Ar sauli plaukstā

Projekta „Ar sauli plaukstā” mērķis ir mainīt apkārtējo attieksmi pret cilvēkiem ar īpašajām vajadzībām - neatstumt un neignorēt viņus, jo mēs katrs esam ar saviem plusiem un mīnusiem. Projektu īsteno neformāla jauniešu grupa, kas pulcējas Cēsu pieaugušo izglītības centrā.

Mūsu atbalsta persona ir mūžam optimistiskā Baiba, kuru vienkārši saucam par Baibiņu. Viņa ir atbalsta persona jauniešu iniciatīvām, apmācītāja jauniešu apmaiņu projektiem un brīvprātīgajā darbā ieinteresētajiem jauniešiem. Baiba mums ir ļoti svarīga persona, jo viņa mūs „stumda” un palīdz mūsu vēlmju realizēšanā un strādāt gribēšanā.

Atgriežoties pie projekta, varam teikt, ka lepojamies ar padarīto un ar to, kas vēl būs. 2008. gada septembrī notika apmācību seminārs, kurā izvērtējām, kas mums jāuzlabo un jāmaina pašos. Pēc semināra katru otro nedēļu cītīgi dodamies uz Raiskuma sanatorijas internātpamatskolu (RSIP), kur tiekamies ar 15 līdz 20 gadīgiem jauniešiem.

Esam sadraudzējušies un gaidām semināru, kas norisināsies aprīlī. Tajā mums ir paredzētas dažādas radošās darbnīcas, aktivitātes un diskusijas. Mūsu jauniešiem un arī RSIP skolēniem tas viss ir un būs kaut kas jauns, jo ikdienā jau daudzi šajā pasaulē ar to nesaskaramies. Mums vienam no otra ir daudz, ko mācīties. Pēc semināra ir iecerēta maza koncertturneja pa Cēsu rajonu, lai popularizētu savu projektu, jo izrādās, ka Latvija ir viena no pēdējām valstīm, kurā notiek tāda stereotipu laušana.

Tā kā mēs esam tikai cilvēki, tad arī mums ir gadījušās dažas ķibelītes, piemēram, mums nācās pārcelt semināru uz vēlāku laiku, jo apkārt plosījās dažādi vīrusi, kas vājināja cilvēku imūnsistēmas, bet ar to mēs sadzīvojam un ir OK. Mums vēl viss priekšā. Ja ir kādas domstarpības, tad tās ar laiku izkliedējam, viss taču notiek draudzības vārdā.

Ko par to visu saka paši Raiskuma sanatorijas internātpamatskolas skolēni?
Adrija:  „Tā ir jautra padarīšana. Jauki var pavadīt laiku ar jauniešiem. Šeit var lauzt stereotipus un parādīt vecajām tantēm, ka nav tā, ka jaunieši tik visu posta un nedomā. Man personīgi šis projekts patīk."

Laura:   „Man šis projekts liekas ļoti interesants. Jaunieši pie mums brauc ar daudz jaunām idejām u.c. padarīšanām.”

Tomass: „Ko es domāju par šo projektu? Protams, to labāko! Esmu ieguvis jaunus draugus! Projektā varu izteikt savas domas un izpausties. Vienkārši, jūtos kā savējais, neskatoties uz to, ka man ir fiziski traucējumi. Projektā mēs esam komanda. Ir tāds teiciens: „Viens par visiem, un visi par vienu!” Viss ir forši, kas notiek šajā projektā. Esmu optimists, jo tā ir vieglāk dzīvot. Ir jāizmanto visas iespējas, kuras mums dzīve dod, un viena no tām ir MŪSU projekts, kurā var pilnveidoties, mācīties un sadarboties visiem kopā.

Laikam jau nobeigumā mēs varam teikt: „Hei, jaunieši! Pamostieties un ieraugiet, kas esat!

Madara,
Cēsu Pilsētas vakara vidusskolas 11.b.kl. skolniece