Tunisija

Skatoties Rietumu virzienā: Tunisija

Lai gan Tunisija ir mazākā valsts Ziemeļāfrikā, tajā atradīsiet daudz ko tādu, ko Ziemeļeiropa vēl joprojām uzskata par eksotisku un piedzīvošanas vērtu. Jo, lai cik rietumnieciska, tā tomēr ir un paliek Āfrika – vieta ar brīžiem mežonīgu svelmi, tuksnešainiem klajumiem, un milzīgu mēnesi naktīs. Taču papildus tam, Tunisijā ir arī pasakainas pludmales, liberāla attieksme pret tūristiem un vietas, kurām vēstures grāmatās atvēlēta vairāk kā lapaspuse. Tunisijā būs ko darīt gan dabas mīļotājiem, gan vēstures cienītājiem, gan piedzīvojumu meklētājiem, gan tiem, kuri vienkārši grib papildus saules un jūras devu organismam.

Lai gan Tunisijas galvaspilsēta Tunisa ir ceļā uz modernas un mūsdienīgas arābu galvaspilsētas statusu, tajā vēl joprojām ir jūtams gan Osmāņu, gan senās koloniālās pagātnes ietekme. Tunisā saplūst gan Austrumu, gan Rietumu pieskāriens, un tajā, kā jau galvaspilsētā, čum un mudž cilvēki, balsis, darījumi, notikumi, kustība un pārmaiņas. Tunisas vecākā daļa ir ielu labirints, kurā apmaldīties var pāris minūšu laikā un izkļūt ārā bez gida palīdzības būs visai grūti. Savukārt pilsētas jaunākā daļa ir taisnas, saprotami izkārtotas un sistemātiski veidotas ielas, kurās orientēties būs vienkārši, un kuras atspoguļo Rietumiem raksturīgo pieeju pilsētu veidošanai.

Īpašs Tunisijas lepnums ir Kartāga – pilsēta, kura uzdrošinājās stāties pretī Romas impērijai, un kurā saimniekoja spēcīgie un lepnie feniķieši. Mūsdienās Kartāgā var aplūkot neskaitāmus vēsturiskus objektus, un uzzināt par vairāk nekā 2000 gadus seniem notikumiem.

Pamatfakti

Platība: 164,150 km2
Iedzīvotāju skaits: 10,8 miljoni
Galvaspilsēta: Tunisa
Izplatītākās reliģijas: islāms (98%), kristietība (1%), jūdaisms un citas reliģijas (1%)
Etniskais sastāvs: arābi un berberi (99%), itāļi un francūži (1%)
Valoda: arābu, franču

Sabiedrība un cilvēki

Varbūt tāpēc, ka Tunisija ir relatīvi maza valsts, tunisiešu nacionālā identitāte ir visai spēcīga. Atsauces uz neseno pagātni un Franču kolonizāciju ir pierasta parādība gan Tunisijas politikā un medijos, gan ikdienas saskarsmē, savukārt tunisiešu vēlme radīt modernu sabiedrību vēlreiz apstiprina arī pašas sabiedrības attīstību vairāk Rietumu, nekā Austrumu pasaules virzienā. Jūtamā spriedze starp pagātni – no kurienes mēs nākam - , un nākotni – uz kurieni mēs ejam -  izpaužas arī svētku svinēšanas tradīcijās, ielu nosaukumos, ikdienas sarunu tematos un mediju telpā. Īpašs nacionālais lepnums un aizraušanās Tunisijā, kas vieno visu vecumu un tautību cilvēkus, ir futbols – nacionālā futbola komanda ir guvusi vērā ņemamus panākumus dažādās starptautiskās sacensībās, ieskaitot Pasaules čempionātu.

Līdzīgi kā citās arābu valstīs, arī Tunisijā ģimenei ir ļoti nozīmīga un īpaša loma sabiedrības uzbūvē un funkcionēšanas mehānismā. Ģimene nav tikai tuvākie asins radinieki, bet gan visi, ar ko esi vairāk vai mazāk radniecīgi saistīts. Ģimene kā atbalsta sistēma darbojas visa mūža garumā, un nereti viena cilvēka individuālās intereses tiek pakļautas ģimenes kā kopienas vēlmēm un vajadzībām.

Tunisieši, līdzīgi kā arābi citur, ir ļoti viesmīlīgi un sirsnīgi ļaudis, kuriem uzņemt ciemiņu, to pabarot un aprūpēt, būs ģimenes goda lieta. Tunisiešiem ir svarīgs kopā pavadītais laiks, un arī šī kultūra ir vairāk stāsts par "būt", nevis "darīt", tādēļ gari, kopā pavadīti vakari, lēnām baudot maltīti un sarunas, Tunisijā ir visai ierasts un iemīļots laika pavadīšanas veids. Kopā pavadītais laiks tiek izbaudīts un augstu novērtēts, un vēlāk var kalpot kā labi bruģēts ceļš gan kopīgiem biznesa darījumiem, gan ciešai draudzībai.

Tunisija ir viena no liberālākajām islāma valstīm, un sievietes Tunisijā bauda salīdzinošu lielu vārda un rīcības brīvību. Agrāk sievietes loma sabiedrībā aprobežojās ar bērnu audzināšanu un saimniecības uzturēšanu, taču mūsdienās sievietēm un vīriešiem ir vienlīdzīgas tiesības mantojuma, bērnu aizbildniecības, šķiršanās un īpašumtiesību jomās.

Attiecības ar Eiropas Savienību un kaimiņvalstīm

Tunisija ir pirmā Vidusjūras reģiona valsts, kas 1995. gadā parakstīja Asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību, un kopš tā laika ir mērķtiecīgi veidojusi attiecības ar ES gan politiskās, gan kultūras, gan ekonomiskās sadarbības jomās. Eiropas Savienība ir Tunisijas lielākais tirdzniecības partneris – dažādi darījumi ar ES valstīm veido 72,5% Tunisijas importa un 75% eksporta apgrozījuma.

Tunisija bija arī pirmā Vidusjūras reģiona valsts, kas 2008. gadā uzsāka darbību ES brīvā tirgus zonā. Papildus tirdzniecības sakariem un ekonomikas attīstībai, ES ir īpaši ieinteresēta sadarbībā Tunisijas politisko reformu un migrācijas jautājumu jomā.

Tunisija vēl joprojām uztur ciešas attiecības ar tās bijušo kolonizētāj-valsti Franciju, kuras atbalstu Tunisija ir ieguvusi apmaiņā pret ekonomiskās un ārpolitikas saskaņošanu ar Francijas nostāju. Tunisijā visai plaši tiek izmantota franču valoda, savukārt Francijā dzīvo liela daļa Tunisijas emigrantu, kuri devušies uz Eiropas Savienību labākas dzīves meklējumos.

Tunisija uztur ciešus sakarus arī ar Arābu pasauli, un ir gan Arābu līgas, gan Āfrikas Savienības (African Union) dalībvalsts. Tunisija ir viena no valstīm, kas jau kopš 80-to gadu sākuma ir mērķtiecīgi iestājusies par modernizāciju un mieru Tuvajos Austrumos - Tunisija bija pirmā arābu valsts, kas Tuvo Austrumu miera procesa ietvaros oficiāli uzņēma Izraēlas delegāciju. Tunisija ir arī mērķtiecīgi un apzināti veidojusi labas attiecības ar kaimiņvalstīm Alžīriju un Lībiju, kā arī atbalstījusi Arābu Magrebas savienības (Arab Maghreb Union) veidošanos un attīstību.

2011. gadā neapmierinātība ar autokrātisko Ben Ali režīmu veicināja to, ka cilvēki devās ielās masu demonstrācijās un lika tam atkāpties. Tieši notikumi Tunisijā vēlāk iedvesmoja arī citas valstis reģionā pretoties pastāvošajiem režīmiem, kas vēlāk ieguva nosaukumu – Arābu pavasaris.

Šis un tas par Tunisiju, ko tu, iespējams, nezināji

  • Lai gan Tunisija tradicionāli tiek uzskatīta par arābu valsti, tomēr tikai apmēram 10% Tunisijas iedzīvotāju ir ģenētiski saistīti ar Tuvo Austrumu arābiem. Lielākā daļa tunisiešu ir pirmiedzīvotāju berberu pēcnācēji.
  • Tunisija ir vieta, kurā ir uzņemtas vairākas zināmas Holivudas filmas, tai skaitā ”Angļu pacients”, ”Jēzus no Nācaretes” un  ”Zvaigžņu kari”.
  • Tunisija ir viena no Āfrikas futbola lielvalstīm, kuras valsts izlase ir 4 reizes spēlējusi Pasaules Kausa finālā (1978., 1998., 2002. un 2006. gadā).
  • Tunisija ir viena no tūristu iecienītākajiem galamērķiem Āfrikā, un to katru gadu apmeklē vairāk kā 5 miljoni ceļotāju. 2007. gadā Pasaules Ekonomikas forums Tunisiju atzina par konkurētspējīgāko tūrisma galamērķi Āfrikā. (Pēc Arābu pavasara notikumiem gan daudzi tūristi joprojām baidās atgriezties sevis iecienītajos kūrortos, tomēr tunisieši cer, ka drīz situācija normalizēsies).
  • Tunisijā ir tikai viena upe, kura neizžūst arī vasarā – Majarda.
  • Katru gadu simtiem tunisiešu nelegāli mēģina iekļūt Eiropas Savienībā (visvairāk – Itālijā), galvenokārt kā transporta līdzekļus izmantojot kuģus un laivas. Daudzi nelegālie imigranti iet bojā jūrā, nemaz nesasnieguši galamērķi, un liela daļa, sasniedzot iecerēto valsti, tiek nosūtīti atpakaļ uz Tunisiju.
  • Tunisijas Dienvidos ļoti bieži sastopami gan zirnekļi un skorpioni, gan čūskas, un daļa no tiem var būt pat ļoti indīgi. Tunisijas skorpions var gadu iztikt bez ūdens un pārtikas, var pārciest gan mežonīgu svelmi, gan sasalšanu, kā arī spēj izturēt radioaktīvo starojumu.

Gribi zināt vairāk? Meklē šeit!

Tunisijas valsts profils BBC ziņu kanāla interneta lapā. Jaunākie dati par Tunisijas ekonomiku, sabiedrību un aktuālajiem notikumiem. http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/country_profiles/791969.stm

Samērā sīki un detalizēti analizēta Tunisijas kultūra un sabiedrība gan vēsturiski, gan mūsdienās. Interesanti fakti par to, kā Tunisijā tiek uztverta ģimene, laulība, izglītība un citas dzīves dimensijas. http://www.everyculture.com/To-Z/Tunisia.html

"Radio Tunis" – nacionālā radio mājas lapa ar iespēju klausīties tiešo translāciju, raidījumu ierakstus un tunisiešu mūzikas arhīvus. http://www.radiotunisienne.tn/

"Tunisia Online News" – jaunāko ziņu apkopojums par aktuālajiem notikumiem Tunisijā. Visas ziņas pieejamas angļu valodā, un ir sakārtotas tematiskajās kategorijās. http://www.tunisiaonlinenews.com/

Vai tu gribētu dzīvot, strādāt vai pārcelties uz Tunisiju? Šeit ir daudz labāks piedāvājums nekā tūrisma ceļveži – dažādu valstu pārstāvji, kuri jau kādu laiku dzīvo Tunisijā, raksta blogus, un šie blogi ir apkopoti vienā interneta lapā. Šiet atradīsiet arī padomus, kā Tunisijā atrast mājvietu, līdzīgi domājošos un dažādus interesantus notikumus. http://www.expat-blog.com/en/directory/africa/tunisia/

Dažādi tunisiešu mūzikas ieraksti vienuviet – iespēja dzirdēt gan tradicionālos mūzikas, gan mūsdienu izpildītājus, kā arī klausīties radio tiešo translāciju! http://www.radiotunis.com/music.html