Cilvēks. Daba. Pilsēta.

„Pieredzes apmaiņa ir veids, kā iemācīties saprasties” - tādu pārliecību ieguva četras Saldus pilsētas 2.vidusskolas skolnieces, Saldus rajona skolēnu domes pārstāves Arta, Ilze, Elza un Sanita, kas no 2008. gada 26. maija līdz 6. jūnijam piedalījās programmas „Jaunatne darbībā” atbalstītā jauniešu apmaiņas projektā „Cilvēks, daba, pilsēta” Vācijā, Gērā. Jaunu pieredzi ieguva arī Līga no Jaunatnes iniciatīvas centra „Šķūnis”, kas kopā ar meitenēm piedalījās projektā.

Gēra atrodas Vācijas austrumu daļā. Tā nav viena no Vācijas lielākajām pilsētām, bet, salīdzinot ar Saldu, tā tiešām likās liela, jauka un sakopta. Pilsētas centrā gozējās vecie, skaistie nami, starp tiem - modernas stikla un metāla celtnes. Gandrīz divas nedēļas šī pilsēta bija kā mājas divdesmit jauniešiem un septiņiem skolotājiem.

Projekts tika veidots ar māksliniecisku noslieci: jauniešu uzdevums bija izveidot skulptūras no četriem materiāliem - koka, gāzbetona, metāla un atkritumiem. Darba grupās kopīgu valodu atrada ļoti dažādi jaunieši no 5 valstīm - Vācijas, Bulgārijas, Polijas, Rumānijas un Latvijas, gan ar māksliniecisku izglītību, gan bez tās.
 
„Bija ļoti interesanti sastapties ar citu zemju kultūrām,” stāsta Ilze. Lai projekta dalībnieki varētu vairāk uzzināt par citu dalībnieku dzimto valstu kultūru un mākslu, tika rīkoti nacionālie vakari ar prezentācijām, nacionālajiem ēdieniem, spēlēm. „Lai gan Saldus ir maza pilsēta, arī mums ir ko rādīt un stāstīt. Pēc mūsu rādītajiem video un prezentācijām dzirdējām daudz labu vārdu par skaisto dabu un kultūru, kā arī solījumus drīzumā paviesoties Latvijā,” apgalvo Sanita. „Nav vajadzīgi slaveni mākslinieki, kaut arī to mums netrūkst. Vajag mācēt saskatīt skaistumu arī puķudobē,” piekrīt Arta.

Tā kā projekts bija saistīts ar mākslu, apskatījām dažādus muzejus. Otto Diksa muzejs, Oranžērija, starptautisks koka izstrādājumu muzejs un daudzi citi sniedza ieskatu gan tradicionālajā glezniecībā, gan modernajā mākslā. Bija iespēja apmeklēt arī baleta izrādi „Romeo un Džuljeta”. Piedāvājums patiešām bija daudzveidīgs, un katrs varēja atrast sirdij tuvāko.

Pārsteidza arī jauniešu darba grupās radītās skulptūras. Lai gan laika nebija daudz, izstādei, kas notika pēdējā dienā, eksponātu netrūka. „Nekad nebiju iedomājusies, ka varētu veidot kaut ko no metāla. Bet man tiešām liels prieks par izdarīto,” tā Elza. Jauniešiem iedvesmas nebija trūcis - koka puķes, betona dzīvnieki, atkritumu pasaule, koka pilsēta, metāla koki.

Brīžiem gan pārņēma nogurums un ilgas pēc mājām, arī projekta vadītāji vairākas reizes par organizatoriskajiem jautājumiem bija tikpat nezinoši kā jaunieši, tomēr projekts bija laba iespēja apskatīt slavenus mākslas darbus, atklāt sevī radošas spējas, iepazīties ar interesantiem jauniešiem no dažādām valstīm, kā arī uzlabot savas angļu valodas sarunu prasmes. „Angļu valoda mūsdienās ir pasaules valoda. Piedaloties tādos projektos kā šis, saproti, ka nezinot valodu, tu daudz zaudē, jo nevari ne izklāstīt savas idejas, ne kontaktēties ar vienaudžiem. Angļu valoda gluži vienkārši ir jāmācās,” savās pārdomās dalās Ilze.

Jautātas, vai vēlētos piedalīties kādā līdzīgā projektā nākotnē, meitenes viennozīmīgi atbild, ka, jā. Iespējams, ka ne tuvākajā nākotnē, jo iespaidi vēl ir ļoti spilgti. Tomēr iespējams, kādā citā vietā un kopā ar citiem cilvēkiem, bet pavisam noteikti-ir vēlēšanās piedalīties un izmantot jebkuru iespēju, kas tiek dota.

Sanita,
projekta dalībniece