Projektā atmodināju daļu sevis

Lai veicinātu izpratni sabiedrībā par Eiropas gadu attīstībai un globalizāciju, proti, mūsu sasaisti ar globālajiem procesiem un to, kā mēs tos varam ietekmēt, lai veidotu ilgtspējīgu sabiedrību, kurā katrs apzinās savu lomu pozitīvi ietekmēt gan globālo, gan vietējo kopienu, tika īstenots projekts “Stories for Changes”.

Lai projekts sasniegtu mērķi, bijām paredzējuši rīkot 3 galvenās aktivitātes – starptautisku mācību semināru Latvijā, globalizācijas kampaņas 12 Eiropas valstīs un noslēguma tikšanos Latvijā, kurā tika izvērtētas īstenotās kampaņas.

Projekta ideja radās jau 2014. gada vasarā semināra laikā Polijā par projekta vadību un mārketingu, kur viena no izmantotajām metodēm bija stāstniecība (storytelling). Apzinot dalībnieku intereses par tālākiem projektiem, stāstniecība parādījās kā tā pieeja, ko dalībnieki vēlētos turpināt izzināt.

2015. gads bija īpašs nevalstiskajai organizācijai ”Humana People to People in Latvia” (HPPL), jo tas tika pasludināts par Eiropas gadu attīstībai – pirmo tematisko gadu, kas veltīts ar ES ārpolitiku saistītai jomai. Par cik biedrība HPPL galvenokārt strādā ar globālās izglītības jautājumiem, tad bija skaidrs, ka šajā gadā gribam aktualizēt šo tēmu, stāstīt par lokālā un globālā sasaisti, mūsu atbildību un rīcības iespējām. Lai šos globālos stātus „tulkotu” vietējām kopienām un cilvēkiem saprotamā veidā, tad iekļāvām stāstniecības pieeju, lai caur dažādiem stāstiem spētu saredzēt to, ka esam daļa no šīs pasaules un varam daudz darīt, lai veiktu pārmaiņas.

Plānojot projektu, gribējām, lai šīs idejas nepaliek tikai pie mums un dalībniekiem, bet lai par tām uzzina vairāk cilvēku. Tāpēc projektā iekļāvām ideju par dažādu kampaņu un aktivitāšu attīstīšanu projekta valstīs, lai dalībnieku stāstus uzzinātu vairāk cilvēku viņu kopienās un organizācijās.

 

Kas ir spilgtākās atmiņas, kas saistās ar projekta īstenošanu?

Tas, kā projekta ideja dzima, kā tā veidoja savas aprises uz papīra,  un līdz šodienai, kad projekts gandrīz oficiāli beidzies, tas ir bijis daudz notikumiem un  brīnišķīgām atklāsmēm piesātināts laiks ne tikai projekta dalībniekiem, bet ļoti lielā mērā skāra arī mūs pašus – projekta organizētājus. Un tāpēc šajā konkrētajā gadījumā tādu kā “beigu” nav. Pārmaiņu ceļš mums katram turpinās ne tikai iekšējo sajūtu līmenī, bet arī jau reālā rīcībā un darbos šodien.

Manuprāt, ir trīs spilgti aspekti, kas veidoja Stories for Changes projektu tik īpašu un nebaidos šī vārda – ļoti veiksmīgu:
–    Kā pirmais ir starptautiskā un ‘uz vienu sajūtu’ virzīta treneru komanda. To veidoja 4 cilvēki (Ignacio no Spānijas, Rūta un Lauma no Latvijas, Sandra no Rumānijas), kur katram bija sava atbildīgā joma un loma, bet kopā viens vienots un harmonisks mehānisms. Un tā sajūta, ka Tev kā trenerim tā patīk tas, ko Tu tagad un šeit dari, ka nemanāmi dalībnieki pieķer sevi ejam līdzi pārmaiņu ceļu kopā ar pārējiem. Un visi, visi, visi apkārt to jūt, ka tas, ar ko treneri dalās, kādi viņi ir, tas ir no viņiem – īsti un patiesi.
–    Kā otrā atmiņa ir projekta dalībnieku patiesā enerģija un vēlme būt procesā iekšā, darboties un to visu pilnām mutē ņemt. Tik ļoti uzņēmīgi, aktīvi un dzīvi pieblīvētajā apmācību grafikā – norāda uz patiesu interesi un atvērtību pārmaiņām. Nebaidīšanās no pārmaiņām, būt pašam daļai no tām. Dalībnieku vēlmi būt iesaistītiem šajā pārmaiņu procesā apstiprināja arī tas, ka visās projektā iesaistītajās valstīs patiešām notika kampaņas, aktivitātes vai dziļi personīgi pārmaiņu procesi – bērnu grāmatas pieaugušajiem izveidošana Čehijā, dažādas aktivitātes saistībā ar Arābu kultūras skaidrošanu Bulgārijā, brīvprātīgo iedvesmas stāstu apkopošana Polijā, nepieciešamo lietu savākšana un ziedošana bēgļu nometnei Grieķijā un daudzas citas aktivitātes.
–    Kā trešā spilgtākā atmiņa ir vietas, kur mums notika mācību seminārs un Follow up tikšanās. Augusta apmācības norisinājās Jūrkalnē. Karstās vasaras dienas tika pavadītas pasakainā vietā 3 minūšu gājienā no jūras. Dabas tuvuma spēks deva ļoti svarīgu un nozīmīgu aspektu kopējai grupas sajūtai un apmācībām kopumā. Varbūt mums pat to īsti neapzinoties, daba nospēlēja savu īpašo “kārti”. Noslēguma tikšanos rīkojām Rīgas pievārtē – Rāmavas muižā. Trāpījām uz brīnišķīgu ziemu, pati vieta kā pasaku namiņš – kur stāstiem un pārmaiņām viegli rasties un ļauties. Tā vietas maģiskā sajūta deva papildus apjomu un atmosfēru jau visam esošajam un notikušajam…un tam, kas noteikti sekos.

 

Kas izmainījies pēc šī projekta īstenošanas?

Mana dalība šajā projektā ir sakustinājusi ļoti manas iekšējās personiskās atklāsmes par sevi. Viegli un dabiski ir nākušas atbildes par to, kas ir svarīgs manā dzīvē. Liekas, ka tādā snaudā ir būts kādu laiku…bet šis projekts ir atmodinājis to pusaizmigušo manis daļu. Man tagad ir daudz svarīgāk darīt labu un atstāt aiz sevis nevis “miskasti”, bet pārmaiņu stāstus, kas ir tik stipri, ka spēs dzīvot paši par sevi un iedvesmos citus. Tas, ko jau organizācijā darām – ilgtspejīgas modesTalkas, bērnu radošās nodarbības, starptautiskie projekti – tam visam tagad redzu daudz lielāku un pamatīgāku jēgu un vēlmi tajā visā būt, darboties un dot savu – nu jau atmodušos potenciālu.

 

Ko caur šo īstenotā projekta pieredzi ieguvusi Jūsu organizācija/pilsēta/novads?

Tā bija un ir neizsakāmi milzīga pieredze HPPL. Organizācija ir vairāk apjautusi savu spēju, varēšanu un jaudu. Ir vairāk nostabilizējusies sajūta par to, ko un kā gribās akcentēt savā turpmākajā darbībā pie esošajiem projektiem un kā turpināt projekta „Stories for Changes”  aizsākto  pārmaiņu ceļu.

 

Projekta norises vieta: Latvija.

Projektā iesaistītās valstis: Spānija, Bulgārija, Polija, Čehija, Maķedonija, Latvija, Portugāle, Igaunija, Horvātija, Beļģija, Grieķija, Rumānija.

Dalībnieku skaits: apmācību kursā – 27, follow up tikšanās laikā – 15.

Liene Ķeķere, nevalstiskās organizācijas “Humana People to People Latvia” brīvprātīgā.

Dalīties
Translate »