Mēs to atkal izdarījām! | Biedrības “Dēms” jauniešu apmaiņas projekta pieredzes stāsts

No 7. līdz 14. augustam norisinājās ES programmas “Erasmus+” finansēts jauniešu apmaiņas projekts “Let’s do it again!”. Tas atkal tika izdarīts – satikās jauni cilvēki no Latvijas un Katalonijas, lai pavadītu brīnišķīgu laiku un mācītos viens no otra. Biedrībai “Dēms” un jauniešu organizācijai “Fills de la Flama” šis ir jau ceturtais kopīgais projekts.

Izmēģināt ko nebijušu, iegūt jaunas prasmes un izaicināt sevi

Projekta aktivitāšu pirmā puse norisinājās Stāmerienā, kas jau ir mūsu draugu no Barselonas “Fills de la Flama” iemīļota vieta. Viņuprāt, tā ir maza paradīze. Dzīvojot teju ezera krastā, projekta dalībnieki iepazinās, mācīja viens otram dažādas prasmes (žonglēšana, zīmēšana, dejošana un fiziskie treniņi), diskutēja par nopietnākām tēmām, kā arī radīja ideju projekta fināla performancei.

Projekts un kopīgi radītā performance sniedza iespēju izmēģināt ko jaunu un sevi izaicināt ļoti drošā, pieņemošā un atvērtā vidē, kur cits citu nenosoda, bet tieši pretēji – iedrošina un atbalsta. Performances dalībnieki sadalījās trīs grupās – dziedātāji un ģitārists, dejotāji un bundzinieki, – un tika radīts jauniešu izvēlēts dziesmu popūrijs, kurā dzirdamas latviešu, katalāņu un starptautiski zināmas dziesmas. Pēc pēcpusdienas izbraukuma un “Fills de la Flama” koncerta Valmierā, projekta dalībnieki pārcēlās uz Jaungulbeni, kur tika pavadīts laiks līdz projekta izskaņai. Nedēļas nogalei piemita svētku sajūta, jo norisinājās gan projekta performances pirmizrāde, gan katalāņu draugu uzstāšanās – viss aizritēja priecīgi un tieši tā, kā tam bija jābūt.

Citu kultūru iepazīšana un savas apzināšana

Katalāņiem šis projekts bija arī Latvijas zemes un kultūras iepazīšanas laiks, jo lielākā daļa no dalībniekiem Latvijā viesojās pirmo reizi. Tomēr arī latviešiem šis noteikti bija laiks, kad tika atjaunota pašapziņa un atgādināts, cik skaista ir mūsu kultūra. Kad kāds no ārzemēm priecājas par mūsu tradīcijām, valodu un kultūru, pašiem arī uzreiz šķiet, ka nemaz nav tik slikti. Patriotisms par Latviju noteikti dubultojās. Dažiem projekta dalībniekiem šī bija atkalsatikšanās, citiem tikšanās pirmoreiz un nu jau cerība tikties atkal un atkal.

Brīnumaini, ka nedēļas ietvaros ir iespējams tik dziļi iepazīt citu kultūru, neesot tajā valstī, iepazīt jaunus cilvēkus, atvērt prātu, redzot citādo un saaugt kopā, dzīvojot vienā ritmā. Projekta dalībnieki gandrīz katru dienu brīvos brīžos pārrunāja un piesauca Eiropas vārdu, priecājoties, ka ir dotas šādas iespējas un ka būšana Eiropas Savienībā mūs vieno.

Pieredzes stāsta autore: Līva Vernere, projekta dalībniece

Dalīties
Translate »