Boltik Baik 2012

Ir pagājušas jau divas nedēļas, kopš šķīros no Tartu un savas ģimenes un dzīvoju kopā ar vairāk kā pusduci kaimiņu. Neviens vēl nav nomušīts. Dzīvojot kopā ar tik daudziem cilvēkiem, ir viegli atrast kādu, kurš atbilst jebkuriem personības kritērijiem.  
No nūģa līdz hipsterim, no veģetārieša līdz šefpavāram. Mēs esam atlasīti no četrām dažādām Eiropas valstīm, lai strādātu kopā varenā, divus mēnešus ilgā projektā, kura mērķis ir mēģināt pievērst sabiedrības uzmanību, iegūt atbalstu Latvijas velokultūras attīstībai un atdzīvināt „mirušus” velosipēdus.

Ar dažu vietējo latviešu palīdzību salauztie velosipēdi tiks salaboti. Ja tas nebūs iespējams, vairāki velosipēdi ar māksliniecisku pieskārienu tiks pārveidoti uzmanību pievērsošā mākslā, vietējā mēlē – ērmriteņos. Sākumā mēs centāmies atrast savu vietu pilsētā un saprast, kā mēs te iederamies un kā iejusties starp duci svešinieku nepazīstamā vidē. Visi astoņi brīvprātīgie ir izmitināti gadsimtu vecā, ar malku apkurināmā mājā, kur pierasta lieta ir pamosties vēsā istabā pat pavasarī. Daļēji tas ir saistīts ar laikapstākļiem un mūžīgo vēju, Lieldienās te pat sniga!

Lai arī pagaidām mums ir pietiekami daudz gan finansiāla, gan hronoloģiska, gan kulināra rakstura ķibeļu, mēs jau esam noskaidrojuši savu mērķi; līdz ar to ir palicis tikai viens jautājums – kā to sasniegt. Bez kartes mūsu mēģinājumi līdz tam nonākt ir bijuši diezgan lēni, tomēr, jo ērtāk mēs te jūtamies (un beidzot arī instrumenti un izejmateriāli ir piegādāti), jo dzīvāks kļūst arī projekts. Mums ir dotas septiņas nedēļas, kas dažiem liekas par īsu, kamēr citiem šķiet, ka mums ir pietiekami daudz laika izdarībām arī ārpus projekta. Iespējams, abām pusēm ir taisnība.

***
Ir pagājis mēnesis, kopš dzīvojam slēgtās telpās. Esam diezgan veiksmīgi iekārtojušies. Lielākā daļa sadzīves problēmu ir atrisinātas vai arī kļuvušas par nenozīmīgām atšķirībām salīdzinājumā ar mūsu pierastajām dzīvēm.
Gandrīz visi iepriekšējā projekta velosipēdi ir saņēmuši mīlestības un uzmanības devu, kāda nepieciešama jebkuram velosipēdam, kas veselu gadu nostāvējis garāžā. Līdz ar to katram projekta dalībniekam ir sava veida ikdienas transporta līdzeklis, kuru var pārvērst arī par parādes cienīgu objektu.

***
Angārs ir atvērts un sakopts, cik nu iespējams sakopt vecu noliktavu. Sākušies publikas piesaistīšanas pasākumi.
Darbnīcu nedēļa bija diezgan veiksmīga. Tajā piedalījās vairāk kā ducis latviešu dalībnieku, kuriem bija iespēja uztaisīt pašiem savus velosipēdus. Šogad izdevās pabeigt tikai trīs vai četrus, kas ir gandrīz divreiz mazāk kā 2011. gada projektā. Tomēr pasākums iztika bez katastrofām, un lielākā daļa cilvēku patiešām labi pavadīja laiku.
Pēc darbnīcām katru nedēļas nogali notika izstādes. Saturs nemainīgs, bet izpildījums – atšķirīgs. Uzreiz pēc darbnīcu nedēļas notika ērmriteņu parāde, kurā visi funkcionējošie velosipēdi devās Liepājas ielās, lai piesaistītu cilvēku uzmanību. Vakarā angārā notika koncerts, kura laikā visus ērmriteņus varēja apskatīt vēlreiz.
 
Nākamajā sestdienā norisinājās tematiski saistīts pasākums – „Tvīda parāde”, kurā piedalījās ļaudis, ģērbušies klasiskā britu ietērpā. Parāde noslēdzās pie angāra, kur gar kanālu tika uzstādītas daudzas teltis – bāri, un katrs, kam bija pietiekami daudz drosmes, varēja izmēģināt visus ērmriteņus. Tajā pat laikā angārā bija iespējams apskatīt arī antīkus kuģošanas piederumus un patiešām senlaicīgu Penny-Farthing velosipēdu.

Pēdējā maija nedēļas nogalē Promenādē tika organizēts tirgus, kurā simtiem cilvēku varēja aplūkot vietējo ražotāju produkciju. Lielāko pēcpusdienas daļu mēs ar ērmriteņiem devāmies pūlī, popularizējot izstādi angārā un iespēju izīrēt ērmriteņus.

Šie divi mēneši Liepājā man bija unikāla pieredze. Lai arī viss nenotika tā, kā es cerēju, negaidītā pieredze pārspēja jebkuru citu iespēju, kā es varētu pavadīt pēdējos pavasara mēnešus. Pēc tik ilgas prombūtnes es ar prieku atgriežos mājās, tomēr tajā pat laikā pavisam noteikti vēlēšos iziet no tām biežāk kā pirms projekta.

Raksts: Samuel (Igaunija)
Tulkojums latviešu valodā: Linda (biedrība „Radi Vidi Pats”)

Projekta blogs angļu valodā: http://boltikbaik.blogspot.com/
Par Radi Vidi Pats: www.radividipats.lv
--
Nedaudz par projektu: Projekts Boltik Baik tika organizēts otro reizi. Pateicoties 2011. gadā panāktajai redzamībai un sabiedrības atsaucībai, bija motivācija projektu turpināt un organizēt atkārtoti, tikai šoreiz iesaistot arī 8 Eiropas brīvprātīgos no Serbijas, Grieķijas, Igaunijas un Itālijas, kas darbojās projektā divus mēnešus.

Projekta galvenā aktivitāte norisinājās Liepājas Promenādē (ostā) 2012. gada 7.-13. maijā, kuras laikā, piesaistot vienu no pieredzējušākajiem ērmriteņu meistariem Eiropā – Gati, tika organizēta 5 dienu velosipēdu radošā darbnīca. Darbnīcas noslēgumā tapušie rezultāti tika izrādīti Liepājas publikai, organizējot ērmriteņu parādi.

Ja Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras mājaslapā norādīta saite uz citu iestāžu vai privātpersonu mājaslapām, kontiem vai vietnēm, par attiecīgajos informācijas resursos ievietoto informāciju Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra neatbild.