Pieejams ieraksts un materiāli no eTwinning vebināra par bērnu runas attīstību
Šī gada 17. janvārī norisinājās eTwinning organizēts vebinārs “Bērnu runas attīstība pirmsskolā” par pirmsskolas vecuma bērna runas attīstību un savstarpējās komunikācijas nozīmību. Vebināru vadīja attīstības psiholoģijas doktore un Latvijas Universitātes profesore Guna Svence. Ir pieejams šī vebināra ieraksts un prezentācija.
Par vebināru
Valodas apguves procesu bērna agrīnajā vecumā ietver daudz dažādu mītu un priekšstatu, kas nereti ir maldīgi. Kā vebināra dalībniekus informēja attīstības psiholoģijas doktore Guna Svence, valoda bērniem neiedzimst. Runas un valodas attīstība ir mērķtiecīgs process, kuru sekmē socializācija. Ir būtiski, ka bērns ne tikai runā un mācās burtus, bet arī dzird, uztver un pat sajūt un iztēlojas valodu. Uzzināt vairāk par bērnu attīstību iespējams noskatoties vebināra ierakstu, ieskatoties grāmatā “Attīstības psiholoģija. Cilvēka attīstība visas dzīves garumā” (Sebre un Miltuze, 2022), vai G. Svences grāmatā “Psiholoģija jaunajam skolotājam”.
Vebināra laikā bija iespēja dzirdēt vairākus praktiskus padomus, kā veicināt bērna runas un valodas attīstību dažādās vidēs. Noteikti nevajadzētu koncentrēties tikai uz konkrētu burtu apguvi un atpazīšanu, bet metožu klāstā jāiekļauj:
- asociāciju veidošana,
- atkārtošana korī vai pāros,
- maņu orgānu iesaistīšana mācību procesā,
- mīmikas un žestu izmantošana,
- mākslinieciski sarežģītāku tekstu izmantošana,
- darbību komentēšana,
- runa paplašinātos teikumos u.c.
Guna Svence ir psiholoģijas doktore (Dr.psych.), Latvijas Universitātes profesore, Rīgas Stradiņa universitātes docētāja un pozitīvās psiholoģijas virziena attīstītāja Latvijā. Pirms tam 20 gadus strādājusi Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijā par Psiholoģijas fakultātes dekāni, studiju programmu direktori un pētnieci. Svence vada sociālpsiholoģiskos treniņus grupās un individuālos izaugsmes treniņus. Ir sešu grāmatu autore, kā arī vairāku rakstu autore starptautiskos, zinātniski recenzētos žurnālos. Konsultē dzīvesspēka un pozitīvās psiholoģijas jautājumos, kā arī pedagoģijā par mācīšanās stiliem, skolotāja lomu un metodēm dažādu mācīšanās teoriju kontekstā.
Vebināra materiāli un ieraksts
1. Svences prezentācija – lejupielādē un seko līdzi (PDF).
Vēlies uzzināt vairāk?
Šogad trešo reizi eTwinning organizē pirmsskolu mēnesi, kura ietvaros aicina dažādus ekspertus dalīties pieredzē par saistošām tēmām tieši pirmsskolas vecuma bērnu pedagogiem. Ja vēlies uzzināt vairāk, apskati kādu no iepriekšējo gadu vebināru ierakstiem:
- Vebinārs “Kā tikt galā ar emocijām pirmsskolā?” par emociju rašanos, izpausmēm un reulāciju. Vebināru vadīja Baiba Kalnciema, psiholoģe (Mg.Psych.), pedagoģe (Mg.Paed.), (PhD can.), apzinātības programmas īstenotāja bērniem Latvijā un grāmatas “Kāpēc esmu uztraucies?”
- Vebinārs “Kā pedagogiem palīdzēt pirmsskolas bērniem darīt pašiem?” par pirmsskolas bērnu patstāvības veicināšanu. Vebināru vadīja Salas sākumskolas pirmsskolas pedagoģe un bloga “Rasa par bērniem” autore Rasa Pakalniņa.
Aktuālie eTwinning pasākumi pirmsskolas mēneša laikā
Ja vēlies turpināt iesaistīties eTwinning, piesakies dalībai pirmsskolu mēneša pasākumos klātienē vai attālināti!
- Vebinārs “eTwinning nacionālo un starptautisko sadarbības projektu pieredze pirmsskolās”
2024. gada 23. janvārī, plkst. 17:00-18:30
Vada: Liene Zemīte (Valmieras pirmsskolas izglītības iestādes “Ezītis” vadītājas vietniece izglītības jomā), Ilze Veidmane (Jūrmalas pilsētas pirmsskolas izglītības iestādes “Zvaniņš” metodiķe), Alla Ratnika (Rēzeknes pilsētas pirmsskolas izglītības iestādes “Auseklītis” metodiķe) - “eTwinning starptautiskais pirmsskolu projektu tirdziņš tiešsaistē”
2024. gada 7. februārī, plkst. 18:00-19:30
Piedalās skolotāji no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Francijas, Beļģijas un Portugāles
Vada: Liene Millere - 6h kurss “Ievads eTwinning” pirmsskolu skolotājiem klātienē
2024. gada 29. janvārī, plkst. 10:00-16:00
Norises vieta: Rīga
Vada: eTwinning vēstniece, Jūrmalas pirmsskolas izglītības iestādes “Zvaniņš” metodiķe Ilze Veidmane un eTwinning vēstniece, Talsu 2. vidusskolas skolotāja Irina Statņuka - Tiešsaistes kurss “Starptautiska eTwinning projekta plānošana un īstenošana pirmsskolā”
2024. gada 19. februāris – 2024. gada 10. maijs (tiešsaistes nodarbības 19. februārī, 26. februārī, 10. aprīlī, 10. maijā)
Skolotāji no Latvijas, Itālijas, Rumānijas
Profesionālās kompetences pilnveides apliecība 24h apmērā (ja izpildīti visi kursa nosacījumi)
Vada: Liene Millere
Attēla autors un avots: Andrea Piacquadio, publicēts Pexels.com (Creative Commons licence)