Eiropas stūrīši

Biedrības „Radi Vidi Pats” pamatmērķi ir ne tikai izglītot sabiedrību ilgtspējības un vides jomās, bet arī veicināt jauniešu aktīvu iesaisti dažādos sabiedriskos procesos. Gandrīz 13 gadu ilgā pastāvēšanas un augšanas procesā biedrība ir sapratusi, cik vērtīgs ir „Erasmus+: Jaunatne darbībā” programmas atbalsts ideju īstenošanā.

Par vienu no īstenotajiem projektiem – “Erasmus+: Jaunatne darbībā” Stratēģiskā Eiropas Brīvprātīgā darba projektu – dalās Linda Ulāne, biedrības “Radi Vidi Pats” projektu vadītāja.

Man ļoti patīk mūsu darbība – gan starptautiska, gan vietēja mēroga idejas, ko īstenojam. Izrādās, ka neesmu vienīgā, kas to novērtē. Pēdējos gados vairākas organizācijas ir vērsušās pie mums ar jautājumiem, kā jums izdodas īstenot „Erasmus+” jaunatnes jomas projektus, kā izdodas atrast brīvprātīgos? Visvairāk jautājumu ir tieši par brīvprātīgajiem. Kopš biedrības pastāvēšanas brīvprātīgajā darbā uz citu valsti no Latvijas esam piedāvājuši doties vairāk nekā 70 Latvijas jauniešiem. Pie mums biedrībā ir darbojušies apmēram 30 brīvprātīgie jaunieši no citām valstīm, kas uz Latviju ieradušies ar programmas „Erasmus+: Jaunatne darbībā” atbalstu. Savu iespēju robežās esam dalījušies ar padomiem un ieteikumiem. Nereti arī esam koordinējuši EBD projektus citiem interesentiem, kā rezultātā vairāk nekā 30 ārzemju jaunieši ir darbojušies organizācijās Liepājā, Kuldīgā, Pelčos, Ķemeros, Zaļeniekos.

Protams, tas nav viegli – koordinēt vairākus projektus vienlaicīgi, ja vēl paralēli gribam rīkot kādu traku jauniešu apmaiņu vai jūtam nepieciešamību pēc apmācībām! Pārsvarā projektu vadītāji strādā pamatdarbā citās institūcijās. Varbūt arī tādēļ pēdējos gados esam organizējuši tikai divas jauniešu apmaiņas viena projekta ietvaros. Tāpat arī, lai izglītotu citus interesentus, ir jāiegulda papildu laiks un enerģija. Tieši tādēļ bija milzīgs prieks uzzināt par jauno „Erasmus+: Jaunatne darbībā” projekta iespēju – Stratēģisko Eiropas Brīvprātīgo darbu. Šī projekta forma piedāvā apvienot krietni lielāku mobilitāšu skaitu un papildu aktivitātes. Tas bija piemēroti, un arī īstajā laikā – ar kolēģiem jau runājām, ka vienkārša brīvprātīgo uzņemšana un koordinēšana vairs nav tik aizraujoša kā pirms pieciem gadiem. Projektā „Corners of Europe”, kuru īstenojam, ir divi lieli mērķi – vides un klimata jautājumu aktualizēšana, kā arī jauniešu aktivitātes celšana lauku un decentralizētās teritorijās Kurzemē. Aktivitātes, kas šo mērķi palīdz sasniegt– 10 informatīvi semināri par „Erasmus+” un EBD dažādos Kurzemes ciemos un mazpilsētās, apmācības jaunajām/topošajām EBD organizācijām un 31 mobilitāte (21 Latvijā, 10 ārzemēs). Protams, tas nav viss. Paralēli rit nepārtraukta jauno organizāciju meklēšana, uzrunāšana, iedrošināšana, izglītošana, atbalstīšana akreditācijas procesā, komunikācija ar ārzemju partneriem, jo ik pa laikam plāni, kā arī aktīvs darbs ar pašiem brīvprātīgajiem mainās.

Ieguldītais darbs ir milzīgs – tā ir nepārtraukta plānošana un kalkulēšana, saskaņošana un pārplānošana. Ne viss iet gludi. Piemēram, organizāciju akreditācijas pieteikuma sagatavošanas process ir lēnāks, nekā plānots. Tomēr citu vietā neko nevaram darīt – viņiem pašiem ir jāsaprot, uz ko ir parakstījušies. Arī vienu no ārzemju partneriem nācās nomainīt, jo mums atšķīrās domas par kvalitatīvu komunikāciju. Tāpat arī jaunajām organizācijām, augot izpratnei par projektu, parādās jaunas vajadzības un prasības. Lai arī es skaitos projekta koordinators, tā īstenošanā iesaistās visa biedrība – pieredzējušākie kolēģi palīdz ar padomiem, citi biedri palīdz ar mobilitāšu popularizēšanu sociālajos tīklos. Lai arī nedaudz utopiska, ideja ir tāda, ka atbraukušie brīvprātīgie uzrunā un iedrošina latviešu jauniešus lauku un pilsētu teritorijās doties pieredžu piedzīvojumā uz viņu valstīm. Protams, apzinos, ka ne visos gadījumos tas izdosies, un līdz šim visefektīvākais instruments brīvprātīgo uzrunāšanā ir sociālie tīkli. Ļoti novērtēju projekta elastību – mobilitāšu dienu skaits drīkst mainīties, tāpat kā partneri un plānotie datumi.

Ir jau arī pirmie redzamie rezultāti

Mums ir superaktīva brīvprātīgā – Lukrēcija, kas darbojas Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā. Viņa ne tikai pamanās veikt visdažādākās nodarbības un aktivitātes, bet arī stāsta par „Erasmus+” iespējām ārpus akadēmiskā lauciņa. Es saņemu intereses pilnus e-pasta ziņojumus no tehnikuma studentiem par EBD iespējām, un tas ļoti priecē. Jau trīs organizācijas ir ieguvušas akreditāciju: „Izgaismo ideju”, Mākslas un rezidenču centrs „Serde” (Aizputē) un Kuldīgas Galvenā bibliotēka. Akreditācijas procesā ir arī Vaiņodes vidusskola, Liepājas biedrība „House of Hope” (bijušie „Karosta Kids”), Skrundas novada Multifunkcionālais jaunatnes iniciatīvu centrs un biedrība „Free Riga”, kas darbojas Rīgas rajonos, piemēram, Maskavas forštatē. Interese ir saņemta arī no Priekules aktīvistiem. Plānots, ka jau šovasar minētajās organizācijās ieradīsies 8 brīvprātīgie.

Ja kāda organizācija Kurzemē labprāt vēlētos aizsākt starptautisku brīvprātīgo kustību, aicinām sazināties ar biedrību „Radi Vidi Pats”. Īpaši aicinām pieteikties dalībniekus no Rucavas, Durbes un Pāvilostas.

 

Fotoattēlu autore: Rūta Tīmane
Raksta autore: Linda Ulāne, biedrības „Radi Vidi Pats” projektu vadītāja