Brīvprātīgais darbs Vidusjūras reģionā kā līdzeklis cilvēka attīstībai: Vidusjūras brīvprātīgo dienesta piemērs

SALTO Euromed resursu centrs, Francijas nacionālā aģentūra un organizācija ADICE 2009. gada nogalē organizēja apmācību kursu: „Brīvprātīgais darbs Vidusjūras reģionā kā līdzeklis cilvēka attīstībai: Vidusjūras brīvprātīgo dienesta piemērs”, kurā piedalījās arī divas Latvijas pārstāves. Šī apmācību kursa mērķis bija iepazīties ar specifisko Euromed brīvprātīgajā darbā, dalīties pieredzē un attīstīt jaunas iniciatīvas.

Domājam, ka mums abām tā bija lieliska iespēja mazliet tuvāk iepazīt to, kas slēpjas zems vārda Euromed un tāpēc pēc oficiālās informācijas mazliet sajūtas, pārdomas, emocijas, idejas un tas, kas paliek pēc tam, kad ir pagājis mēnesis pēc apmācībām.

Pilsēta Francijas pilsēta nebija izvēlēta nejauši, jo Roubaix ir viena no pilsētām, kurā ir viens no lielākajiem migrantu procentiem – te ir gan Ziemeļāfrikas, gan Dienvidreiropas, gan Austrumeiropas pārstāvji. Sākotnēji, kad pilsēta attīstījās kā tekstilrūpniecības centrs, viņi paši bija aicinājuši strādniekus, bet pašreiz pilsētas rūpniecības objekti tiek pārveidoti gan par apmācību centriem, gan tirdzniecības centriem, dzīvojamiem rajoniem. Roubaix darbojas arī organizācija ADICE, kura ir noslēgusi līgumu ar Maroku un vairākus gadus veiksmīgi darbojas brīvprātīgā darba organizēšanā šajā Āfrikas valstī.

Dalībnieki Kaut arī bija plānots, ka dalībnieki būs 60 un dažbrīd šķita, ka paši organizatori īsti nezina, cik dalībnieku ir, domājam, ka kursos piedalījās 40 cilvēki no 12 valstīm. Laikam jau mēs bijām no vistālākajiem ziemeļiem, jo pārējie pārstāvji bija no Spānijas, Portugāles, Francijas, Itālijas, Grieķijas, Turcijas, Alžīrijas, Ēģiptes, Jordānijas, Libānas, Tunisijas. Fakts ir arī tas, ka pārstāvis, piemēram, no Francijas ne vienmēr būs francūzis. Iepazīstoties un arī sarunās konstatējām, ka patiesībā pārstāvētas ir vēl vairāk Eiropas valstis - brīvprātīgais darbs nes arī savus „augļus”, jo Francijas organizācijas pārstāvēja gan latviete, gan ungāriete, gan beļģis, Spāniju - marokāniet, Itāliju – austriete un tā vēl un vēl. Reizēm Tu vairs nesaproti, kas pats esi :). Diezin vai kāds ir veicis šādu statistiku vai pētījumus, kas notiek ar brīvprātīgajiem pēc brīvprātīgā darba beigām.

Apmācības Šoreiz tika izmantotas samērā maz neformālās izglītības metodes – daudz bija lekcijas un prezentācijas. Dažbrīd tika dots uzdevums grupām un tad mums kā racionālām latvietēm likās, ka ir pārāk ilgi 1, 5 stundas diskutēt par brīvprātīgā darba definīciju vai kāda ir brīvprātīgā darba nozīme vietējā sabiedrībā. Tomēr izrādās, ka cilvēki ir gatavi diskutēt un iedziļināties atsevišķos vārdos un niansēs – nu labi – tad mēs tveram to kā starpkultūru izglītību. Un kā starpkultūru izglītību var tvert arī, piemēram, ēdienreizes. Pusdienu pauze ir divas stundas, vakariņas vēl ilgāk – izklausās daudz latviešiem, kam ēdienreize lielākoties ir vienkārši paēšana, nevis process kā Francijā, un pirmā doma: „Būs nedaudz laika apskatīt apkārtni un nopirkt pastkarti.” Nekā nebija!, ja gribi paēst, pēc pilnas programmas jāizbauda process – ēdienu nes ilgi, ar lielām atstarpēm starp pamatēdienu un desertu, tā arī aizpildot visas divas stundas. Un nav jau slikti, pa vidu ir laiks sarunām un socializēšanās procesiem, bet, ja gribas pastaigu un tomēr to pastkarti, nākas iztikt bez deserta un sarunām.

Pārdomas Lai cik Tu jūties zinošs dažādu valstu vēsturē un ģeogrāfijā, kaut kādā mirklī saproti, ka zini diezgan maz un viena lieta ir zināt, bet otra saprast, ka tas patiesi ir reāli un tie nav tikai fakti, bet daudzu cilvēku dzīves.

Ja Latvijā jaunatnes politika ir svarīga tāpēc, ka jauniešu paliek arvien mazāk, tad Euromed valstīs tāpēc, ka līdz pat 63 % no iedzīvotājiem ir jaunāki par 29 gadiem.

Vai jebkuras valsts attīstības mērķis ir demokrātija un republika, jo jordānieši apgalvo, ka viņi mīl savu karali un neko mainīt nevēlas. Vai Eiropiešiem ir svarīgi viņu uzskatus mainīt?

Cik cieši saistīts MENA(Vidējie austrumi un Ziemeļāfrika) valstīs ir jaunatnes darbs ar biznesa pasauli. Jaunatnes organizācijas pārstāv – advokāts, naftas biznesa darbonis u.c. Vai tā ir viņu labdarība vai bizness?

Cerības, ka tiks izveidots kāds kopīgs projekts ar Francijas un Itālijas organizācijām, Latvijas jauniešiem būs papildus informācija par brīvprātīgā darba nometnēm Francijā, jauniešiem ir iespēja doties brīvprātīgajā darbā uz MENA valstīm.

Agnese, Rudīte