Kā mēs trenējāmies starpkultūru dialoga mākslā Libānā

No 2016. gada 22. līdz 30. oktobrim Beirūtā, Libānā, notika seminārs “Intercultural dialogue – RE-STARTED”, kura laikā 30 jaunatnes darbinieki no 5 Eiropas (Igaunija, Latvija, Bulgārija, Itālija un Grieķija) un 4 Vidusjūras reģiona (Libāna, Tunisija, Maroka un Jordānija) valstīm apmainījās ar pieredzi, kā strādāt ar jauniešiem, lai veicinātu starpkultūru dialogu, izpratni par naida runu un vardarbīgu ideoloģiju, kā arī dažādības pieņemšanu.

Šis projekts norisinājās programmas “Erasmus+” ietvaros.

Nav noslēpums, ka migrācijas spiediena rezultātā gan Eiropas, gan Vidusjūras reģiona valstis piedzīvo spēcīgas pārmaiņas. Dalījums starp “mēs” un “viņi” arvien nostiprinās. Spriedze sabiedrībā pieaug, un sadursme kļūst neizbēgama, izpaužoties gan tieši, gan netieši. Ja fizisku vardarbību ir iespējams pamanīt, tad netiešu aizskaršanu pamana vien vērīgākie. Diemžēl jaunieši ir trauslākais posms šajā situācijā, jo viņi vieglāk nekā pieaugušie pakļaujas radikalizācijas riskam, kā arī kļūst par upuriem neiecietībai un agresijai. Tāpēc izglītoti jaunatnes darbinieki ir nozīmīgi spēlētāji cīņā par miermīlīgu sabiedrību ap mums.

Semināra laikā dalībnieki pastāstīja par naida runas izplatību un labo praksi iecietības veicināšanā savās izcelsmes valstīs , guva teorētisku ieskatu par to, kas ir radikalizācija, vardarbīga ideoloģija un naids, ar praktiskiem uzdevumiem apguva dažādas metodes darbam ar jauniešiem, lai attīstītu dažādības akceptēšanu, kā arī apmeklēja bēgļu nometni Libānas dienvidos “Marj el Khokh” un nevalstiskās organizācijas “Amel Association International” centrus, kas sniedz praktisku atbalstu gan bēgļiem, gan citām mazāk aizsargātām sabiedrības grupām Libānā, piedāvājot apgūt dažādu profesiju pamatus, piemēram, gaisa kondicionētāju mehāniķa amatu, kas, starp citu, Libānā ir pieprasīta profesija.

 

Pirmo reizi Tuvajos Austrumos

Iespaidos par dalību projektā dalās Anna, dalībniece no Latvijas.

Dalība projektā “Intercultural dialogue – RE-STARTED” man nozīmēja ļoti daudz, īpaši personīgā līmenī. Tas bija piedzīvojums – uzdrošināties, ielūkoties un sastapt sevi, pacelt acis un redzēt dažādību ap sevi, sajust un novērtēt to.

Lai arī semināra temats man nebija svešs, pirmo reizi biju Tuvajos Austrumos, piedzīvojot mērenu kultūršoku. Pretstatā ierastajai sakārtotībai jutu Beirūtas dzīslas pulsējam neparedzamā satiksmē un neapsaimniekoto atkritumu smakas apvītā apkārtnē. Šie atkritumi ir tikai rezultāts nesekmīgai politikai. Libānu joprojām plosa cīņas par varu. Kontrasti uz katra stūra. Manuprāt, nav labākas vietas, kur veicināt starpkultūru dialogu, jo dažādība ir tās posts un laime.

Savukārt bēgļu nometnes un palīdzības centru apmeklējums raisīja diskusijas ar citiem dalībniekiem, meklējot atbildes uz jautājumiem, kas manu prātu nodarbināja jau vēl pirms pieteikšanās semināram. Ko nozīmē jēdziens “patvērums” dažādās kultūrās? Libānietis no gruzdošās politiskās nestabilitātes patveras draugu un ģimenes lokā, baudot garšas un smaržas, tajā pašā laikā kāds irākietis ar ģimeni turpat blakus mājā patvēries aiz drupām, kuras Beirūtas centrā atstājis kārtējais pilsoņu karš. Nieka 2 h brauciena attālumā no Beirūtas centra kalnu ielejā gulstas telšu pilsētiņa, kurā patvērumu no kara dzimtajā Sīrijā raduši simtiem ļaužu no zīdaiņa vecuma līdz sirmgalvjiem. Iesprūduši laikā un vietā. Skaudrā realitāte neatstāja vienaldzīgu.

 

Katrs ceturtais cilvēks Libānā – bēglis

Iespaidos par dalību projektā dalās Krista, dalībniece no Latvijas.

Šī bija lieliska iespēja jaunatnes darbiniekiem no dažādām pasaules valstīm satikties un dalīties ar savas valsts aktuālajiem notikumiem, paverot daudz plašāku skatījumu uz to, kas notiek katrā konkrētajā zemē, kā arī salīdzināt to ar mediju informāciju, kuru sniedz katra dalībnieka pārstāvētā valsts. Katru dienu pēc nodarbībām mēs tikāmies savās mazajās “ģimenēs”. Es biju kopā ar cilvēkiem no Libānas, Jordānijas, Grieķijas un Tunisijas. Lai gan sevi uzskatu par pieredzējušu ceļotāju un kultūru pazinēju, tomēr bija brīži, kad sapratu – katrs no mums nes sevī bagātu savas tautas mantojumu un izpratni par to, kas notiek ap mums pasaulē, kurā dzīvojam. Pieredze, kuru ieguvu, sastrādājoties, diskutējot un vienkārši runājot ar šiem cilvēkiem, mani ļoti bagātināja.

Kad dažādu kultūru cilvēki sastopas un nebaidās būt autentiski un patiesi, lietas, uzskati un redzējumi mainās. Es ticu, ka pasaule kļūst labāka, tajā parādās vairāk iecietības, mīlestības un sapratnes. Viena no spilgtākajām pieredzēm, kuru piedzīvoju, bija bēgļu nometnē Libānas dienvidos. Tur bija iespēja pavadīt laiku ar pusaugu meitenēm, dziedot latviešu dziesmas un gatavojot pusdienas kopā ar nometnes vecākajām sievietēm. Uz mirkli mūsu pasaules sastapās un mēs saskatījām viens otrā vienkāršo un neaizsargāto cilvēku.

Man bija arī privilēģija paceļot pa Libānu pēc projekta un iepazīt tās bagātīgo dabu un kultūru – nacionālos ciedru parkus, klintī izveidotos klosterus, vēsturiskās pilsētās – Tripoli un Biblosu, kā arī apžilbt no Beirūtas spožajām nakts gaismām. Secinājums tikai viens – Libāna ir attīstīta, viesmīlīga un skaista zeme ar sarežģītu politisko situāciju un dzīvām pagātnes kara rētām.

Katrs ceturtais Libānā ir bēglis. Viņu nami ir atvērti tiem, kuri bēg no kara. Starp mums seminārā bija arī divi puiši no Sīrijas, kuri bija pazaudējuši daļu ģimenes un savas mājas. Viņu stāsti un dažbrīd skumjās acis televīzijas ziņas padarīja par klātesošu realitāti. Pavadot laiku šajā valstī, sapratu, cik tā cenšas būt viesmīlīga, atvērta un izpalīdzīga.

Starpkultūru dialogs ir iespējams tikai tad, ja paši izvēlamies aktīvi klausīties un atļaut nepazīstamajam un svešajam atklāt sevi. Atšķirības starp kultūrām, reliģijām un cilvēkiem kopumā ir neizbēgamas un dabiskas, tāpēc, lai atšķirīgo neuztvertu kā draudu, semināra laikā dzima ideja aicināt līdzcilvēkus dalīties ar viedokļiem un emocijām par dažādību, kultūru, identitāti, līdzāspastāvēšanu, lai veicinātu sapratni starp dažādiem sabiedrības pārstāvjiem un miermīlīgu sadzīvošanu. Visi semināra dalībnieki dalījās ar saviem vēstījumiem pasaulei Facebook lapā “Humans for Diversity”, un ikviens, kurš jūtas līdzīgi domājošs, ir aicināts izplatīt pasaulē arī savu vēstījumu.

– Anna Audere un Krista Baldiņa

Dalīties
Translate »