Ēģipte

Ēģipte ir viena no tām valstīm pasaulē, par kuras tēlu ir parūpējušies tās senči tūkstošiem gadu atpakaļ – vēsture un tās liecības ir Ēģiptes "izkārtnes", kuras nevienam nav jāpaskaidro un par kuru vērtību neviens nešaubās. Diez vai atradīsies kāds, kas nav dzirdējis par piramīdām, faraoniem un seno ēģiptiešu civilizāciju. Nav šaubu, ka Ēģiptei un tajā notikušajam dažādos vēstures posmos ir bijusi milzīga ietekme, taču kas šajā valstī notiek tagad, un kādu lomu tā spēlē reģiona attīstībā mūsdienās?

Ēģiptē ekonomika ir otra lielākā arābu pasaulē, uzreiz pēc Saūda Arābijas. Lielu daļu tās ienākumu veido tūrisms, lauksaimniecība, mediju tirgus, kā arī naftas eksports. Daļa Ēģiptes iedzīvotāju ir ļoti turīgi, taču plaisa starp bagātajiem un nabadzīgajiem Ēģiptes iedzīvotājiem ir liela, un valdība tiek kritizēta par zemo dzīves līmeni atsevišķos reģionos. Ēģiptes iedzīvotāju realitātes patiešām ir ļoti atšķirīgas – beduīniem tuksnesī un zemniekiem kaut kur Nīlas krastos ir pavisam cita ikdiena, nekā biznesmeņiem Kairā vai tūristu gidiem Aleksandrijā. Katram ir savs stāsts par to, ko nozīmē dzīvot valstī ar sešus tūkstošus gadu ilgu vēsturi, pēdējo no septiņiem pasaules brīnumiem, garākās pasaules upes deltu un centieniem ieviest Rietumu standartiem atbilstošu demokrātiju.

2011. gadā iespaidojoties no Tunisijas piemēra, protestējot pret Mubaraka autoritatīvo režīmu Ēģiptes lielāko pilsētu ielās izgāja miljoniem protestētāju, kas pēc vairākiem mēnešiem panāca režīma gāšanu. Arī Ēģipte kļuva par vienu no aktīvākajām Arābu pavasara dalībniecēm.

Pamatfakti

Platība: 1 000 000 km2
Iedzīvotāju skaits: 83 miljoni
Galvaspilsēta: Kaira
Izplatītākās reliģijas: islāms (90%), kristietība (10%)
Valoda: arābu

Sabiedrība un cilvēki

Ēģipte iedzīvotāju ziņā lielākā valsts Tuvajos Austrumos, un trešā lielākā Āfrikas kontinentā. Tās lielāko teritorijas daļu sedz tuksnesis, tādēļ vairums iedzīvotāji dzīvo Nīlas tuvumā – tur, kur ir ūdens. Tā daudzums, esamība vai neesamība nosaka vairākuma ēģiptiešu ikdienu, un jau kopš senatnes tie ir iemācījušies novērtēt ūdeni kā vienu no būtiskākajiem priekšnoteikumiem, lai kaut kur vispār varētu būt dzīvība.

Etniskā izcelsme Ēģiptes iedzīvotājiem ir dažnedažāda, jo gadu gaitā uz šo valsti ir braukuši cilvēki no visa reģiona, taču kultūras ziņā Ēģiptes iedzīvotājus var iedalīt četrās lielās grupās – beduīni, nūbieši (nubians), kopti (copts) un fallahīni jeb ēģiptiešu zemnieki. Mūsdienās gan atšķirības starp šīm grupām vairs nav tik izteiktas – lielākā daļa iedzīvotāju dzīvo pilsētās (Kaira un Aleksandrija ir lielākās no tām), kurās ir savi noteikumi, un kurās kultūras, tradīcijas, dzīves ritmi un pasaules redzējumi ir sajaukušies juku jukām. Ēģiptes lauku teritorijās gan vēl joprojām var sastapties ar tradicionālām pie-Nīlas zemnieku ģimenēm, kurās kopā dzīvo vairākas paaudzes, un kurās bērni jau no agras bērnības (bieži vien no desmit gadu vecuma) sāk piedalīties saimniecības darbos, kopjot lopus, apstrādājot zemi un veicot mājas darbus. Beduīnu klejojošās ciltis savukārt ceļo no vienas vietas uz otru, meklējot labākas ganību vietas kamieļu un citu lopu ganāmpulkiem, kā arī dzeramo ūdeni savām ģimenēm. Viņi nemaldās apkārt bezmērķīgi – beduīni labi pārzina savas teritorijas un zemi, un katru gadu atgriežas vienās un tajās pašās apmetnes vietās.

Ēģiptieši ir ļoti viesmīlīgi, un savu ciemiņu labā darīs visu, kas iespējams, un vēl vairāk. Viesmīlība šeit tiešām tiek uztverta nopietni – noraidīt uzaicinājumu uz vakariņām nebūtu pieklājīgi, jo maltītes ir veids, kā cilvēki pavada laiku kopā un iepazīst viens otru labāk. Tas, ja uz vakariņām ierodas kāds ārvalstnieks, ģimenei tiek uzskatīts par īpašu pagodinājumu.

Attiecības ar Eiropas Savienību un kaimiņvalstīm

Lai gan Ēģiptes vispopulārākā "eksportprece” ir piramīdas un antīkā civilizācija, tomēr tā turpina spēlēt visai būtisku lomu arī mūsdienu politiskajos un starpvalstu attiecību procesos. Ēģiptes starptautiskais tēls krasi mainījās pēc kariem ar Izraēlu (1948., 1956., 1967. un 1973. gadā), kad septiņdesmito gadu beigās abu valstu starpā tika noslēgts pamiers (Ēģipte ir pirmā arābu valsts, kas oficiāli nodibina diplomātiskās attiecības ar Izraēlu). Kopš tā laika Ēģipte ir kļuvusi par būtisku spēlētāju miera nodibināšanas un uzturēšanas procesos tuvajos Austrumos, un, izmantojot savu ekonomisko un politisko ietekmi, turpina aktīvi iestāties par mierīgu līdzāspastāvēšanu šajā reģionā.

Kā viena no Ziemeļāfrikas attīstītākajām un turīgākajām valstīm, Ēģipte saskaras arī ar dažādiem izaicinājumiem – trūcīgāko un konfliktu nogurdināto kaimiņvalstu iedzīvotāji tūkstošiem dodas uz Ēģipti meklēt patvērumu un atrast labāku un mierīgāku dzīvi. Problēmu, kas saistītas ar imigrācijas jautājumiem, Ēģiptē nav mazums, un reizēm nākas pieņemt visai skarbus lēmumus, lai valsti nepārpludinātu bēgļu un nelegālo imigrantu straumes.

Eiropas Savienības un Ēģiptes asociētā vienošanās par sadarbību stājās spēkā 2004. gada jūnijā. Tā iekļauj noteikumus par godīgas tirdzniecības (fair trade) uzsākšanu ES un Ēģiptes starpā, kā arī ierosinājumus sadarbībai dažādās jomās – politiskā dialoga veidošanā, cilvēktiesību īstenošanas jautājumos un demokrātisko procesu veicināšanā. Eiropas Komisija ir pabeigusi sarunas ar Ēģipti par Eiropas Kaimiņvalstu Politikas darbības plānu (European Neighbourhood Policy Action Plan) , kas ir nākamais solis ES attiecībās ar Ēģipti un nosaka jau konkrētākas jomas, kurās nepieciešamas reformas un pārmaiņas, lai veicinātu ciešāku ES un Ēģiptes sadarbību.

Šis un tas par Ēģipti, ko tu, iespējams, nezināji.

- Ja ēģiptiešiem kaut kas tiek piedāvāts (naktsmājas, maltīte, ielūgums ciemos utt.), pirmais piedāvājums noteikti tiks noraidīts – tā ir vietējā paraža, kuru pārkāps retais. Noraidījums nebūs domāts kā "nē", bet vienkāršā pieklājības normu ievērošana. Ja uzaicinājums vai piedāvājums ir domāts nopietni, tas tiks izteikts vēlreiz, un šoreiz jau uz to tiks atbildēts ar "jā".
- Liela daļa mājsaimniecībā lietoto un mums ikdienišķi pazīstamo priekšmetu tika izgudroti senajā Ēģiptē - tai skaitā slēdzenes un atslēgas, matu ķemmes, šķēres, parūkas, dekoratīvā kosmētika, zobu suka un zobu pasta.
- Ēģiptieši izgudroja arī 356 dienu kalendāru un dienas sadalījumu 24 stundās.
- Tikai 58% no visiem Ēģiptes iedzīvotājiem prot lasīt. Pārējie 42%, kas lielākoties dzīvo ārpus pilsētām, tiek uzskatīti par analfabētiem.
- Ēģiptei ir visgarākā pierakstītā vēsture no visām pasaulē zināmajām valstīm.
- Iedzīvotāju skaits Ēģiptē strauji palielinās - katru gadu par apmēram 1,2 miljoniem jaundzimušo. Tas rada grūtības Ēģiptes ekonomikai, jo cilvēku dzīvošanai un uzturēšanai piemērotas zemes (pārsvarā Nīlas tuvumā) jau ir pārapdzīvotas.
- Bībelē un Korānā minētais un ne vien kristietībā, bet arī citās reliģijās nozīmīgais Sinaja kalns, kurā, pēc Bībeles nostāstiem, Mozus saņēma Dieva 10 baušļus, atrodas Ēģiptē. To katru gadu apmeklē tūkstošiem ceļotāju, kuri dodas turp, lai pabūtu nozīmīgā kalna virsotnē.

Gribi zināt vairāk? Meklē šeit!

Ēģiptes valsts profils BBC ziņu kanāla interneta lapā. Jaunākie dati par Ēģiptes ekonomiku, sabiedrību un aktuālajiem notikumiem. http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/country_profiles/737642.stm

"Plīvura pacelšana Ēģiptē ir jūtīgs jautājums” – The National raksts par sieviešu ģērbšanās tradīcijām Ēģiptē un ar to saistītajiem izaicinājumiem 21.gadsimtā.
http://www.thenational.ae/article/20090430/FOREIGN/704299819

Raksts par to, kā meitenes un sievietes Ēģiptē izmanto tiešsaistes medijus, lai iestātos par savām tiesībām. http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/7950729.stm

23 gadus vecās zviedru meitenes Sofijas stāsts par viņas Eiropas brīvprātīga darba projektu Aleksandrijā. http://sofia-goes-evs.blogspot.com/

Pajautā Aladinam! Vieta, kurā var atrast visu nepieciešamo informāciju pirms došanās ceļojumā uz Ēģipti – vietu aprakstus, praktiskus padomus, stāstus par kultūru un vēsturi, un daudz ko citu. http://www.ask-aladdin.com/

Dažādu autoru rakstu krājums par Ēģipti un tās kultūras aspektiem mūsdienās. http://touregypt.net/magazine/modernegyptculture.htm

Kādas ēģiptiešu meitenes interneta blogs par to, kas notiek viņas valstī. http://egyptianchronicles.blogspot.com/

Ēģiptes neatkarīgais laikraksts, kas tiek izdots angliski. http://www.dailystaregypt.com/

Noskaties video!

2009. gada oktobrī 15 studenti devās uz Navami Dienvidsinajā, lai kopā ar vietējo beduīnu Muzeina cilti veidotu kopienu centru, kas kļūtu par galveno pulcēšanās vietu beduīnu ģimenēm. Stāsts par to, kā saujiņa Rietumu kultūras pārstāvju izbaudīja to, ko nozīmē dzīvot kā ceļojošiem tuksneša cilvēkiem.