Kopfinansēšanas platforma – mūsdienīgs finansējuma instruments

Pasaulē strauji pieaug interese par kopfinansēšanu (crowdfunding) ka finansējuma veidu, bet Baltijā tā ir maz pazīstama un pētīta, taču drīzumā Baltijas valstīm būs sava vienota, kopēja kopfinansējuma platforma www.impactyouth.eu.

2015. gada sākumā alternatīvās finansēšanas veidi Eiropā tika aplūkoti izsmeļošā pētījumā — pārskatā «Moving Mainstream. The European Alternative Finance Benchmarking Report», kas internetā pieejams ikvienam interesentam. Pētījumā secināts, ka 2014. gadā šādās kopfinansēšanas vietnēs Eiropā kopumā sniegts teju 3 miljardu eiro vērts finansiālais atbalsts. Pētījumā iekļauta arī Igaunija, kurā uz pētījuma veikšanas laiku darbojās jau četras šādas platformas kopumā ieņemot otro vietu ieguldījumu apjomā uz iedzīvotāju.

Pasaulē zināmi zīmoli Kickstarter, Gofund un Indiegogo ir tikai daži no kopfnansēšanas platformu piemēriem, kuri piedāvā iespēju jebkuram ieinteresētam gūt finansējumu savas idejas attīstībai. Vairāki innovatīvi produkti, par kuriem runā visa pasaulē, sāka darbību tieši pateicoties kopfinansēšanai. Visspilgtākie no tiem ir pasaules pirmā 3D printēšanas pildspalva 3Doddler, Pebble – smart pulkstenis, kas tika izgudrots vēl pirms Apple Watch un, protams, virtuālās realitātes brilles Oculus Rift.

Baltijas valstīs kopfinansēšana ir sākusi attīstīties Start-up vidē un arī mūsu valstīm ir spilgti piemēri, kurus mēs jau tagad varam nopirkt veikalā vai pasūtīt interneta veikalos. Tādi produkti kā Smart Herb Garden – Click and Grow, kas ir mūsu kaimiņu igauņu izgudrojums, Mission to Mars 2049 – mūsu pašu latviešu izgudrota galda spēle un brāļu lietuviešu inovatīvais riteņa pārkošanas rīks – PARKIS ir tikai daži izgudrojumi, kurus atbalstīja cilvēki – investori no visas pasaules.

Vai kopfinansēšana ietekmē arī tirgus tendences? Jā! Un ne tikai ietekmē tendences, bet arī uzstāda likmi, kurai seko arī inovācijas milži un Pebble/ Apple Watch gadījums ir tikai viens no simtiem. Ka arī popularizējot savu lappusi kopfinansēšanas platformā organizācijas aktīvi popularizē savu ideju eksporta tirgū un tas viņiem dod iespēju ļoti ātrā veidā paplašināties no idejas uz starptautiska mēroga uzņēmumu.

Neskatoties uz to, cik attīstīts šis finansējuma veids ir start-up vai uzņēmēju vidū, mums parastiem lasītājiem, joprojām trūkst gan zināšanu, gan arī drošības par to, ka mūsu nauda nonāks pie mūsu atbalstīta produkta, nevis pazudīs, un ko darīt ja projekts, kuru nolēmām atbalstīt tomēr nevarēs savākt visu summu un realizācija nenotiks. Kur nonāk mūsu nauda? Atbilde ir ļoti vienkārša: nekur, tā paliks mūsu makos. Kopfinansēšanas brīnums ir tas, ka nauda projekta attīstībai nonāk tikai tad, ja novatoriem sanāks savākt visu nepieciešamo vai procentuāli būtsikāko daļu atbalsta. Ļoti bieži atbalstot kādu ideju mēs kļūstam par investoriem, kuri ir saskatījuši potenciālu kādā idejā, kura kļūs par inovatīvu risinājumu un mums ir iespēja to lietot agrāk nekā visā pārejā pasaulē.

Lēmums – kopfinansēšana ir ne tikai lielisks veids uzņēmējiem atrast nepieciešamos līdzekļus un popularizēt savu ideju, bet arī dod iespēju katram cilvēkam iejusties investora lomā un ieguldīt savus līdzekļus tur, kur viņiem šķiet pievilcīgi.

Pavisam drīz arī Baltijas valstīm būs sava vienota, kopēja kopfinansējuma platforma www.impactyouth.eu, kura tiek radīta pateicoties Erasmus+ programmas finansējumam projekta “Sociālās uzņēmējdarbības attīstība un veicināšana jauniešu sektorā” ietvaros, ar mērķi atbalstīt jauniešu start-up vidi, kur tiek uzsāktas ne tikai inovatīvas biznesa idejas, bet idejas ar sociālu ietekmi un sociāli atbildīgas biznesa idejas. Jau tagad ir iespēja ielūkoties platformas izskatā, taču oficiāli tā kļūs pieejama šī gada jūlija beigās.

Šādas platformas nepieciešamību nosaka apgrūtinātas un ierobežotas finanšu piesaistes iespējas gados jauniem cilvēkiem, kuriem nav uzkrāts savs kapitāls, kā arī īpaši aktuāli tas ir sociālās ietekmes biznesa jomā, proti, sociālajā uzņēmējdarbībā, kuras specifiska ne vienmēr ļauj veiksmīgi konkurēt kopējā tirgū, it īpaši biznesa uzsākšanas stadijā. Tāpat arī kopfinansēšana dod iespēju iegūt salīdzinoši nelielu  starta kapitālu – ne vienmēr šāda veida platformās izsludinātie projekti meklē milzīgas summas – startam bieži vien nevajag daudz! Kā atzīts kādā SEB bank pētījumā, 70% jauno uzņēmēju naudu darbības uzsākšanai aizņemas no draugiem un ģimenes locekļiem. Taču viņi ne vienmēr spēj vai vēlas atbalstīt jaunos uzņēmējus.

Platforma www.impactyouth.eu kļūs par pirmo sociālo uzņēmumu kopfinansēšanas platformu Baltijā un jau tagad aicina potenciālos klientus domāt par savu projektu idejām, to prezentēšanu un reklamēšanas kampaņu.

Paralēli platformas izstrādei projekta ietvaros tiek organizētas arī apmācības, kurās jauniešiem no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas būs iespēja attīstīt savas inovatīvās un sociālā biznesa idejas no budžeta plānošanas līdz par prezentācijas kopfinansēšanas platformā sagatavošanai. Uz apmācībām vēl ir iespējams pieteikties!

Kontaktinformācija:
Anita Stirāne, projekta vadītāja
anita.stirane@socialinnovation.lv
www.socialinnovation.lv

Raksts tapis sadarbībā ar Jevgeniju Kodurovu
Šī pubikācija ir tapusi projekta “Development and promotion of social business within youth sector” ietvaros. Par publikācijas saturu atbild projekta vadītājs, un tas ne vienmēr atspoguļo Eiropas Komisijas vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras viedokli.

Dalīties
Translate »