Alžīrija

Zem Sahāras tuksneša zīmoga: Alžīrija

Alžīrijas koloniālā pagātne, Sahāras tuksnesis un Ziemeļāfrikas valstīm raksturīgo kultūru sajaukums padara šo zemi par vietu, kurā jaušams sava veida dramatisms un pirmatnējs vilinājums, taču tajā pašā laikā šeit var atrast arī nomaļus, miera pilnus nostūrus un saules apspīdētas ielejas. Alžīrijā daba ir ļoti skaidri parādījusi, kur un kāda ir cilvēka vieta – apdzīvota ir tikai neliela daļa valsts teritorijas, un pārējo sedz gandrīz bezgalīgi smilšu klajumi. Šī ir vieta, kur pavisam noteikti var pazust – gan vārda vislabākajā, gan diemžēl arī vissliktākajā nozīmē. Šķiet, ka Alžīrijas vēsture pati saka priekšā – ja gribi šeit būt, tev jāmāk par sevi parūpēties un pašam ar visu tikt galā.

Diemžēl Alžīrija tiek uzskatīta par vienu no tūristiem bīstamākajām un neviesmīlīgākajām valstīm Ziemeļāfrikas reģionā, un nevis tādēļ, ka paši alžīrieši būtu naidīgi noskaņoti pret iebraucējiem, bet gan tādēļ, ka pat desmit gadus pēc pilsoņu kara beigām vēl joprojām ik pa brīdim uzplaiksnī nemieri un terora akti, kuros ir gana daudz bojā gājušo. Alžīrijā reti sastapsiet ceļotājus bez auto, un pat tiem, kuri izvēlas apceļot šo zemi ar automašīnu, ir ieteicams būt ļoti uzmanīgiem – ir dzirdēts par vairākiem tūristu nolaupīšanas gadījumi. Ceļot Alžīrijā ir ieteicams grupās, uzticama gida pavadībā.

Pamatfakti

Platība: 2,4 miljoni km2
Iedzīvotāju skaits: 39,2 miljoni
Galvaspilsēta: Alžīra
Izplatītākās reliģijas: islāms (99%), kristieši un citi (1%)
Valodas: arābu, franču, berberu

Sabiedrība un cilvēki

Stāsts par to, kas un kāpēc dzīvo Alžīrijā, ir līdzīgs citu Ziemeļāfrikas valstu piedzīvotajam - arī Alžīrijas pirmie iedzīvotāji bija berberu klejotāju ciltis, līdz 7. gadsimtā Ziemeļāfrikā ieradās arābi, pārņemot ne vien teritoriju, bet arī kultūru un valodu. Alžīrijas gadījumā berberi patvērās kalnu reģionos, kā rezultātā tik ļoti nesajaucās ar arābiem, un spēja saglabāt savas kopienas, valodu un tradīcijas. Arī mūsdienās atsevišķos reģionos klejotāju cilšu dzīvesveids vēl joprojām ir bieži sastopams, un, ceļojot vairāk uz valsts dienvidiem, sastapsiet ne vienu vien berberu kopienu. Diemžēl arābu un berberu starpā vēl joprojām ir vērojama savstarpēja neuzticēšanās, kas skaidrojama ar vēsturiskajiem notikumiem, kā arī to, ka berberi nekad nav izrādījuši vēlēšanos integrēties arābu sabiedrībā. Arī šobrīd ir sastopamas berberu kopienas, kuras neuztur nekādus sakarus ar cilvēkiem, kuri nav no viņu pašu cilts.
Tradīcijas un savstarpējās saskarsmes paražas Alžīrijā ir visai līdzīgas, kā citās Ziemeļāfrikas un arābu valstīs. Liela nozīme ir viesmīlībai, sasveicināšanās un atvadīšanās rituāliem. Ceļotāju uzņemšana tiek uzskatīta par īpašu godu. Arī ģimenes modelis un dzimumu lomas Alžīrijā ir tradicionālas un reģionam raksturīgas – laulība tiek uzskatīta par sociāli ekonomisku institūtu, kas palīdz ģimenēm izdzīvot un kļūt stiprākām, un ar mīlestību tai bieži vien ir visai mazs sakars. Tradicionāli sievietes vieta ir mājās, kur tai jārūpējas par saimniecību un bērniem, kamēr vīrs pelna iztiku.


Attiecības ar Eiropas Savienību un kaimiņvalstīm

Alžīrijai ir draudzīgas un labas attiecības ar kaimiņvalstīm Tunisiju un Lībiju, kā arī ar Mali un Nigēriju. Alžīrija ir uzņēmusies vadību vairāku ar Āfrikas kontinentu saistīto jautājumu virzīšanā un risināšanā – Alžīrijā 2000. gadā notika Āfrikas Līgas organizāciju konference (Organisation of African Unity Conference), kā arī Alžīrija bija viena no tām, kas pie kopēja sarunu galda veda Etiopijas un Eritrejas miera sarunas 2000. gadā. Alžīrija ir strādājusi ciešā sadarbībā ar citām Āfrikas valstīm, lai veidotu Jauno Āfrikas Partnerību (New African Partnership).
Saistībā ar Alžīrijas attiecībām ar kaimiņvalstīm, nepatīkams incidents notika 2009. gadā, kad pēc futbola kvalifikācijas spēles starp Alžīriju un Ēģipti alžīriešu futbola fani uzbruka Ēģiptes komandas atbalstītājiem. Pēc šī notikuma Ēģipte atsauca savu vēstnieku Alžīrijā, un abu valstu attiecības pasliktinājās.
Alžīrijas un Marokas attiecību kursu lielā mērā ir noteicis Rietumsahāras jautājums. Bijušās kolonijas teritorijas statuss un cīņa par neatkarību ir radījusi neuzticību abu valstu starpā, un ietekmējusi arī sadarbību politikā un ekonomikā. Lai gan Alžīrija nekad nav pretendējusi uz kādu no Rietmusahāras teritorijām, tomēr tā ir izteikusi aicinājumu Rietumsahāras iedzīvotājiem pašiem noteikt savas teritorijas statusu un tālāko likteni. Šo aicinājumu gan Maroka, gan Mauritānija (kuras abas vēlas iegūt Rietumsahāru savā īpašumā) ir ignorējušas, izsaucot ne vien Alžīrijas, bet arī ANO sašutumu.

Alžīrija diezgan mērķtiecīgi ir veidojusi attiecības ar Eiropas Savienību, kas ir izteikusi īpašu atbalstu Alžīrijas ekonomiskajām un politiskajām reformām. ES un Alžīrijas attiecībās īpašs uzsvars tiek likts uz demokrātijas attīstību, ekonomikas modernizāciju un migrācijas jautājumiem, būtiski ir arī tirdzniecības un attīstības sadarbības jautājumi. ES un Alžīrijas sadarbība tiek īstenota, pamatojoties uz Asociācijas līgumu.

Šis un tas par Alžīriju, ko tu, iespējams, nezināji.

- Alžīrija ir 11. lielākā valsts pasaulē.
- Gandrīz trešdaļa valsts iedzīvotāju ir jaunāki par 15 gadiem.
- Populārākie sporta veidi Alžīrijā ir vieglatlētika, rokasbumba un futbols.
- 98% no Alžīrijas eksporta sastāda naftas produkti un dabas gāze.
- 90% no Alžīrijas teritorijas ir Sahāras tuksnesis.
- Gandrīz viens miljons alžīriešu gāja bojā neatkarības cīņās 1962. gadā, pēc kurām Alžīrija ieguva neatkarību no Francijas.
- Alžīrijas galvaspilsēta Alžīra pētījumā, kas apskatīja 132 pasaules galvaspilsētas, tiek uzskatīta par vienu no tām, kura ir visnepiemērotākā dzīvošanai.
- Alžīrijā atrodas lielākās smilšu kāpas pasaulē.
-Alžīrijā aizliegts fotografēt militāra rakstura objektus un personas. Tūristiem ir ieteikts pārliecināties, ka kadrā nav nekas tāds, kas saistīts ar armiju vai militāro jomu.
- Apmēram 30% pieaugušo Alžīrijā ir analfabēti un neprot lasīt.
- Augstākā neoficiālā gaisa temperatūra pasaulē ir reģistrēta tieši Alžīrijā – 60,5 grādi pēc Celsija.
- Mājokļu un medicīnas iestāžu trūkums ir viena no Alžīrijas lielākajām problēmām. Ņemot vērā to, ka lielākā daļa iedzīvotāju dzīvo Alžīrijas Ziemeļu krastā, pilsētas ir pārapdzīvotas, un infrastruktūras līmenis un kvalitāte ārkārtīgi zema. Alžīrijas valdība ir atzinusi, ka šobrīd steidzami trūkst apmēram 1,5 miljoni mājokļu.
- Laikā, kad Alžīrija piederēja Francijai, šajā reģionā tika ražots liels daudzums vīna, kurš tika eksportēts uz ārvalstīm. Pēc neatkarības atgūšanas vīna ražošanas apmēri ir būtiski samazinājušies.
- Homoseksualitāte Alžīrijā ir pretlikumīga, un par to var tikt piemērots cietumsods.

Gribi zināt vairāk? Meklē šeit!

Alžīrijas valsts profils BBC ziņu kanāla interneta lapā. Jaunākie dati par Alžīrijas ekonomiku, sabiedrību un aktuālajiem notikumiem. http://www.bbc.com/news/world-africa-14118852

Vispārīgs portāls par Alžīriju tiem, kas nolēmuši uz šo valsti doties kā tūristi. Īpašas sadaļas veltītas Alžīrijas ēdieniem un ekotūrismam. www.algeria.com

Ziņas un raksti angļu valodā par to, kas notiek Alžīrijā. Raksti pārpublicēti no pasaules lielākajām ziņu aģentūrām un medijiem.
http://algeriadaily.com/

Everywheremag dažādu tautību ceļotāju raksti un fotogrāfijas par viņu piedzīvoto Alžīrijā. http://www.everywheremag.com/search/everything/algeria

Pēdējo 10 gadu laikā gandrīz katra pilsētā un lielāka izmēra ciems Alžīrijā ir piedzīvojusi iedzīvotāju nemierus, kas lielākajā daļā gadījumu ir izpaudušies kā gados jaunu vīriešu pretošanās policijai un kārtības sargiem. Kāpēc tā, un ko tas parāda par Alžīrijā notiekošo? Par to šajā Ela Vatana rakstā. http://themoornextdoor.wordpress.com/2009/10/23/the-state-is-an-ostrich/

Savvaļas dzīve Alžīrijā – zoologa Rahida Kamela Bouzida blogs par Alžīrijā sastopamajiem dzīvniekiem un augiem. http://wildalgeria.blogspot.com/

Lai dzīvo Alžīrija! Blogs ar komentāriem par aktuālajiem notikumiem Alžīrijā un citās arābu valstīs. http://vivalalgerie.wordpress.com/

Noskaties video!

Dažādu video izlase par Alžīriju, tās ievērojamākajām un iecienītākajām vietām, kā arī sižeti par notikumiem politikā, ekonomikā un sabiedrībā kopumā. http://www.algeria.com/videos/