5 min intervija?

Labdien! Mani sauc Krista un esmu Jauniešu Iniciatīvas Atbalsta Centra „Sava kabata” žurnāliste. Tematu, par ko rakstīt, nekad netrūkst. Līvānu jaunieši ir aktīvi un gada laikā ir piedalījušies vairākās programmas Jaunatne apmaiņās, semināros, izbraukājuši Eiropu turpu šurpu. Piedāvāju Jums interviju ar kādu „īpašo”, kas noteikti ietekmēja Līvānu jauniešu dzīvi pēdējā gada laikā...

Vārds: „5 min before an ADULT”
Uzvārds: ES programmas „JAUNATNE”
Personas kods: sadarbības tīkla projekts
Pase: JIAC „Sava kabata”
Adrese: Latvija (Līvāni) un Slovēnija (Krško)

Kā Tu esi radies? Jauniešu Iniciatīvas Atbalsta Centrs „Sava kabata” sadarbībā ar Slovēnijas jauniešu organizāciju DZMP Krško un Latvijas partnerorganizācijām Gulbenes jauniešu klubu „Dēms” un Dienvidlatgales NVO atbalsta centru realizēja projektu „5min before an ADULT”.

Ko darīji ikdienā? Projekta laikā Latvijas jaunieši sadarbojoties kopā ar slovēņu vienaudžiem mācījās filmēt un montēt, strādāt komandā, veica apjomīgu aptauju. Kas Tev ir „sanācis”? Rezultātā ir tapusi videofilma par jauniešiem „5min before an ADULT” (no angļu val. „Bez 5 minūtēm pieaudzis”). Filmas mērķis ir atspoguļot 16 – 17 gadus vecu jauniešu domas par viņiem aktuālām problēmām – ģimene, darbs, attiecības, vieta pasaulē u.c.

Kā Tu par to pastāstīji citiem? Līvānos un arī Krško notika projekta prezentācijas pasākumi, kuros tika demonstrētas abu valstu videofilmas. Spēlēja vietējās jauniešu mūzika grupas. Videofilmas tika veidotas kā mācību/izdales materiāls jauniešu centriem, skolām, lai veidotu diskusijas par tik aktuālajām jauniešu problēmām.

Kam gribētu pateikt paldies? Hm...protams aktīvajiem darboņiem – Edijam (KIKO), Laurai, Leilai, Rasai, Eināram, Kristai, Initai... bija jau vēl vispār. Vēl paldies koordinatorei. Arī partneriem jāsaka – cepuri nost! Ak, jā, pieminēšanas vērti arī Ievele un Susīši, bez tiem nekādi. Tādi ideju ģeneratori.

Kas tagad ar Tevi notiks? Ceru, ka turpināšu dzīvot un radīt pēcnācējus!:) Jau tagad plānojam ar draugiem no citām valstīm veidot apmaiņu projektus.

Jauniešu domas, atziņas...

Laura - Šis projekts likās ļoti interesants, jo bija iespēja pašiem rakstīt un filmēt pēc pašu izdomātā scenārija. Liels prieks arī ir par paveikto darbu, jo filma liekas izdevusies. Šis projekts bija lieliska iespēja paraudzīties ,kas īsti notiek kadra otrajā pusē.

Edijs - Šis projekts bija mans pirmais projekts, kurā esmu piedalījies, tāpēc man tur bija daudz jauna un interesanta. Esmu ieguvis daudz jaunu draugu un paziņu. Man bija iespēja filmēties filmā. Es gribētu vēl tādu projektu.

Leila - Projektā iesaistījos tāpēc ,ka man šī tēma likās un viņa arī bija interesanta un saistoša. Visspilgtākais no atmiņām, kas notika projekta laikā bija aptaujāto cilvēku atbildes. No šīm atbildēm mēs smēlām dažādas interesantas idejas par to, kā lai uzfilmē īsfilmu. Pat ja arī atbildēts tika ar humoristisku noskaņu, mums radās interesantas domas, par to, kā jaunieši uztver atbildīgas lietas dzīvē. Ieguvu daudz jaunas zināšanas un lielāku interesi iedziļināties šai tēmā, kā pareizi veidot video filmu, montāža. Tas dod daudz lieliskas iespējas kā var izpaust savas domas.
Cita projekta ietvaros mums bija iespēja satikt jauniešus no Slovēnijas, kas bija projektā. Varējām pārrunāt paveikto.
Es uzskatu, ka projekts tikai veiksmīgi realizēts un ka latviešu jaunieši izveidoja vienkārši labu, ļoti labu filmu par šo tēmu! Esmu ļoti priecīga.

Ieva -  Slovēnija un Latvija. Mēs tik līdzīgi. Aptauja to pierādīja – jaunieši vecumā no 16 – 17 gadiem saskaras ar līdzīgām problēmām. Un tik atšķirīgi. Videofilmas, ko izveidojām ir pilnīgi „nelīdzīgas”. Projekts deva iespēju strādāt kopā un būt atbildīgiem.

Daži „interesantumiņi” no aptaujas rezultātiem:

Atbildīgs cilvēks ir tāds, kurš...

    Atbild par saviem izlēcieniem
    Visu dara, kā viņam liek
    Vienmēr pabeidz apsolīto darbu. Solīts, darīts!!!
    Saprot noteiktu situāciju, viņš nebēg prom, kad jārisina svarīgie jautājumi un  problēmas

Kamēr jauns, viss ir…

    Lētāk, labāk. Kad sāk novecot, nevienam vairs nepatīk tāds nobružāts
    Rožains dārzs, bet tevi neņem vērā pieaugušie
    Jāizmēģina, jo labāk nožēlot to, ko izdarīji, nevis to, ko neizdarīji
    Šķietami grūtāk, bet tā vairs nešķiet, kad tu kļūsti pieaudzis

Laimīgā ģimenē ikviens

    Ir otra puse
    Aizmieg vakaros laimīgs
    Ir paēdis
    Jūtas piederīgs

Ja vīrietis raud

    Tas tikai apstiprina, ka viņš ir tāds pats kā sieviete
    Tad viņš ir īsts vīrietis, nevis vīriešu atdarinājums
    Tad tas nav redzams
    Tad ilgi raud
    Tas ir normāli, viņam nesāp ķermenis, bet dvēsele un sirds
    Tad viņam ir krīzes situācija, viņam vajag izkratīt sirdi

Sievietes pienākums ir

    Būt sievietei
    Ne mazāk svarīgs kā vīrieša
    Nezinu, neesmu sieviete!!!
    Darīt laimīgus tos cilvēkus, kurus viņa mīl

Ja cilvēki strīdas

    Tas nozīmē, ka viņi ir cilvēki – katrs ar savu viedokli. Tikai bluķi nestrīdas!
    Tad viņi dzīvo
    Viņiem brīdi jāpaklusē

Latvija ES ir
 
    Mazs cinītis ar lielu drosmi
    Daļa no pasaules. Un, manuprāt, dzīve tikai sāksies!
    Mazulis daudzbērnu ģimenē
    Tā pati Latvija

ES jauniešiem dod iespēju

    Paskatīties, kā izskatās eiro
    Atmest smēķēšanu
    Iegūt naudu savām idejām, projektiem

Krista – JIAC „Sava kabata” brīvprātīgā aktīviste