Biju brīvprātīgā Marmandes bērnu mājā

Nu jau aizritējis gandrīz gads, kopš Madara Eglīte pieņēma Eiropas Brīvprātīgā darba izaicinājumu un uz 10 mēnešiem pārcēlās uz dzīvi Francijā, lai piedalītos projektā “Volunteers: Here and There”.

Sveiciens visiem! Bonjour a tous!
10 mēnešus biju Eiropas Brīvprātīgajā darbā Francijas dienvidrietumos Marmandē. Gandrīz gads vidē un kultūrā, kas iekļuvusi manā asinsritē caur ādu ar karsto dienvidu sauli.
10 mēneši, kas paskrējuši nemanot, neticami ātri gluži kā rozā vīnā iemesti divi ledus gabaliņi, kas karstā dienā veldzē, bet izkūst ļoti zibenīgi. Toties pieredze iegūta raibu raibā. Neteikšu, ka to var nosaukt par darba pieredzi, cik vienkārši par dzīves, valodas un kultūras pieredzi, ko tu gūsti katru dienu.
Protams, aizvien atceros 6. oktobri, kad ar franču valodas mācību grāmatu sēdēju lidostā Londonā, kur mums abām ar Egiju (otru latviešu brīvprātīgo meiteni) bija diezgan ilgi jāgaida lidmašīna. Un tad jau Bordo un vēl neilgs brauciens vilcienā līdz Marmandei. Nogurums, karstums, smagie koferi, tā teikt, 10 mēneši 20 kilogramos…
Nekad neaizmirsīšu to šoku, kad ar Tevi sāk runāt franču valodā, bet tūlīt pār tevi nāk atklāsme: “Bet es taču neko nesaprotu!” Bet es taču esmu mācījusies valodu…bet laikam tomēr, nē….

Brīvprātīgais darbs bērnu mājā
Taču nedēļu pēc nedēļas kontaktēties ar apkārtējiem kļuva vieglāk un vieglāk, un tagad salīdzinot, protams, progress ir tiešām manāms, taču, jāsaka kā ir, 10 mēneši franču valodas apguvei ir krietni par maz. Tāpat mazs ieteikums: ja vēlies EBD veikt Francijā, franču valodas zināšanas tiešām ir vēlamas, jo angļu valoda noteikti nebūs nekāds lielais palīgs.
Es strādāju vienā no Marmandes bērnu mājām kopā ar vairākiem izglītotājiem un 5 – 10 bērniem un jauniešiem. Pārsvarā mana darba diena sākās piecos pēcpusdienā, kad bērni ieradās bērnu mājā pēc skolas. Man vajadzēja palīdzēt ar mājas darbiem, spēlēties kopā, palīdzēt ar iepirkumiem, pavadīt uz un no skolas  - visi iespējamie mazie darbiņi. Tāpat daudzi kopā būšanas mirkļi pie vakariņu vai pusdienu galda, pikniks parkā vai spēļu laukumā. Bērni bija ieinteresēti latviešu kultūrā – izzināja vārdiņus latviešu valodā, uzdeva dažādus jautājumus par Latviju... Izgatavoju pat informatīvu afišu par savu zemi un valsti. Tāpat man ļoti liels paldies jāsaka organizācijai “Foyer du Chateau”, kas nolēma, ka strādāšu bērnu grupā, kurā varbūt nebija tik viegli strādāt, jo, manas ierašanās sākumā tajā uzturējās tiešām problemātiski bērni, bet kolēģi, ar kuriem vajadzēja sastrādāties, tiešām kļuva par labiem draugiem, ar kuriem varēja rēķināties un kuri tik daudz man palīdzēja iejusties jaunajā vidē un saprast tik daudz par nozari un jomu, kurā biju sākusi darboties.
Tāpat man tika dota iespēja bērniem mācīt fotogrāfiju un angļu valodu.

Skaistākās atmiņas no Pirenejiem
Lieliski iepazīšanās brīži ar kolēģiem un bērniem no citām bērnu grupām bija skolas brīvlaiki, kad tika organizētas dažādas nometnes, kas ilga 4 – 7 dienas. Vienmēr atcerēšos slēpošanu un sniega baudīšanu Pirenejos vai laisku atpūtu laukos skaistā viesu namā.
Trešdienas mūsu bērnu grupā bija dažādu aktivitāšu dienas, kad daudziem bērniem bija dažādi pulciņi – pārsvarā sporta nodarbības. Ar tiem bērniem, kas palika grupā, spēlējām kopā dažādas spēles, zīmējām vai gleznojām, kā arī bērniem bija iespēja gatavot vakariņas vai kādu desertu.
Jāsaka, ka Francijā tika pavadīti fantastiski mēneši, kas deva tik daudz pozitīvu emociju, tik daudz lielisku brīžu gan darbā ar bērniem no sociāli nelabvēlīgām ģimenēm, gan komandā ar foršiem kolēģiem un organizāciju. Tāpat diendienā iepazinos ar interesantiem cilvēkiem, kas drīz vien kļuva mīļi un kurus allaž bija prieks satikt.
Noteikti bija arī grūtāki brīži, kad tu domā par mājām un ģimeni, īpaši svētku laikā, bet EBD ir ļoti laba dzīves pieredze, ko ir vērts piedzīvot un, ja vien ir iespēja – tā ir jāizmanto!
Tiešām liels, liels paldies visiem, kuri man deva iespēju piedalīties šajā skaistajā piedzīvojumā, redzēt un izjust tik daudz brīnišķīgu brīžu!
 

Autors: Madara Eglīte, „Baltijas Reģionālā fonda” brīvprātīgā