Projektā pievērš uzmanību uz dzimumu nevienlīdzību balstītai vardarbībai | Biedrības “Bioville” sadarbības partnerības pieredzes stāsts

Kad mēs uzsākām programmas “Erasmus+” sadarbības partnerības projektu “Y-FIGHT: Youth FIGHT against power abuse”, tā galvenais mērķis bija cīnīties pret vardarbību, kas saistīta ar dzimumu nevienlīdzību, īpaši ņemot vērā tās pieaugumu Covid-19 pandēmijas laikā. Pandēmija lika daudzām sievietēm un jauniešiem palikt ieslodzītiem ar saviem varmākām, kas pastiprināja vardarbību mājās. Papildus tam digitālās tehnoloģijas ieviesa jaunus ar dzimumu pamatotas vardarbības veidus, kuriem bija nepieciešami speciāli risinājumi. Redzot šo problēmu, mēs sapratām, ka ir jārod risinājums, kas ne tikai palīdzēs konkrētos gadījumos, bet arī izveidos ilgstošas pārmaiņas.

Kā un kāpēc radās projekta ideja?

Projekta “Y-FIGHT” ideja radās no mūsu vēlmes risināt ne tikai pašreizējās problēmas, bet arī likvidēt pamatcēloņus, kas veicina vardarbību, kas saistīta ar dzimumu nevienlīdzību. Projektā izvirzījām vairākus galvenos mērķus projekta īstenošanai. Pirmkārt, projekts bija paredzēts, lai dalītos ar labākajiem “cīņas” piemēriem. Tā mērķis bija nodrošināt jauniešiem jaunus rīkus un pieejas, kā atpazīt un novērst seksisma uzvedību, sistēmisku ļaunprātīgu izmantošanu un kibervardarbību. Vēl viens svarīgs mērķis bija paaugstināt izpratni par varas ļaunprātīgu izmantošanu, īpaši attiecībā uz neaizsargātām un nebinārajām grupām, kā arī sniegt viņiem emocionālās vadības rīkus.

Papildus tam projekts centās stiprināt sadarbību reģionālajā, nacionālajā un Eiropas līmenī ar organizācijām, kas apņēmušās cīnīties pret ar dzimumu saistītu vardarbību un ļaunprātīgu izmantošanu. Projektā vēlējāmies radīt vienotāku un efektīvāku reakciju uz dzimuma pamatotu vardarbību.

Kādi bija projekta rezultāti?

Projektā piedalījās plašs cilvēku loks, tostarp jaunieši, jaunatnes darbinieki un vairāki organizāciju pārstāvji. Projekta aktivitātes ietvēra līdzdalības vizītes dažādās valstīs, mācību kursus un sanāksmes, kā arī kampaņas plānošanu un izplatīšanu.

Kopumā projekts “Y-FIGHT” sniedza būtiskus rezultātus, pozitīvi ietekmējot visus iesaistītos. Jaunieši tagad ir daudz labāk informēti par dzimuma pamatotu vardarbību un varas ļaunprātīgu izmantošanu. Viņi spēj efektīvāk identificēt vardarbības situācijas un izmantot apgūtās metodes to risināšanai. Projekts nodrošināja viņiem emocionālās vardības rīkus, kas būs noderīgi ne tikai krīzes situācijās, bet arī ikdienas dzīvē, uzlabojot viņu spēju pārvaldīt stresu un veidot veselīgākas attiecības. Jaunatnes darbinieki, kas piedalījās projektā, ir kļuvuši par stiprākiem aizstāvjiem savām kopienām. Viņi ieguva vērtīgas prasmes un zināšanas, kas palīdz viņiem efektīvāk risināt dzimuma pamatotas vardarbības jautājumus un sniegt atbalstu upuriem. Papildus tam, viņi ieguva zināšanas par jaunajām vardarbības formām, piemēram, digitālo vardarbību, kā arī apguva efektīvas pieejas to atpazīšanai un novēršanai. Savukārt organizācijas, kas piedalījās projektā, guva labumu no pieredzes apmaiņas un labo prakses piemēru apspriešanas. Šī sadarbība ļāva uzlabot profesionālās kompetences un izstrādāt jaunas projektu idejas.

Visu partnerorganizāciju (no Spānijas “PASOS”, Čehijas “Petrklič help”, Slovēnijas “MIITR” un Latvijas “Bioville”) ciešā sadarbība bija būtiska, lai projektā panāktu veiksmīgus rezultātus.

Kā projektā iegūtās prasmes noderēs nākotnē?

Projektā iesaistītie dalībnieki tagad ir labāk sagatavoti risināt ar dzimumu pamatotas vardarbības jautājumus, izmantojot projektā iegūtos rīkus un metodes. Viņi var turpināt veidot pozitīvas pārmaiņas savās kopienās, paaugstinot izpratni un sniedzot atbalstu upuriem. Projekta laikā apgūtās prasmes būs noderīgas ne tikai viņu profesionālajā darbā, bet arī ikdienas dzīvē, palīdzot labāk pārvaldīt emocijas un stresa situācijas. Organizācijas, kas piedalījās projektā, turpinās izmantot iegūtās zināšanas un metodoloģijas, lai uzlabotu savu darbību un integrētu labākos prakses piemērus savā ikdienas darbā. Šīs prasmes un resursi palīdzēs organizācijām efektīvāk risināt dzimuma pamatotas vardarbības problēmas un veidot spēcīgākas kopienas visā Eiropā.

Ko mēs darītu citādāk?

Ja mums būtu iespēja projektu īstenot vēlreiz, mēs pievērstu lielāku uzmanību garīgajai veselībai un emocionālajai vadībai. Mēs sapratām, ka pievēršot lielāku uzmanību šīm tēmām, varētu vēl vairāk uzlabot projekta ietekmi un ilgtspēju. Pievēršanās pamatcēloņiem, piemēram, garīgās veselības problēmām, palīdzētu ne tikai risināt vardarbības jautājumus, bet arī veidotu ilgtspējīgāku atbalstu gan upuriem, gan varmākām.

Citiem vēlamies atgādināt, ka tūkstoš jūdžu ceļojums sākas ar vienu soli. Novēlam ticēt savam redzējumam, neatkarīgi no tā, cik maza vai liela šķiet jūsu ideja. Katrs lielais sasniegums sākas ar šo pirmo soli, un tikai jūsu pārliecība var pārvērst sapņus realitātē. Neļaujiet bažām vai šaubām apstādināt jūs – sākat tagad, un redzēsiet, kā jūsu iniciatīva var kļūt par spēku, kas rada ilgstošas pārmaiņas.

 

Pieredzes stāsta autori: biedrības “Bioville” pārstāvji

Dalīties
Translate »