Brīvprātīgais darbs – ar pievienoto vērtību vides izglītībā

Frančesko veidotā kukaiņu māja

 

2020. gada 16. novembrī Gulbenes 3. pirmsskolas izglītības iestāde “Auseklītis” uzsāka realizēt programmas “Eiropas Solidaritātes korpuss” brīvprātīgā darba projektu “Bites un brieži gaisu maisa”. Projekta laikā bērnudārzā strādāja brīvprātīgie – Aleksandra no Serbijas (7 mēnešus) un Frančesko no Itālijas (6 mēnešus).

 

Aleksandras vadībā tapa putnu būrīši

 

Aleksandrai ļoti svarīga bija ekoloģijas un dabas aizsardzības tēma. Pēc jaunietes iniciatīvas bērni veidoja dažāda tipa putnu barotavas no otrreiz pārstrādājamiem materiāliem. Tika radīti 25 putnu būri. Aleksandra ar prieku ikdienā izmantoja dabas materiālus un otrreizēji izmantojamos materiālus, mācoties pīt grozus no avīžu “klūgām” un gatavojot krāsainās smiltis. Uzzinot par puzuru tradīciju Latvijā, meitene šo prasmi apguva youtube.com kanālā un vadīja radošās darbnīcas bērniem. Jauniete ļoti interesējās arī par rokdarbiem. Grupiņu audzinātājas viņai mācīja šūt, adīt zeķes un tamborēt. Laba iespēja šajā jomā bija, mācoties aust paklāju no dabas materiāliem Tautas lietišķās mākslas studijas “Sagša” pieaugušo neformālās izglītības programmas “Māsa pļava” ietvaros.

 

Frančesko vadītās ritma nodarbības

 

Papildu vides izglītības aktivitātēm Frančesko sirdslieta un aizraušanās bija mūzika. Puisis spēlēja ukuleli dažādos “Auseklīša” pasākumos, arī skolotāju sapulcēs Zoom platformā, vadīja ritma nodarbības grupiņās. Tā kā viņš ir mācījies spāņu, angļu un krievu valodas, viņam ļoti svarīgs bija lingvistiskais aspekts,  vadot bērniem angļu valodas nodarbības.

 

 

 

Abi jaunieši aktīvi iesaistījās dārza darbos – stādīja, laistīja, ravēja, kopa bērnudārza teritoriju, rūpējās par pagājušā gadā izveidoto upeņu dārzu. Aleksandra piepilda savu sapni – Vecgulbenes muižas parkā izveidoja savu puķu dobi, kā arī bērnudārza teritorijā – dažādu ārstniecisko augu un tēju dārzu. Savukārt Frančesko sadarbībā ar vietējo kokapstrādes meistaru Arvi Rubeni radīja kukaiņu māju. Lai gan jaunieši ir atgriezušies savās dzimtenēs, viņu idejas turpinās dzīvot bērnudārzā un Gulbenes pilsētā, aicinot bērnus un pilsētniekus domāt par zaļāku, dabiskāku un sakoptāku vidi sev apkārt.

 

Projekts “Bites un brieži gaisu maisa” tika finansēts ar Eiropas Komisijas programmas “Eiropas Solidaritātes korpuss” atbalstu, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.

 

Sagatavoja:

Ilze Vanaga
Projektu asistente
Gulbenes 3. pirmsskolas izglītības iestāde “Auseklītis”

Dalīties
Translate »