Appetiser (I-scream-for-more)

Kas ir Appetisers? Nu – restorānos par to mēdz saukt mazu, smuki izgreznotu, karotes lieluma uzkoda vai gardumiņu (vai sāļumiņu), ko var dabūt pirms maltītes, lai iedarbinātu visu gremošanas aparātu un gribētu ēst vēl, vēl un vēl. Tas arī ir Appetisers ES neformālās izglītības programmas „Jaunatnes darbībā” izpildījumā!

Ko tur var pagaršot un sagribēt vēl? Vispirms jau starptautisku semināru. Ja esi jau izbraukājies pa pašmāju team-buildingiem, out-dooringiem un citiem pasākumiem, vai arī šajā jomā esi pilnīgi nepieredzējis, bet tik ļoti gribas uz semināru internacionālā gaisotnē – tas ir priekš Tevis! Sākot jau ar to, ka pat tad, ja tas ir Tavs pirmais brauciens uz ārzemēm, ne mirkli nejutīsies viens – Tevi sagaidīs, pavadīs un saorganizēs, lai nebūtu jāuztraucas par praktiskām lietām, bet varētu koncentrēties uz to kas ir ēdienkartē (tas ir programā). Un programmā (kā jau appetiseri) ir no visa pa druskai – nedaudz no neformālās izglītības, nedaudz no starpkultūru sakariem, nedaudz par jaunatni darbībā, un galvenais – tas viss patiešām ir neformāli. Nav jānīkst bezgalīgās un garlaicīgās lekcijās, bet maksimāli tiek īstenots learning by doing princips (mācīties darot).

Lai arī mēs abas jau gana ilgu laiku burzāmies neformālajā izglītībā, ir svētīgi laiku pa laikam to atkal izbaudīt uz savas ādas – kā tas ir, kad pēc internacionālā vakara naksnīgās dziedāšanas, dejošanas un nacionālo ēdienu baudīšanas, rīts ir jāsāk ar aktīvu darbošanos /domāšanu/ zīmēšanu / filmēšanu / plānošanu.

Jo programma ir piesātināta, te mazliet no tā, kas tieši ir neformālā izglītība, kas starpkultūru mācīšanās, te neliels ieskats, kādas iespējas sniedz programma „Jaunatne darbībā” un labās prakses nodošana, jo ierodas divi slovāku jaunieši, kuri ir izbaudījuši „Jaunatne darbībā” iespējas un dalās savā pieredzē. Un tā no visa pa mazumiņam, pa mazumiņam.. reizēm gribētos kaut ko vairāk, mazliet dziļāk, bet tas jau ir tikai Appetiser ieskats – apetītes rosināšanai – ja Tevi kaut kas no tā visa interesēja – meklē iespējas, kā var uzzināt kaut ko vairāk.

Vēl var iemācīties sadzīvot – kulturālās atšķirības laiku pa laikam var likt sevi manīt, līdz ar to – labāk ir pēc iespējas vairāk uzzināt par citiem – un tā jau arī ir neformālā izglītība – mācīties kopā dzīvojot, strādājot, radot...

Un, protams, pats galvenais, iespēja runāt par savu organizāciju, uzzināt kādas tik organizācijas nav citur pasaulē, dalīties ar savām idejām, uzklausīt citas un meklēt un sameklēt domubiedrus – sadarbības partnerus ideju īstenošanā.

Appetisers droši vien nebūs seminārs, pēc kura atgriezīsies ar sajūtu ,,Nu gan viss ir salikts pa plauktiņiem!’’ Drīzāk tas uzjundīs pārdomas, vēlmi parakāties vēl, pārvērtēt savu darbu un pieredzi – un tas jau arī ir mērķis -  I-scream-for-more!

Mārīte un Lāsma