“MANA ISTABA – TAVA ISTABA”

Ir pagājis mēnesis kopš noslēdzās jauniešu iniciatīvas projekta “MANA ISTABA – TAVA ISTABA” galvenās aktivitātes,  un, šķiet, tikai tagad mēs, projektā iesaistītie jaunieši, sākam saprast, ko piedzīvotais ir mums atstājis un kā mainījis mūsu domāšanu. Projekts „MANA ISTABA – TAVA ISTABA” ir jauniešu iniciatīvas projekts, kuru īsteno jauniešu neformālā grupa „ 202.istabiņa”, kas apvieno jauniešus no visas Latvijas, kuri sastapās programmas „Jaunatne darbībā” rīkotajās apmācībās pagājušā gada rudenī.

Projekta laikā jaunieši devās uz bāreņu namu „Līkumi”, ģimenes krīzes centru „Dzeguzīte”, Madonas novada bērnu un jauniešu ārpusģimenes aprūpes un atbalsta centru „Ozoli”, bērnu namu „Laubere”, kā arī Iecavas SOS jauniešu māju, lai iedrošinātu un informētu bērnus un jauniešus par iespējām attīstīt sevi un savas prasmes, kā arī veicinātu sadarbību starp dažādos apstākļos dzīvojošiem jauniešiem. Jūlija sākumā tika organizēts labdarības pasākums „Pagalma svētki” visiem projektā iesaistītajiem dalībniekiem, kā arī pārējiem interesentiem. Visas denas garumā notika meistarklases un vakarā koncerts, kurā piedalījās Kaža, Jenny May, Vita Baļčunaite un Oskars Deigelis, tā bija iespēja arī bērniem un jauniešiem parādīt savus talantus. Svētku laikā tika saziedotas dažādas mantas, kā arī 120 LS Centra Valdardze atbalstam. Edijs, viens no jauniešiem, kuri piedalījās tūrē, saka tā: „To pat nevar aprakstīt. Tas bija tik patīkami redzēt smaidu citu sejās par tik ikdienišķām lietām, kuras citi cilvēki ikdienā pat nepamana, tas tiešām bija jauki!”

Visgrūtākais, šķiet, bija lauzt stereotipus par bērnu namu vidi, kā arī parādīt tur mītošajiem bērniem, ka esam atbraukuši ciemos, lai draudzētos, būtu kopā un radītu prieku. „Man bija tipiskā bērnu nama paraugs galvā- liela māja ar daudz bērniem, kuri neklausa un dzer, smēķē, ignorē pedagogus un ciemiņus, ļoti maz zina par apkārt notiekošo- tās izrādījās muļķības, bieži vien šie bērni un jaunieši ir talantīgāki un aktīvāki par maniem vienaudžiem no normālām ģimenēm,” tā par piedzīvoto teic Elza. Annija atzīst, ka pirms projekta nebijusi pārliecināta, vai spēs komunicēt ar bērniem, kurus tūres laikā satiks, taču jau pirmajā bērnu namā esot sapratusi, ka bērni ir draudzīgi.

Katrā vietā, kur ciemojāmies, tika organizētas dažādas aktivitātes, kuru laikā bērni un jaunieši varēja, iespējams, pirmo reizi mūžā uzkāpt uz skeitborda dēļa, paņemt rokās foto vai video kameru, kopā ar mums uzspēlēt volejbolu vai basketbolu, kā arī no sirds izrunāties par visu. Bērni it visur ir sirsnīgi, un saņemt mazā ķipara zīmētu sirdi vai smaidu ir, iespējams, labākā pateicība, kas ikvienam tūres dalībniekam radīja gandarījumu un aizkustinājumu.

Projekta laikā gadījās arī vairākas ķibeles un iegūta jauna, interesanta pieredze, kuru jaunieši joprojām atceras ar smaidu –tika salauzts skeitborda dēlis, salūza busiņš, kurš tika nomainīts pret citu, kā arī pāris dienas vēlāk pārsprāga riepa, jo busiņā tika vesta CIDO sponsorētā produkcija vairāk nekā tonnas apmērā, projekta laikā vismaz 2 projektā iesaistītie jaunieši pirmo reizi mūžā stopēja, bet kāds cits pēc tūres ir sācis regulāri ēst brokastis.

Projekts „MANA ISTABA – TAVA ISTABA” vismaz 12 jauniešiem ir bijis atspēriena punkts, kam jaunam, iespēja ieraudzīt sevī ko nebijušu, mainīt domāšanu, nojaukt psiholoģiskās barjeras komunikācijā ar sociālajam riskam pakļautiem vienaudžiem, kā arī iemesls pārdomāt katram savu vērtību sistēmu, saprast, cik maz mēs reizēm novērtējam to, kas mums pieder, kas mums apkārt, un to, ko mēs spējam dot sabiedrībai.

Projekta organizatori ir gandarīti, ka tika realizēti sākumā nospraustie mērķi, priecājas, ka  ikreiz, kad radās kādas neskaidrības, mums blakus bija izpalīdzīgi cilvēki, un lepojas ar mūziķiem un māksliniekiem, kuri brīvprātīgi iesaistījās projektā.