Ērmriteņi ieņem Liepāju

Lūk, biedrības "Radi Vidi Pats" pieredzes stāsts par to, kā no viena projekta, kas īstenots teju pirms pieciem gadiem, top arvien jauni un jauni projekti, beigu beigās uzlabojot gan pilsētvidi, gan arī iedvesmojot sabiedrību veselīgām fiziskajām aktivitātēm.  

Pirmos skaļos saucienus velokultūras virzienā biedrība "Radi Vidi Pats" raidīja 2011. gadā, rīkojot pirmo "Boltik Baik" projektu. Tas bija laiks, kad riteņbraucēji saskārās ar nesaprotošiem šoferiem, velo celiņu trūkumu un kopumā diezgan lielu sabiedrības ignoranci velokultūras jomā. Apvienojot spēkus ar Rīgas ērmriteņu darbnīcu "Apokalipses jātnieki" un Somijas organizāciju "Uusi Tuuli", "Boltik Baik" ne tikai iepazīstināja liepājniekus ar ērmriteni, bet arī aicināja būvēt pašiem savus unikālos kājminamos. Papildus tika runāts par ceļu satiksmes noteikumiem un drošu braukšanu, kā arī par velo vēsturi un citiem saistītiem jautājumiem.

Pateicoties sabiedrības atsaucībai, nākamajā gadā tika rīkots "Boltik Baik 2012", kurā tika iesaistīti astoņi Eiropas Brīvprātīgā darba veicēji. Projekta aktivitātes tika rūpīgi dokumentētas filmā "End Then", kuru iespējams noskatīties: https://youtu.be/zKcF4Lllc1w. Saistībā ar izmaiņām biedrībā, mūsu aktivitātes uz kādu mirkli pieklusa, bet šā gada pavasarī jau savās telpās rīkojām "Boltik Baik 2015". "Boltik Baik" ir aktivitātes divu mēnešu garumā – aprīlī un maijā, kuru laikā, parasti maija vidū, norisinās Ērmriteņu darbnīcu nedēļa, kurā var piedalīties ikviens un uzbūvēt pats savu ērmriteni. Protams, ka realitātē "Radi Vidi Pats" ļaudīm darbs sākas krietni pirms projekta sākuma datuma un beidzas... patiesībā vēl nav beidzies.

Nenoliedzami, ka šo gadu laikā projekta vadmotīvi ir mainījušies. Lai arī joprojām uzskatām, ka Liepājas pilsēta varētu kļūt velosipēdistiem draudzīgāka, šogad viena no galvenajām prioritātēm bija atvērtas telpas izveidošana un nostiprināšana un Liepājas jauniešu iesaistīšana. Pateicoties Sabiedrības integrācijas fonda atbalstītajam projektam "Citāda Virtuve tavam CV”, Liepājā Vecajā ostmalā 54 atvērām pašapkalpošanās velosipēdu darbnīcu "Radi Velo Pats”, kur visiem ir iespēja pašiem salabot savus kājminamos vai veikt to aprūpi. Darbnīca nodrošina telpu, instrumentus un arī tehniskus padomus. Četri "Boltik Baik" brīvprātīgie no Ungārijas, Itālijas, Francijas un Portugāles, kas Liepājā pavadīja divus mēnešus, ne tikai iepazina Latviju un veiksmīgi apguva latviešu valodu, bet arī strādāja pie darbnīcas iekārtošanas, rūpējās par Ērmriteņu darbnīcu dalībnieku pabarošanu, stāstīja par savu Eiropas Brīvprātīgā darba (EBD) pieredzi skolās un popularizēja ērmriteņus dažādos Liepājas pasākumos, piemēram, Līvas ciema svētkos un Ģimenes dienā, kā arī dokumentēja visas aktivitātes blogā (http://boltikbaik.blogspot.com/), fotogrāfijās un filmā, kas drīz būs skatāma internetā.

Viens no lielākajiem izaicinājumiem bija komunikācija ar brīvprātīgajiem. Ņemot vērā, ka EBD ir mācīšanās projekts, "Radi Vidi Pats" pievērš lielu uzmanību brīvprātīgā izaugsmei. Mentori rūpējās, lai brīvprātīgie ne tikai dalās savās izjūtās par notiekošo, bet arī izvērtē savu mācīšanās procesu. Tāpat mēs līdz šim nekad neesam brīvprātīgajiem ar pirkstu rādījuši, kas kur ir jādara. Mūsu pieeja ir – izrunāt projekta mērķi un visu paveicamo un tad ļaut brīvprātīgajiem pašiem izlemt, kā viņi to paveiks, protams, sniedzot nepieciešamo atbalstu. Reizēm izrādījās, ka mēs esam pārāk brīvi savā projekta vadīšanas stilā, jo brīvprātīgajiem nebija skaidrs, ko no viņiem grib, lai arī mēs uzskatījām, ka viss ticis skaidri izrunāts. Un ko darīt, kad katram sava taisnība? Viens no veidiem, kā šādās situācijās rīkoties – nevairot gaidas negaidīt konkrētu rīcību no brīvprātīgajiem, paturot prātā projekta kopējo mērķi un virzot viņus uz to. Un turpmākos projektos atcerēties, ka dažādiem jauniešiem nepieciešama atšķirīga pieeja – reizēm viņu komforta zona nav tik liela, lai pašiniciatīvas virzīti viņi varētu paveikt nepieciešamos darbiņus vai dažkārt pat ieraudzīt tos. Tas nav ne slikti, ne labi, vienkārši jāņem vērā. Kā mums vēsta partnerorganizācijas, brīvprātīgo atsauksmes, atgriežoties savās valstīs, ir ļoti pozitīvas, bet mums kā organizētājiem jāatceras pieļautās kļūdas, lai jaunajās aktivitātēs nekas līdzīgs neatkārtotos.

Jāpiebilst, ka mēs esam atvērti ne tikai veloentuziastiem. Piemēram, jūnijā darbnīcas telpās norisinājās ikgadējās Skaņas dienas pasākumi, kurus organizēja Liepājas Universitātes Jauno mediju programmas studenti. Tāpat arī turpmākajos mēnešos aicinām visus pievienoties Liepājas alternatīvu velomaršrutu izstrādes braucienos (katru ceturtdienu plkst. 18:00 no darbnīcas), otrreizējās pārstrādes radošajās darbnīcās (reizi mēnesī), dažādās apmācībās (piemēram, CV izstrādē) gada nogalē. To, kā mums gāja "Boltik Baik" laikā, un sīkāku informāciju par tuvākajām aktivitātēm var lasīt mūsu mājas lapā: www.radividipats.lv un mūsu FaceBook lapā: https://www.facebook.com/RadiVidiPats