Pirmo reizi Latvijā tapusi jauniešu netiķete jeb vadlīnijas uzvedībai tiešsaistē
Samsung skola nākotnei sadarbībā ar Rīgas Skolēnu domi un jauniešiem visā Latvijā radījusi unikālu projektu – Latvijā pirmo jauniešu netiķeti jeb uzvedības vadlīnijas tiešsaistē. Tajā ietverti būtiskākie punkti par digitālo uzvedību, e-saziņu, drošību un privātumu, kā arī autortiesību ievērošanu. Aicinot ar netiķeti iepazīstināt visus Latvijas jauniešus, tā nodota Izglītības un zinātnes ministrijai, kā arī tiks izsūtīta Latvijas skolām.
83% Latvijas jauniešu uzskata, ka internetā ievēro ētikas pamatprincipu “Nedari otram to, ko negribi, lai kāds dara Tev”, liecina Samsung Skola nākotnei aptaujas dati*. Tajā pašā laikā jaunie cilvēki atzīst, ka izmanto nelicencētu saturu, mēdz lietot tiešsaistē izdomātu identitāti, neiejaucas vai pat saasina situāciju, redzot naidīgu vai vardarbīgu saturu.
“Lai nepazustu globālajā tīmeklī, mūsdienu informatīvajā okeānā, ir jāprot “peldēt”. Īpaši svarīga ir drošība un atbildība. Proti, jāizaug līdz apziņai, ka anonimitāte, citu radītu resursu (foto, mūzikas, teksta) pārkopēšana, sensitīvu datu izpaušana, ir pārkāpumi, kas tikai šķietami netiek sodīti vai izmantoti pret to lietotāju. Autortiesību problēma ir akūta arī ārpus interneta, piemēram, zinātniskajos darbos. Jo atbildīgāk izturamies pret citu radītu materiālu, jo vairāk varam sagaidīt līdzīgu attieksmi arī pret sevi,” uzsver LR Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.
“Projektu konkursā ar savu netiķetes redzējumu dalījās vairāk nekā 200 jauniešu, pārstāvot 45 komandas no dažādām Latvijas skolām. Tālāk šos projektus apkopoja un esenci izvilka Rīgas Skolēnu domes jaunieši, radot Latvijas jauniešu netiķeti. Patlaban šis dokuments ir nodots Izglītības un zinātnes ministrijai, kā arī plānojam to nosūtīt visām Latvijas skolām,” saka Samsung skola nākotnei iniciatīvas vadītāja Baltijā, Egle Tamelīte. “Mēs patlaban piedzīvojam nebijušu situāciju – mūsdienās katra indivīda spēja ietekmēt pasauli ir milzīga. Viens sociālo tīklu ieraksts var sasniegt cilvēku miljonus un radīt ietekmi uz pasauli – labu vai sliktu. Mūsu pašu rokās ir veidot tiešsaistes vidi tādu, kurā būtu patīkami atrasties gan pašiem, gan citiem.”
“Jauniešiem jādomā par savu uzvedību, darbībām un to sekām, tādēļ ir tapusi šī netiķete. Tajā mēs stāstām, kas būtu jāievēro katram saprātīgam jaunietim. Apkārt ir daudz cilvēku, kuri neapzinās, kā viņu publicētais saturs sociālajos portālos vai saziņas platformās ietekmē apkārtējos. Ir cilvēki, kas neapzinās, cik jābūt uzmanīgiem gan internetā, gan uz ielas. Lai mazinātu dažādu starpgadījumu skaitu, mēs vēlamies veidot apziņu, ka ar savu rīcību varam ietekmēt gan savu, gan līdzcilvēku drošību,” uzskata Rīgas Skolēnu domes pārstāve Anita Ramka.
Lejuplādē PDF versiju un izmanto savā skolā!
Latvijas jauniešu netiķete
1. Ko par Tevi stāsta Tavas Instagram fotogrāfijas? Kas atrodams Google? Veido pārdomātu digitālo tēlu!
2. Izcelies pūlī – sasveicinies un atvadies arī tiešsaistē!
3. Arī e-saziņā izmanto literāru valodu, liec garumzīmes un komatus. Tevi sapratīs labāk!
4. Neapber skolotāju ar naksnīgiem SMS. Skolotāji nedzīvo internetā!
5. Atvainošanos, sliktas ziņas un īpašus dzīves paziņojumus atstāj klātienei!
6. Neatstāj savu mīļāko mūziķi uz ielas. Cieni autortiesības!
7. Tevis radītās Instagram memes un GIFi ir tādi paši autordarbi, kā tavs zinātniski pētnieciskais darbs. Aizsargā savu jaunradi!
8. Pirms gada pazudušais kaķis, visticamāk, jau atradies. Izvērtē, pirms pārpublicē! Neizplati novecojušas, maldinošas vai nepatiesas ziņas!
9. Ja nevēlies, lai pseido-draugs klauvē pie Tavām durvīm, nepublicē internetā personīgus datus un adresi.
10. Par “izsargāšanās metodēm” jādomā arī internetā! Nozīmīgākajiem sociālo tīklu, e-pastu un finanšu kontiem izvēlies drošas paroles un izmanto vairāku faktoru autentifikāciju.
11. Mazini riskus – uzliec UPDATE un izslēdz, ja nelieto! Lai pasargātu viedierīces pret kiberuzbrukumiem, regulāri atjauno visas lietotnes un operētājsistēmu. Atslēdz WiFi, Bluetooth, Location un atinstalē lietotnes, ja nelieto.
12. No “piedūriena” līdz mobingam ir tikai viens solis. Nedari otram to, ko nevēlies, lai dara Tev!
13. Ja klases WhatsApp čatā kādu pazemo, – nepiedalies, bet novērs! Ja e-vidē redzi pārkāpumus un nereaģē, tu vairo vienaldzību sabiedrībā!
14. Neliec dzīvei filtrus, Tev nav jābūt Insta-ideālam!
15. Dzirdi dzīvi, izņem austiņas! Sērfošana internetā, elektroniskā saziņa un skaļas mūzikas klausīšanās nav pieļaujama, esot uz ielas vai dzelzceļa tuvumā. Neapraudi sevi un citus!
16. No #Instafood bildēm nepaēdīsi, ar izpletni internetā neizlēksi un piedzīvojumu stāstus mazbērniem nesavāksi. Izdzīvo realitāti!
Par Samsung Skolu nākotnei
Samsung Skola nākotnei ir “Samsung Electronic Baltics” sociālā iniciatīva, kuras ietvaros jau otro gadu tiek realizēta programma “Skolēna digitālais IQ”. Tā tapusi sadarbībā ar Latvijas digitālās jomas ekspertiem, un programmas mērķis ir veicināt jēgpilnu digitālo tehnoloģiju lietošanu, izmantojot tās ikdienas dzīvē, mācībās un arī nākotnē, uzsākot darba gaitas. Programma www.skolanakotnei.lv bez maksas pieejama ikvienam. Programmas partneri ir Latvijas Drošāka interneta centrs, kustība “Iespējama misija”, Valsts izglītības satura centrs, LR Kultūras ministrija, LR Izglītības un zinātnes ministrija, CERT.LV, Eiropas Parlamenta Informācijas birojs, Rīgas Skolēnu dome un digitālo risinājumu aģentūra “Cube”.
Plašāk par projektu: www.skolanakotnei.lv
Iespēja uzzināt jaunāko: www.facebook.com/samsungskolanakotnei