurām bija parūpējušies BEST Riga zinošākie biedri. Viena no tām bija ārstniecisko tējas dzeršana pēc karsēšanās pirtī – ievērojot tradīcijas, jaunieši baudīja spēcinošas tējas, tā uzlabojot imunitāti. Dalībniekiem šīs pirts paražas bija kas jauns, un viņiem bija prieks, ka varēja izbaudīt latviešu tradicionālo pirti.

Diskusijās piedalījās arī dietologs Brēmanis, kas deva padomus par veselīgu uzturu, par lietām, ko vajadzētu ievērot ikdienā. Pēc tam dalībnieki paši gatavoja maltītes, un tika izveidota ēdienkarti visai nedēļai, ievērojot dietologa padomus.
Jauniešu apmaiņas projekta laikā dalībnieki nonāca pie dažādām atziņām:
* ir svarīgi būt aktīvam, it īpaši no rītiem;
* spēcīgs un efektīvs komandas darbs dod labākus rezultātus;
* joga un pirts ir veselību spēcinošas aktivitātes;
* slimība ir kā rosinājums kļūt veselam;
* pozitīvisms palīdz dzīvot;
* punktualitāte ir dzīvesveids;
* veselīga pārtika ir pamats veselīgai dzīvei;
* tomātu sula nelielos daudzumos ir laba;
* burkāni un kāposti ir lieliska uzkoda;
* ir svarīgi spēt pieņemt cilvēku kultūras atšķirības;
* spēja ieklausīties citos cilvēkos ļauj uzzināt daudz jauna ne tikai par apkārt notiekošo, bet arī par sevi;
* disciplīna un paškontrole nozīmē kompetencie;
* Make love not war!

Jauniešu apmaiņas projektā oficiāla valoda bija angļu valoda, tāpēc šeit dažas dalībnieku atsauksmes oriģinālvalodā, kas tika iegūtas pēc pasākuma.
* Carrots and cabbage have started be also my new friends... (Burkāni un kāposti ir kļuvuši par maniem jaunajiem draugiem...)
* I miss the morning runs so much already that I just came back from some running in the nearby park... really! (Man jau tagad ļoti pietrūkst rīta skrējienu, jo tikko esmu pārnācis no skriešanas vietējā parkā… tiešām!)
* This morning I went to supermarket and I bought vegetables, yogurt, bananas and juice and was eating that whole day... (Šorīt es devos uz lielveikalu un nopirku dārzeņus, jogurtu, banānus un sulu; to ēdu visu dienu...)
* Truly thanks to everyone!!! This was a really great exchange. Today I already missed sports activities and went for a gym. (Paldies visiem! Tā bija lieliska apmaiņa. Šodien man pietrūkst sporta aktivitāšu, un es aizgāju uz sporta zāli.)
* Yes event has been amazing!!! (Jā, pasākums bija lielisks!)

Jaunieši pavadīja neaizmirstamu laiku, krājot pieredzi, zināšanas, iepazīstoties, atpūšoties un arī aktīvi strādājot, dibinot jaunus kontaktus, ko varēs izmantot, nākotnē apciemojot cits citu. Draudzība, kas iegūta jauniešu apmaiņas projektā, nebeidzas, tā turpinās! Dalība šāda veida projektos ir lieliska iespēja gūt jaunas zināšanas, iespaidus un pieredzi. Tie paver citu skatu uz dzīvi, kur nav ikdienas rutīnas. Apmaiņas projekta mērķis tika sasniegts, jo jaunieši atzina, ka, arī aizbraukuši mājās, vairāk pievērsīsies veselīgam dzīvesveidam. Viņiem veidojās plašāka izpratne par to, kas ir veselīgs dzīvesveids, ko sevī ietver veselīgs uzturs un cik dažādi ir sporta veidi.

Līdztekus sportiskajām aktivitātēm un diskusijām dalībniekiem bija iespēja iepazīt Rīgu. Lai šis process būtu interesantāks, dalībniekiem bija jāveic dažādi uzdevumi tā sauktajā City rally laikā, ko bija sagatavojuši Latvijas jaunieši. Šis pasākums nodrošināja pozitīvas emocijas un ļāva labi pavadīt laiku.

Dalībnieki dzīvoja hostelī pašā Rīgas centrā. Tā kā istabiņas atradās 6. stāvā, arī katra nokļūšana savā istabā pa kāpnēm bija kā sava veida neliels sports. Projekta sākumā daudziem tas šķita pagrūti, bet pēdējās dienās seši stāvi jau bija nieks.

Kā jau katrā pasākumā, arī šajā neiztika bez starpgadījumiem. Lai gan tobrīd sniegs jau faktiski visur bija nokusis, mūsu auto ceļā uz apmešanās vietu atrada vienīgo sniega laukumiņu meža vidū un tur iestrēga. Labi, ka atradās palīgi. Jā, īsākais ceļš ne vienmēr ir arī ātrākais.
 
Zane