Beļģijas dzīlēs

Kā jau vienmēr, visas lietas sākas no mazām, un arī mans EBD nav izņēmums. Pirms EBD biju mācījusies franču valodu tikai apmēram gadu, un pienāca brīdis, kad nolēmu atrast iespēju praktizēt franču valodu dzīvē. Sāku meklēt EBD datu bāzē kādu darbiņu atbilstoši manai gaumei.

Nevalstiskajās organizācijās izvēle ir plaša jo plaša – ne tikai nodarbības (darbs) bērniem un invalīdiem, bet arī tulkošana un reģionālā plānošana ES institūcijās Briselē. Arī sporta aktivitāšu organizēšana bērniem un jauniešiem, administratīvais darbs, video filmu veidošana utt.

Aplūkojot piedāvājumus, manu uzmanību acumirklī piesaistīja kādas nevalstiskas organizācijas apraksts, kurā tika minēts, ka šīs organizācijas kolektīvā strādā darbinieki no astoņām valstīm. Par laimi, organizācija atradās franciski runājošajā Beļģijas daļā. Kā papildu prasība bija franču valodas zināšanas, kas manā „bagāžā” jau bija. Nākamais solis bija CV un motivācijas vēstules nosūtīšana. Tad nāca ilga jo ilga atbildes gaidīšana no programmas ”Jaunatne darbībā”, kas koordinē apakšprogrammu „Eiropas Brīvprātīgais darbs”. Nu pozitīva atbilde bija saņemta, jākravā soma un visiem jāsaka «atā!».

Projekta realizācija
Mans EBD notika Beļģijā, Ļježā (Liège – franču valodā), tā ir pilsēta, kas atrodas apmēram 100 kilometru no Briseles. Aizbraucām uz sagatavošanās vizīti, iepazināmies ar topošajiem kolēģiem, aplūkojām nākotnes darba vietu un pašu pilsētu. Šķita, ka esmu nokļuvusi draudzīgā vidē, un šis iespaids nemainījās visa EBD laikā!

EBD laikā, kas ilga četrarpus mēnešu, strādāju kādā organizācijā, kas darbojas cilvēktiesību jomā, sniedz informatīvo atbalstu Ļježā dzīvojošajiem migrantiem. Manos pienākumos ietilpa darbs ar cilvēkiem un administratīvais darbs (rakstīju vēstules un atskaites, palīdzēju sagatavot dokumentus), kas bija liels ieguldījums manas franču valodas apguvē. Blakus visam iepriekš minētajam vēl darbojos kāda projekta realizācijā, kas bija vērsts uz acu veselības aprūpes pieejamību Āfrikā. Mēs palīdzējām Āfrikai! Projekts bija saistīts ar lietotu vai neizmantotu briļļu savākšanu un nogādāšanu uz Kinšasu (Kongo Demokrātiskā Republika). Papildu darbam divas reizes nedēļā notika franču valodas nodarbības – man tās bija individuālas.

Garīgais ieguvums
Vietējiem iedzīvotājiem ir tādas pašas problēmas kā Latvijā, tikai problēmu smagums viņiem nezog dzīvesprieku un cieņu pret apkārtējiem. Lai gan stereotipi par atšķirīgas ādas krāsas cilvēkiem mani nav saistījuši nekad, praksē vēlreiz pārliecinājos un varu droši apgalvot, ka citas rases cilvēki ir tādi paši kā Latvijā – atsaucīgi, pozitīvi, dažreiz dusmīgi, dažreiz bēdājas. Piemēram, afrikāņiem piemīt nesatricināma pašcieņa, kā, šķiet, latviešiem bieži vien trūkst, dzīvesprieks, draudzīgums un apkārtējo cienīšana. Mums ir no kā mācīties! Arī arābi, ar kuriem man bija saskarsme darbā, manī neizraisīja nedz bailes, nedz neuzticamību.

Nesaprotu – kāpēc eiropieši tik ļoti viņus nīst?... Nepārprotiet!

Brīvais laiks
Brīvdienās varēju paceļot pa blakus pilsētām. Tā kā pēc platības Beļģija ir neliela, izmantoju gadījumu un devos uz tuvajām valstīm, t.i., Nīderlandi, Luksemburgu un Vāciju. Tās bija neaizmirstamas dienas!

Briselē apmeklēju arī Eiropas Komisijas ēku, kas ir atvērta katru darbadienu, turklāt ieeja – bez maksas! Lai tiktu iekšā, jāņem līdzi identifikācijas dokuments, t.i., pase vai identifikācijas karte. Administratori mūs reģistrēja un izdeva audiogidus, kurus var saņemt jebkurā no 23 Eiropas Savienības oficiālajām valodām. Tomēr mums bija arī gids – cilvēks, kas mūs izvadāja pa ēku, bet austiņās katrs varēja dzirdēt informāciju savā izvēlētajā valodā.

Eiropas Komisijas hallē Eiropas Savienības dalību valstu karogu rindā atradu Latvijas karogu un nofotografējos. Tas, protams, nebija aizliegts! Pēc tam mūs aizveda uz ES sēžu zāli, kur parasti ES deputāti spriež par ES likteni. Bet žēl, neviena no viņiem tur nebija!

Secinājumi

Kopumā esmu gandarīta ar savu dalību EBD un visiem iesaku izmanto šo iespēju, ņemot vērā, ka to var izdarīt tikai līdz 30 gadu vecumam. Sev es atklāju daudz jauna –  jaunus draugus un kontaktus, jaunas domas par dzīvi. Valodas apguvei tas bija liels ieguldījums, turklāt varēju arī apceļot dažādas valstis. Iesakiet EBD visiem saviem paziņām!

Nelli