„Care for different” Jaunsvirlaukas pagastā

Laikā no 19. – 27. maijam Jaunsvirlaukas pagastā valdīja tāda īpaša atmosfēra, liela rosība un ne tikai tādēļ, ka mācību gads tuvojās nobeigumam un skolēniem bija eksāmenu laiks, bet arī tāpēc, ka šajās dienās šeit rosījās, aktīvi diskutēja un darbojās jaunieši no Maltas, Turcijas un arī Latvijas Eiropas Savienības programmas „Jaunatne darbībā” finansētā jauniešu apmaiņas projekta „Care for different” ietvaros.

„Care for different” projekta dalībnieki bija 22 jaunieši, bet ar projektu saistīto bija daudz vairāk, jo „Rūpes par dažādo” bija projekts visiem Jaunsvirlaukas pagasta iedzīvotājiem un ne tikai. Šīs apmaiņas ideja un mērķis bija tendēti uz to, lai cilvēki saprot, ka atšķirīgais nav sliktāks. Projekta mērķis bija veicināt sapratni par dažādām kultūrām un no tām nebaidīties. Projekts vienkopus pulcēja jauniešus no dažādām kultūrām un vidēm. Jaunieši no Turcijas bija patiesi musulmaņi, kuri kā pēc pulksteņa 5 reizes dienā lūdzās, mazās salas – Maltas - iedzīvotāji bija ļoti skaļi un draudzīgi, savukārt latvieši bija kā līdzsvars starp mierīgajiem turkiem un hiperaktīvajiem maltiešiem. Bet, tā kā projekts bija vērsts arī uz ārpusi, tad mēs sastapāmies arī ar citām kultūrām, kā, piemēram, slāvu.

Pirmā apmaiņas diena bija izaicinājums gan organizatoriem, gan pārējiem dalībniekiem, jo vajadzēja atrast pareizu pieeju, kā „lauzt ledu”. Un tas arī izdevās, jo jaunieši bija dikti atvērti un par spīti dažādībām jutās brīvi. Mūsu priekšrocība bija arī telpas. Visas aktivitātes un arī dzīvošana notika kādreiz bijušā skolā, kur dalībnieki varēja brīvi pārvietoties, jo apmaiņas dienu laikā tās telpas bija tikai mūsu rīcībā. Tā nu mēs pirmajā dienām cītīgi „lauzām ledu” un iepazinām apkārtējo vidi un arī viens otru.

Pārējās dienās, piedzīvojot dažādus laika un citus apstākļus – lietus, saule un odi, – aktivitātes noritēja pēc plāna. Sākām ar diskusijām par stereotipiem vienam par otru un mūsu kultūrām un valstīm. Daži bija pārsteigti par izteiktajiem stereotipiem attiecībā uz savu valsti. Savukārt daži citi priekšstati bija jau sen zināmi un arī patiesi.

Lai izveidotu lielisku komandu un saliedētu dalībniekus, viens no uzdevumiem bija noorganizēt pārgājienu un pikniku. Dalībnieki bija sadalīti 4 grupās: atbildīgie par pārtiku, atbildīgie par drošību, atbildīgie par nokļūšanu mērķī un atbildīgie par izklaidi. Un tā tika kopīgi noorganizēts pikniks Joahima Zīgerista mājās „Šauvas”. Jaunieši bija sagatavojuši garšīgas uzkodas, un viss noritēja jautrā gaisotnē. Bet, tā kā visa projekta mērķis savā ziņā bija saliedēt šīs dažādās tautas, tad mēs neapstājāmies pie piknika organizēšanas.

Katru rītu uzsākām ar rīta rosmi un burvīgām brokastīm mūzikas pavadībā; lai atpūstos no aktivitātēm veldzējāmies saules staros vai uztaisījām kādu iekustinātāju („energizer”). Turkiem cieņā bija tējas pauzes, kuras viņi paši arī rīkoja un visus citus cienāja; tāpēc apmaiņas laikā visi spēja justies, kā mājās. Bez visiem jaukajiem atpūtas brīžiem mēs arī cītīgi strādājām, jo beigās taču bija jāsagatavo koncerts. Bet laiku līdz tam aizpildījām ar dažādām aktivitātēm, no kurām viena no bija „Okfordas debates”. Sākumā dalībnieki izveidoja savas politiskās partijas, kur viņiem stingri bija jānoskaidro sava pozīcija un partijas prioritātes, jo beigās notika vēlēšanas, kas arī noteica mūsu apmaiņas līderus. Pēc tam partijas piedalījās debatēs, kur vajadzēja aizstāvēt savas intereses kādā sabiedrībai svarīgā jautājumā. Šai aktivitātei tikai veltīta vesela diena, kas arī izvērtās ļoti aizraujoša un tajā pat laikā nogurdinoša.

Lai mazinātu nogurumu un nedaudz mainītu vidi, mēs devāmies uz Rīgu, kur dalībnieki varēja apskatīt skaisto pilsētu un ļauties iepirkšanās priekam, kā arī izbaudīt brīvo laiku. Noslēgumā paņēmām picas un devāmies uz krastmalu baudīt skatu un piepildīt vēderus. Kad nu dalībnieki bija mazliet atpūtušies, pienāca laiks organizēties koncertam, ar kuru pēdējā dienā pievienojāmies vietējam pasākumam un parādījām, ko paši mākam. Koncerta diena bija kā simbols rūpēm par dažādo, jo tapa grafiti par godu projektam, kuru šobrīd var visi apskatīt Staļģenes ciemā, notika daudzas un dažādas aktivitātes bērniem – sejas apgleznošana, rotaļas, rotu gatavošana u.c. Koncertā dalībnieki dziedāja un dejoja, kā arī visiem rādījām filmu, kurā varēja redzēt, ko esam darījuši.

Tā mēs noslēdzām apmaiņu ar izbaudītiem kultūras vakariem, daudz smiekliem, jaunām draudzībām un lauztiem stereotipiem. Neskatoties uz to, ka odi bija sakoduši visus dalībniekus, un kā daži dalībnieki par odu kodieniem izteicās: „Tas jau tāds īsts suvenīrs no Latvijas”, projekts piepildīja tā misiju un dalībnieki devās prom ar pozitīvām emocijām un jaukām atmiņām, kā arī ar jauniem stereotipiem, tikai šoreiz –pozitīviem.

Marta