Sīrija

Kādreiz mierīgākā arābu valsts: SĪRIJA

Lai gan Sīrija vienmēr ir atradusies tieši pa vidu arābu pasaules sarežģītākajiem konfliktiem, ilgus gadu desmitus Sīrijai tomēr bija sanācis veiksmīgi izvairīties no ievērojamiem zaudējumiem un postošiem notikumiem. Tomēr, iespaidojoties no Arābu pavasara notikumiem, kad 2011. gadā arī Sīrijas iedzīvotāji sāka protestēt, autoritatīvā Asada valdība sāka apspiest protestētājus. Apspiežot pret valdību vērstos protestus 2012. gadā situācija Sīrijā ir saasinājusies līdz vadarbīgam pilsoņu karam.

2013. gada jūlijā Sīrijas valdība kontrolēja apmēram 30—40% no valsts teritorijas un 60% no Sīrijas iedzīvotājiem. 2014. gada aprīlī kopējais karadarbības rezultātā mirušo skaits pārsniedza 190 tūkstošus.

Sīrijā vienmēr ir valdījusi acīmredzama cieņa pret iebraucējiem, tajā pašā laikā piedāvājot viņiem labāko un neatpaliekot no kaimiņvalstu iemītniekiem ne viesmīlībā, ne gatavībā atdot pēdējo kreklu. Sīrijā reti sastapsieties ar tirgotāju uzmācību vai vēlēšanos par katru cenu pārdot savu preci – šeit attieksme pret ceļotājiem būs daudz uzmanīgāka, nekā, iespējams, citās arābu valstīs.

Arī Sīrijā vieta, kur vienmēr var sastapt visvairāk cilvēkus, ir tirgus. Tas ir bijis pilsētas dzīvības centrs gadu gadiem, un pat mūsdienās nav zaudējis savu aktualitāti un nozīmi. Tirgū notiek viss – pirkšana un pārdošana, skaļas sarunas un kaulēšanās, jaunāko tenku uzklausīšana un tālāk padošana, izklaides un nopietni darījumi. Būšana tirgū ir visnotaļ spēcīga pieredze, kuru var izbaudīt katrā lielākajā Sīrijas pilsētā, galvaspilsētu Damasku ieskaitot.

Pamatfakti
Platība: 185 180 km2
Iedzīvotāju skaits: 22 miljoni
Galvaspilsēta: Damaska
Izplatītākās reliģijas: islāms (85%), kristietība (10%), druze un citas reliģijas (5%)
Etniskais sastāvs: arābi (90%), kurdi (9%), armēņi (1%)
Valoda: arābu

Sabiedrība un cilvēki

Sīrijas sabiedrība tiek uzskatīta par ļoti multi-kulturālu, jo, lai gan lielākā daļa iedzīvotāju ir arābi, tomēr, ja pētītu to izcelsmi, tad atklātos, ka sīriešu senči šajā vietā ir ieceļojuši no daudz un dažādām vietām. Mūsdienās sīrieši lielākoties asociē sevi nevis ar tautību, bet gan ar pārstāvēto reliģiju – lielākā daļa sīriešu ir musulmaņi, kas tad arī būtiski ir ietekmējis tradīcijas un saskarsmes kultūru. Neskatoties uz musulmaņu skaitlisko pārākumu, Sīrijas sabiedrība ir ļoti iecietīga pret citām reliģijām - tajā mierīgi līdzās pastāv gan islāms, gan kristietība, gan arī reliģiskās sektas (piemēram, druze – Sīrijā, Libānā, Izraēlā un Jordānijā sastopams islāma atzars).

Mūsdienu Sīrijas iedzīvotāji savā dzīvesveidā un tradīciju izpausmēs ir ļoti dažādi. Kā daudzās arābu valstīs, arī Sīrijā ir milzīga atšķirība tajā, kā dzīvo cilvēki pilsētā un laukos – pilsētās, kur dzīves ritms ir straujāks un attieksme liberālāka, sīrieši ir daudz vairāk ļāvušies Rietumu pasaules ietekmei, turpretim lauku rajonos vēl joprojām tiek ievērotas senās tradīcijas. Lai gan ģērbšanās stils un veids vismaz no valsts puses nevienam netiek uzspiests, tomēr manīsiet daudz sieviešu, kuras būs ģērbušās musulmaņu tradīcijās, tāpat arī vīriešiem goda lieta ir tērpties tradicionālajā apģērbā.

Kā kultūras iezīme vēl joprojām ir dzīva paraža sievietēm un vīriešiem pavadīt laiku atsevišķi, ja vien notikumā nav iesaistīta visa ģimene. Augstu tiek vērtēta māksla uzturēt interesantu sarunu, un tieši sarunas bieži vien ir iemīļotākais laika kavēklis.

Attiecības ar Eiropas Savienību un kaimiņvalstīm

Sīrija ģeogrāfiski atrodas visai interesantā un starptautisko attiecību izaicinājumiem pilnā vietā, kurā kaimiņvalstu skaits un nosaukumi izsaka pietiekami daudz, lai saprastu, ka ārpolitikas veidošana noteikti nav Sīrijas vienkāršākais uzdevums. Rietumos Sīrija robežojas ar Libānu un Vidusjūru, Ziemeļos – ar Turciju, Austrumos – ar Irāku, Dienvidos – ar Jordāniju, un Dienvidrietumos – ar Izraēlu.

Sīrija ir tieši pa vidu reģionam, kas vēsturiski nekad nav bijis mierīgs un droši vien, ka tuvākajā laikā tāds arī nebūs. Tas, kas notiek kaimiņvalstīs, ātrāk vai vēlāk atbalsojas arī Sīrijā, un tai ir jāreaģē uz pārmaiņām reģionā.

Lai gan vairākus gadus atpakaļ Sīrija bija cieši nolēmusi uzlabot savas attiecības ar Eiropas Savienību un pievienojās Barselonas deklarācijai, kļūstot par daļu no Vidusjūras savienības, taču ES un Sīrijas Asociācijas līguma parakstīšana ir atlikta uz nenoteiktu laiku.

Pēdējo gadu laikā Sīrija ir bijusi iesaistīta vairākās krīzes situācijās, kas prasīja ne vien ātru reakciju, bet arī prāvus līdzekļus: pirmkārt, 2007. gadā Sīrijai bija jādomā, kā tikt galā ar 1,5 miljons irākiešu bēgļiem. Otrkārt, vēl joprojām turpinās ieilgušais konflikts ar Izraēlu par Golanas augstienes teritorijām, no kurām 2/3 Izraēla uzskata par savai valstij piederošām. Treškārt, Sīrijai vēl joprojām tiek pārmesta Libānas nemiernieku grupējuma Hezbollah piesegšana un finansēšana, kas ir novedusi Sīriju un Izraēlu uz jauna kara robežas. Ceturtkārt, Sīrijas loma Libānas neatkarības līderu slepkavībās vēl joprojām nav skaidra.

Šis un tas par Sīriju, ko tu, iespējams, nezināji.

  • Sīrija tiek uzskatīta par arābu pasaules labāko "ziepju operu" veidotājvalsti. Seriālus par dzīvi, mīlestību, draudzību un nodevību Sīrijā skatās ļoti daudzi, īpaši Ramadāna laikā.
  • Nostāsti vēsta, ka Ugarita ir vieta, kurā ir radies senākais zināmais alfabēts.
  • Damaska ir bijusi apdzīvota vismaz pēdējos četrus tūkstošus gadus, kas to padara par cilvēku visilgāk nepārtraukti apdzīvoto vietu  pasaulē.
  • Bībeles Apustuļu darbu grāmatā rakstītais vēsta, ka tieši ceļā uz Damasku Pāvils vīzijā redzēja Jēzu Kristu, pēc tam mainot ticību no jūdaisma uz kristietību un kļūstot no kristiešu vajātāja par kaislīgu evaņģēlija sludinātāju.
  • Tāpēc, ka Damaskā autobusu pieturu skaits ir visai ierobežots, autobusi nereti apstājas jebkur, kur pasažieriem ir nepieciešams.
  • Gandrīz trešdaļa Sīrijas iedzīvotāju ir jaunāki par 15 gadiem.
  • Sīrijas konstitūcijā noteikts, ka prezidentam ir jābūt musulmanim, lai gan konstitūcija nenosaka islāmu kā valsts reliģiju. Islāma likumi ir noteikti kā valsts galvenais tiesību avots.
  • Sīrijā vēl joprojām ir dažādi tradicionālās mākslas veidi, kas tiek attīstīti un mācīti tālāk arī mūsdienās. Tie ir izšūšana, keramika, trauku, rotaslietu un pītu grozu pagatavošana. Šo tautas mākslu prasmes tiek nodotas no paaudzes paaudzē, un spilgti atspoguļo sīriešu skaistuma izjūtu un vērtības.
  • Līdzīgi kā citās arābu valstīs, arī Sīrijā ir izplatīta savstarpējās pieķeršanās izrādīšana sava dzimuma pārstāvjiem. Sīrijā nebūs rets skats, ka vīrieši staigā, sadevušies rokās, vai satiekoties skūpsta viens otru uz vaiga. Šādi uzmanības apliecinājumi pretēju dzimumu starpā ir daudz retāki.


Gribi zināt vairāk? Meklē šeit!

Žurnāls "Forward" – par visu, kas notiek Damaskā un Sīrijā. Žurnāla blogs (ļoti labā) angļu valodā, ar saitēm uz citiem blogiem, kurus raksta sīriešu un citu tautību žurnālisti. http://fwmagazine.wordpress.com/

Sīrijas valsts profils BBC ziņu kanāla interneta lapā. Jaunākie dati par Sīrijas ekonomiku, sabiedrību un aktuālajiem notikumiem. http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/country_profiles/801669.stm

Sīrijas valsts profils Latvijas sabiedriskajā medijā, kurā apkopoti jaunākie materiāli uz ziņas par Sīriju. http://www.lsm.lv/lv/temas/siirija/

Pasaulē atzītās kulināres, grāmatu un žurnālu sleju autores un gides Anissa Helou blogs, kurā viņa stāsta par saviem atklājumiem Damaskā un ieteikumiem gardas maltītes pagatavošanai. http://www.anissas.com/blog1/

Sīrijas Kultūras ministrijas mājaslapa. http://www.moc.gov.sy/index.php

Sīrijas Tūrisma ministrijas mājaslapa. http://www.syriatourism.org/index.php?newlang=eng

Sīrijas Nacionālās filmu organizācijas mājaslapa – vieta, kur uzzināt visu par kino Sīrijā. http://www.cinemasy.com/en

Ceturtais blogs par Sīriju pasaules vēsturē šobrīd tiek rakstīts vienlaicīgi no Damaskas un Londonas, un stāsta par jaunumiem, kurus vietējās avīzes nedrukā un ziņās nerāda. Šeit parādās notikumi, par kuriem runā paši damaskieši. http://newsfromsyria.com/

Viegli pārskatāma un labā angļu valodā rakstīta mājaslapa par Sīrijas kultūru, mākslu, vēsturi un šī brīža notikumiem. http://www.creativesyria.com/

Noskaties video!

Austrālijas telekompānijas ABS veidots dokumentāls raidījums par politisko situāciju Sīrijā. Raidījumā apskatīti hezbollah, Izraēlas, islāma un sieviešu tiesību jautājumi."Jaunais ceļš uz Damasku" – dokumentāls stāsts par Sīriju un tās 21.gadsimta politiskajiem un ekonomiskajiem izaicinājumiem.