Brīvprātīgais darbs ar senioriem

Lai iepriecinātu novada seniorus, piedāvājot viņiem iespēju saglabāt jēgpilnas un aktīvas vecumdienas, tika radīts projekts “Youth for active seniors”, kura laikā Eiropas Brīvprātīgā darba veicēji īstenoja dažādas radošas aktivitātes kopā ar senioriem.

Kā radās projekta ideja?

Projekta ideja radās pašiem veicot brīvprātīgo darbu organizācijā un iepazīstot programmas "Jaunatne darbībā" iespējas. Šis projekts bija liels izaicinājums organizācijai uzņemt tik dažādu valstu jauniešus un integrēt vietējā sabiedrībā.

Spilgtākās atmiņas?

Pirmā tikšanās senioriem ar brīvprātīgajiem un neaizmirstamais Ziemassvētku pasākums, kas notika latviešu valodā un kuru pilnībā bija noorganizējuši brīvprātīgie. Veiksmīgu un atraktīvu pasākumu, ko atcerēties un par ko stāstīt pēc šī projekta īstenošanas, ir daudz.

Kas izmainījies pēc projekta īstenošanas?

Pēc dalības projektā brīvprātīgie jaunieši bija apguvuši pieredzi veikt regulāru darbību un uzņemties atbildību, īstenojot savas iniciatīvas un mācoties sadzīvot ikdienā internacionālā vidē un mazpilsētā. Mazpilsētā vietējiem iedzīvotājiem nācās grūti pieņemt citu valstu iedzīvotājus savā vidū. Jaunieši ieguva pašpārliecinātību un apguva līdzcietību darbā ar senioriem. Pārrunājot ar brīvprātīgajiem, kas ir mainījies viņu dzīvē pēc brīvprātīgā darba, droši varu teikt, ka mainījies ir ļoti daudz. Albānijas brīvprātīgā ir strādājusi Spānijā pēc iegūtās izglītības, tad ieguvusi darbu Albānijā un turpina mācības, cenšoties iepazīt pēc iespējas vairāk pasauli un sasniegt izvirzītos mērķus. Spānijas brīvprātīgais ir atgriezies pie mācībām un pašlaik atrodas praksē, kas notiek starptautiskā vidē, jo ir ļoti uzlabojis angļu valodu. Ikdienā arī turpina veikt brīvprātīgo darbu vietējā senioru dienas centrā, turpinot iesāktās aktivitātes. Bulgārijas brīvprātīgais arī ieguva daudz, mācījās dzīvot patstāvīgi, diemžēl emocionāli tas bija daudz par sarežģītu. Arī tā bija pieredze, ko ir vērts izmantot, turpinot attīstīt personības prasmes, veidojot nākotnes karjeru.

Kādi ir vērtīgākie ieguvumi, īstenojot šo projektu?

Organizācija ir ieguvusi iespēju piedāvāt senioriem dažādas nodarbības, ko pasniedza brīvprātīgie. Tika izmēģinātas dažādas radošās nodarbības, spēles, koncerti, diskusijas un sporta dienas. Vietējie iedzīvotāji vairāk izprata vajadzību pēc angļu valodas un iepazina svešas kultūras. Pilsētu apmeklēja citu organizāciju brīvprātīgie un tas deva pilsētai atpazīstamību jauniešu vidū un vietējai sabiedrībai veicināja interesi par Eiropas Brīvprātīgo darbu Latvijā un pasaulē. Brīvprātīgie sadraudzējās ar jauniešiem un kopīgi pavadīja brīvo laiku, apmeklējot sporta zāli un pavadot kopā brīvo laiku.

Projekta norises vieta: Rūjiena.
Iesaistītās valstis: Albānija, Bulgārija, Spānija.
Ilgtermiņa EBD: aktivitātes ilgums 6 mēneši.
Brīvprātīgo skaits: 3.

Daina Roze, Biedrība "Rūjienas senioru māja" valdes priekšsēdētāja.