Pieejams ieraksts no eTwinning vebināra par pirmsskolas bērnu patstāvības veicināšanu

2022. gada 19. janvārī norisinājās eTwinning organizētais vebinārs “Kā pedagogiem palīdzēt pirmsskolas bērniem darīt pašiem?”. Vebināru vadīja Salas sākumskolas pirmsskolas pedagoģe un bloga “Rasa par bērniem” autore Rasa Pakalniņa.

Pedagogs – piemērs un atbalsts

Pedagoga profesija un loma laika gaitā mainās, to pieprasa pārmaiņas sabiedrībā un arī jaunie standarti izglītībā. Striktais pedagogs, kuru jāklausa uz vārda un kuram bail prasīt palīdzību, pamazām kļūst par tādu kā bērna treneri un kouču, mērķtiecīgi vadot bērnu un iedrošinot paveikt lielas un mazas lietas patstāvīgi. Ne mazāk svarīgi ir arī uz pasauli vērties no bērna perspektīvas – lieki nesteidzināt, nenoliegt bērna pārdzīvojumus un uzvaras brīžu emocijas, apjukuma brīžos rādīt piemēru, kā rīkoties. Bērni māk pārnest rīcības modeli no vienas situācijas uz citu, tikai jābūt piemēram, tādēļ pieaugušā (pedagoga) uzvedība, izspēlētās situācijas un spēja attiecīgi reaģēt katrā situācijā ir tas piemērs, ko bērns pārņems un izmantos. Rasa uzsver, ka “mēs varam iemācīt tikai to, ko mākam paši”, norādot, ka bērns pats nezinās, kā rīkoties jaunā situācija, bet spēs atkārtot jau iepriekš redzētu līdzīgu situāciju. Tādejādi izšķirīgajā brīdī bērns jau zinās, kas jādara un pedagogam vien atliks iedrošināt grūtības pārvarēt.

Metodes, kas strādā

Vebināra laikā Rasa Pakaliņa dalījās a dažādiem praktiskiem ieteikumiem, kā iedrošināt bērnus:

  • spogulis – liels un mazs;
  • atbilstošs apģērbs;
  • esmu aizņemta;
  • turbo poga;
  • saucam palīgā;
  • kļūdāmies;
  • darbošanās līdzi;
  • slavēšana.

Protams, lai šīs metodes strādātu, ir svarīga sadarbība ar citiem izglītības iestādes pedagogiem, auklītēm un pat skolas vadību. Vairāk par šīm metodēm un savstarpējo sadarbību kolektīvā, iespējams uzzināt, noskatoties vebināra ierakstu.

Saistītie pasākumi:

25.janvārī plkst. 18:00 notiks vebinārs par eTwinning sadarbības projektu pieredzi pirmsskolās. Pasākumā pusotras stundas garumā pedagogi varēs iepazīties ar veiksmīgi īstenotiem eTwinning sadarbības projektiem pirmsskolās, papildināt savas zināšanas un darba metodes, lai labāk īstenotu savus sadarbības projektus.

Vebināra materiāli un ieraksts

R.Pakalniņas prezentācija – lejuplādē un seko līdzi.

Šo un citu vebināru ierakstus iespējams noskatīties sadaļā Tālākizglītība vai Vebināru ieraksti. Lai video jaunumus uzzinātu pirmais, dodies uz eTwinning YouTube, atrodi eTwinning kanālu un spied “Abonēt”.

Attēla autors un avots: Cottonbro no Pexels.com (Creative Commons licence).

Dalīties
Translate »