Kā jaunietim realizēt solidaritātes projektu?

No 2019. gada augustam līdz šī 2020. gada janvārim realizējām projektu “Skaties un mācies”, kura ietvaros Young Media House jauniešu grupa veidoja Latvijā aktuālu filmu seansus. Tiem sekoja diskusijas, kas ļāva dziļāk ieskatīties filmu kontekstā un iepazīties ar nozares profesionāļiem. Kopumā noskatījāmies 6 filmas un tikāmies ar 19 kino nozares, skatuves mākslas, sociālo zinātņu, ārstniecības un citiem ekspertiem. Projekta laikā ieguvām prasmes un zināšanas par projektu plānošanu un ideju realizēšanu. ar kurām vēlamies padalīties.

Īpaši noderīgi šie padomi būs tiem, kuri vēlas realizēt “Eiropas Solidaritātes korpuss” atbalstītos projektus. Tomēr – ieskaties arī tad, ja tev ir kāda ideja, kuru jau ilgi esi vēlējies pārvērst par pasākumu vai projektu.

KĀ VEIKSMĪGI VADĪT PASĀKUMUS?

Stāsta Hugo: “Pateicoties tam, ka biju brīvā un atvērtā publikā, bija mazliet vieglāk iejusties un brīvi justies auditorijas priekšā. Bet parasti publiskā uzstāšanās mēdz satraukt, jo runātājs iztēlojas sliktākos scenārijus – klusa un neatsaucīga publika, lielas telpas, kas ir jāaizpilda ar savu balsi, neparedzētas situācijas, klasiskais “lampiņu drudzis” u.c. Tas viss ir dzīves sīkums, jo ir jāatceras nozīmīga lieta, ko jūs visi iespējams, esat jau dzirdējuši – saturs, ko jūs sniedzat ir mazāk svarīgs par to, kā jūs šo saturu pasniedzat. Piemēram, ja jūs vadāt pasākumu par veselīgu ēšanu, tad cilvēki labāk atcerēsies analoģijas un stāstus, nevis lielu kvantumu ar statistiku un “cietajiem faktiem”. Jūsu ķermenis ir mašīna, kādu benzīnu un eļļu ieliesiet, tikpat kvalitatīvu atdevi saņemsiet.”

KĀPĒC BŪT PROJEKTA KOMANDĀ?

Iesaka Marta: “Uzdrošināties savu ideju pārvērst par mērķi un galu galā realizēt, manuprāt, ir liels sasniegums jebkurā vecuma posmā. Tieši tāpēc ļoti vērtīgi ir šādu pieredzi – izsapņo, plāno, realizē, – iegūt, cik vien ātri iespējams, lai nekad neapstādinātu ticība sev. Darbs pie projektiem sniedz iespēju ne vien praktiski izmēģināt plānošanas, līderības un kritiskās domāšanas prasmes, bet arī iegūt plašu kopienu ar līdzīgi domājošiem jauniešiem. “Eiropas Solidaritātes korpuss” sniedz iespēju jauniešiem iegūt atbalstu savu, iespējams, pirmo patstāvīgo projektu realizēšanā, turklāt – projekta pieteikuma forma ir viegli saprotama un liek jau pirms projekta realizācijas komandai apsvērt tā vadības nozīmīgākos aspektus un tos laicīgi ieplānot. Ieguvām ne vien lielisku pieredzi darbā komandā un izaicinājumu pārvarēšanā, bet arī iespēju uzrunāt citus jauniešus.”

KĀ UZRUNĀT “NESASNIEDZAMUS” CILVĒKUS?

Pieredzē dalās Agnese: “Nebaidies ieslīdēt “dm” un pielāgojies! Formalitātes bieži vien aizņem pārāk daudz laika. Ja personai, kuru vēlies uzrunāt, ir konts kādā no sociālajiem tīkliem, tad izmanto iespēju bez jebkāda riska kļūt par mēstuli, ar iespēju pārliecināties, vai ziņa saņemta un izlasīta, kā arī ar ātras atbildes garantiju. Protams, tev jāpielāgojas uzrunātās personas “statusam” sabiedrībā, iemantojot šo cilvēka cieņu un uzticību. Laba ideja ir aizsūtīt oficiālu vēstuli, kam seko atgādinājums sociālajos tīklos. Neaizmirsti ievērot visus pieklājības un gramatikas likumus, kā arī pirmajā vēstulē uzrunā personu uz “jūs”, lai vai cik atvērta šī persona tev šķistu. Līdzko pienāks atbilde, tu vari pielāgoties personas rakstības stilam un pāriet uz neformālāku formātu. Esi patiesi ieinteresēts, sagatavojies un neaizmirsti pakonsultēties ar Google par šīs personas biogrāfiju un pieredzi.”

KĀ NOORGANIZĒT PASĀKUMU?

Stāsta Anna: “Rīkojot pasākumus un aicinot viesus, vienmēr ir svarīgi atcerēties latviešu valodas stundas un viesus uzrunāt pieklājīgi un cieņpilni. Organizējot pasākumus, jāatceras, ka tas ir komandas darbs un visu nevajag uzņemties pašam vai “uzgrūzt” vienam cilvēkam. Svarīgi ir darāmos darbus sadalīt. Ja ir ieplānots izmantot ekrānus vai citu tehniku, svarīgi, lai blakus ir kāds, kurš ļoti labi saprot tehniskās lietas, lai ātri atrisinātu neplānotus tehniskus izaicinājumus. Svarīgi ir arī atcerēties, ka viss notiek tā kā tam jānotiek. Ja kaut kas neizdodas kā iecerēts, tad nevajag krist panikā, bet pieņemt situāciju un uztvert to kā mācībstundu, rīkojot nākamo pasākumu.”

KĀ IZBAUDĪT FILMAS SEANSU?

Stāsta Rūta: “Filmas piedāvā daudz vairāk nekā sākotnēji var šķist. Uzmanīgi skatoties filmas, atklājas pavisam jauna pasaule. Iepazīstot režisoru, literatūras darbus, vai saprotot filmas tapšanas kontekstu, iepriekš redzēta filma var atklāt jaunus vēstījumus un sniegt vēl nepiedzīvotas emocijas. Iedziļinoties filmā, tās skatītājs trenē savu uzmanību, attīsta domāšanu, iegūstot no filmas daudz vairāk. Lai uzzinātu vairāk, ir vērts pirms vai pēc filmas noskatīšanās uzmeklēt faktus par filmu, piemēram, platformā YouTube.”

 

Projekts “Skaties un mācies” tika finansēts ar Eiropas Komisijas programmas “Eiropas Solidaritātes korpuss” atbalstu, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra. Šī publikācija atspoguļo autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.

Dalīties
Translate »