Ar daudzveidīgiem pasākumiem tiks atzīmēta Eiropas Jaunatnes nedēļa

No 24. – 30. maijam, 27 valstīs, kas piedalās Eiropas Savienības “Erasmus+” programmā, tostarp arī Latvijā, tiks atzīmēta “Eiropas Jaunatnes nedēļa” (EJN2021). Daudzveidīgus pasākumus un aktivitātes kā tiešsaistē, tā klātienē jauniešiem piedāvās Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA) un Eiropas jaunatnes informācijas tīkls Eurodesk Latvijā. Šī gada temats “Mūsu nākotne ir mūsu rokās” īpašu uzmanību pievērsīs jauniešu aktīvas līdzdalības, iekļaušanas un dažādības, veselības un garīgās veselības, dabas aizsardzības un ilgtspējas jautājumiem.


Tiešsaistes diskusija “Mūsu nākotne mūsu rokās”

24. maijā, plkst. 10:30, Eiropas Jaunatnes nedēļa tiks atklāta ar diskusiju “Mūsu nākotnē mūsu rokās”, kas tiešraidē būs pieejama JSPA Facebook lapā un LSM.lv. Diskusijā piedalīsies četri jaunieši, kuri stāstīs par savu iesaisti aktivitātēs, kas saistītas ar līdzdalību demokrātiskajā dzīvē, veselību un garīgo veselību, iekļaušanu un dažādību, kā arī klimata izmaiņām un vides ilgtspēju:

  • Natālija Knipše – jauniešu pilsoniskās un politiskās iesaistes aktīviste kopš 2015. gada, patlaban – ANO Latvijas Jauniešu delegāte un maģistratūras studente LU Juridiskajā fakultātē.
  • Diāna Ponaskova – sabiedrisko attiecību speciāliste, invaliditātes aktīviste, dziedātāja un aktīva četrriteņa braucēja, kas darbojas kultūras, NVO un sociālās uzņēmējdarbības jomās, mērķtiecīgi pārvarot barjeras starp sabiedrību un cilvēkiem ar invaliditāti.
  • Edgars Feščenko (Edgar FRESH) – interneta satura veidotājs, kaislīgs pilsētvides un klimata aktīvists, kurš runā gan par apzinātu patēriņu un veselīgu dzīvesveidu, gan naudas pelnīšanu un tehnoloģijām.
  • Vija Nāzere – “Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatne” brīvprātīgā un Rīgas nodaļas vadītāja, mentālās veselības projekta “ELP[A]” idejas autore. Veidojusi kampaņas un aktivitātes par jauniešu mentālo un fizisko veselību, kā arī veselīgu dzīvesveidu. 2. kursa medicīnas studente.

Jaunieši dalīsies savā pieredzē par to, kas viņus motivē strādāt ar noteiktiem problēmjautājumiem, kā motivēt citus iesaistīties, un kāds atbalsts ir nepieciešams, lai jaunieši būtu aktīvāki un vēlētos iestāties par kādu sabiedrībai aktuālu tematu.

Diskusiju vadīs improvizators Vilhelms Karlsons.

 

Interaktīva CILPOŠANAS spēle jauniešiem

Tāpat, no 25. līdz 30. maijam, JSPA aicina ikvienu jaunieti piedalīties tiešsaistes CILPOŠANAS spēlē un dodoties paša izvēlētā maršrutā Latvijā un visā plašajā pasaulē, vienlaikus atbildot uz jautājumiem par Eiropu un izpildot dažādus uzdevumus. Dalība spēlē ir bez maksas, visi reģistrētie dalībnieki piedalīsies loterijā par īpašām balvām.

Spēles atklāšanas dienā, 25. maijā, plkst. 15:00, Facebook Event lapā “Mūsu nākotne mūsu rokās” tiks paziņoti īpaši piekļuves kodi, kas palīdzēs ielogoties spēles bezmaksas lietotnē LOQUIZ (App Store, Google Play). Uzsākot cilpot, proti, sākot kustību, spēle ik pa 100 – 200 m piespēlēs jautājumus vai uzdevumus. Katri četri jautājumi/uzdevumi veidos vienu jautājumu cilpu, bet pareizās atbildes palīdzēs atbildēt uz cilpu noslēdzošo – piekto jautājumu. Gatavojoties spēlei, dalībnieki ir aicināti izdomāt, kādā maršrutā vēlas doties – apcilpot dzimto pilsētu, doties pārgājienā mežā, pie jūras, vai cilpot savā istabā. Tāpat dalībnieki var izvēlēties sev piemērotāko cilpošanas veidu – iet, skriet, braukt ar velosipēdu vai dejot. Spēli var spēlēt viens spēlētājs vai komanda no jebkuras vietas Latvijā un pasaulē. Kopējais distances garums visiem spēles dalībniekiem, neatkarīgi no izvēlētā maršruta un cilpošanas veida ir 6 km.

Ņemot vērā situāciju valstī un pasaulē, spēles dalībnieki ir aicināti cilpot atbildīgi un cilpošanas maršrutu izvēlēties tā, lai ievērotu valstī noteiktos epidemioloģiskos drošības pasākumus. Atrodoties uz ceļa, obligāti jāievēro ceļu satiksmes noteikumi. Vairāk par spēli, tās noteikumiem, spēlei nepieciešamajām viedierīcēm un lietotnēm var uzzināt spēles Facebook Event lapā. Tur 30. maijā plkst. 19:00 tiešsaistē tiks apkopoti arī rezultāti, ļaujot dalībniekiem atskatīties uz piedzīvoto un piedalīties vērtīgu balvu izlozē.

Spēli īsteno JSPA un Eiropas jaunatnes informācijas tīkls Eurodesk sadarbībā ar aktīvā tūrisma centru “Eži”.

 

Eurodesk pasākumi Latvijas pilsētās

Izmantojot viedierīču sniegtās priekšrocības, Eiropas informācijas tīkla Eurodesk organizācijas vairākās Latvijas pilsētās rīkos pasākumus gan tiešsaistē, gan pilsētvidē, savukārt jauniešiem ar ierobežotām iespējām[1] pasākumi nelielās grupās un, ievērojot valstī noteiktos Covid-19 ierobežojumus, notiks arī klātienē.

Tukuma novada “Multifunkcionālais jaunatnes iniciatīvu centrs” no 24. maija līdz 6. jūnijam aicinās vietējos jauniešus kopā ar ģimenēm doties ekspedīcijā “Uz Tukumu pēc 11 jaunatnes mērķiem”. Pastaigā ar viedierīču lietotnes palīdzību jaunieši ne tikai iepazīs interesantas Tukuma vietas, bet gūs ieskatu par Eiropas jaunatnes mērķiem un to sasaisti ar jauniešu ikdienas dzīvi.

Alūksnes Bērnu un jauniešu centrs no 24. – 28. maijam skolēniem brīvā dabā, savas skolas teritorijā organizēs interaktīvu spēli “Mūsu nākotne mūsu rokās”.

Liepājas Jauniešu māja sadarbībā ar Saldus JIC “Šķūnis” un Aizputes “Ideju māju” no 24. – 30. maijam aicina jauniešus piedalīties tiešsaistes viktorīnā “Jaunieši un Eiropa”. Viktorīnā būs gan izzinoši jautājumi par Eiropu un Eiropas Savienību un jauniešu iespējām. TOP 3 atbilžu autori iegūs balvas. Viktorīna pieejama: ej.uz/viktorinaEJN

Sējas novadā, Jūrmalā un Ķekavas novadā no 25. maija līdz pat 1. jūnijam jauniešiem būs iespēja piedalīties orientēšanās pasākumos “Esi aktīvs Sējas novadā!”, “Esi pats Jūrmalā!” un “Esi zaļš Ķekavas novadā!”, ar viedierīču palīdzību veicot uzdevumus par līdzdalību, emocionālo veselību un zaļu dzīvesveidu. Pasākumus organizēs biedrība “Creative Minds For Culture” kopā ar Ķekavas novada izglītības pārvaldi un Jūrmalas Jaunatnes iniciatīvu centru.

Bet Alūksnes, Siguldas, Limbažu, Rūjienas, Aizkraukles un Gulbenes jaunieši 26. maijā tiešsaistē piedalīsies jauniešu centra “Bāze” organizētā erudīcijas spēlē “ES pieDALOS”.

Vairākas aktivitātes paredzētas arī Rīgā. 27. maijā, tuvojoties eksāmenu laikam, sesijām augstskolās un brīdim, kad jāizdara izvēle par tālākiem plāniem, “Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatne” aicinās jauniešus uz informatīvu vebināru par paniku, trauksmi un mentālo veselību “Kā “nepanikot” izvēļu priekšā?”, bet “Baltijas Reģionālais fonds” un organizācija “3D Friends” mazākumtautību jauniešiem ar ierobežotām iespējām, izmantojot neformālās izglītības un teātra mākslas metodes, stāstīs par Eiropas jaunatnes mērķiem un ES programmas “Erasmus+” iespējām. 28. maijā Rīgas Lietuviešu vidusskolas jaunieši sadarbībā ar “Baltijas Reģionālo fondu” organizēs debates “Jaunieši debatē par klimatu!”, kur skolēni diskutēs par klimata izmaiņām, apzinoties savu ietekmi klimata veidošanā. 5. jūnijā Mežaparka teritorijā, notiks vēl viens “Baltijas Reģionālais fonda” organizēts pasākums, kur vietējie un starptautiskie brīvprātīgie būs sagatavojuši uzdevumus jauniešiem ar ierobežotām iespējām. Uzdevumu tematika aptvers jauniešu iespējas Eiropā, iekļaušanu un dažādību, vides ilgtspēju, aktīvu līdzdalību un digitālo transformāciju.

Liepājā biedrība “Attīstības platforma YOU+” 28. maijā, plkst. 17:00 ielūdz uz tiešsaistes diskusiju “Aktīva līdzdalība”, kas šobrīd atrodas ārvalstīs, lai kopīgi diskutētu par aktīvu līdzdalību un to, kā tā var palīdzēt veidot mūsu katra paša, pilsētas, valsts un Eiropas nākotni. Dalībnieki, kas vēlas aktīvi iesaistīties diskusijā, uzdodot jautājumus un daloties ar savu pieredzi, ir aicināti dalībai diskusijā reģistrēties.

Eiropas Jaunatnes nedēļu 3. jūnijā noslēgs Gulbenes novada tiešsaistes jauniešu saruna par zaļu un ilgtspējīgu dzīvesveidu.

Ar detalizētu informāciju par pasākumiem un pieteikšanos tiem var iepazīties Eiropas Jaunatnes nedēļas tīmekļa vietnē.

[1] Par jauniešiem ar ierobežotām iespējām uzskatāmi ne tikai jaunieši ar fizisku vai garīgu invaliditāti, bet arī tādi jaunieši, kuriem ir mācīšanās grūtības, ekonomiskie, sociālie vai ģeogrāfiskie šķēršļi, veselības problēmas, kultūras atšķirības u.c. ierobežojošie faktori.

Dalīties
Translate »